Borsa İstanbul

Günün Öne Çıkan Gelişmeleri: KCHOL, TTRAK, KMPUR, KONTR, ve ASELS

Günün Öne Çıkan Gelişmeleri: KCHOL, TTRAK, KMPUR, KONTR, ve ASELS
Google News Icon Takip Et

🚀 Borsa İstanbul’da Bugün: Şirket Haberleri

 • Koç Holding (KCHOL), Yapı Kredi’nin çıkarılmış sermayesinin 6,81%’ine tekabül eden toplam 575 milyon TL nominal değerli payın, borsa dışındaki kurumsal yatırımcılara satışını tamamladı. Şirket, bu satıştan 6,75 milyar TL gelir elde etti.
 • Türk Traktör (TTRAK), Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile bazı yatırımlar için 70 milyon avroya kadar kredi kullanımı konusunda anlaştığını duyurdu.
 • Kimpur (KMPUR), Düzce Gümüşova Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan yeni üretim tesisinde ilk üretimine başladığını açıkladı.
 • Kontrolmatik (KONTR), bağlı ortaklığı Pomega Enerji Depolama Teknolojileri, “Lityum – İyon LFP Pil Hücresi Giga Fabrikası”nı 29 Ağustos’ta hizmete açacağını duyurdu.
 • Aselsan (ASELS), İŞBİR Elektrik ile muharebe sahasındaki radar ve elektronik harp projelerinde kullanılacak jeneratörler için iş birliği yaptığını açıkladı.
 • Bülbüloğlu Vinç (BVSAN) yurt dışında yerleşik bir firma ile 1,7 milyon avro tutarında, vinç üretim ve teslimi için sözleşme imzaladı.
 • Pasifik GYO (PSGYO) 102%’lik bedelsiz sermaye artırım kararının 54,15%’e revize edildiği açıklandı.

Teknik Veriler*

Dibe En Yakın Olanlar

Son 6 ayda hisse fiyatlarına göre dip seviyelerine en yakın ilk 5 hisse: CANTE, ISDMR, EREGL, KZBGY ve HEKTS

İşlem Hacmi En Yüksekler 

Dün; ASTOR, THYAO, ASELS, TUPRS ve EREGL en yüksek işlem hacmine ulaşan ilk 5 hisse oldu.

Para Girişi Olan Hisseler

Dün; TSPOR, ULUSE , GEDIK, KRPLS ve KUTPO en çok para girişi olan 5 hisse oldu.

Para Çıkışı Olan Hisseler

Dün; ASTOR, EUYO, QNBFL, CWENE ve EUPWR en çok para girişi olan 5 hisse oldu.

🔎 BofA’dan Düşük Riskli, İyi Değerli Avrupa Hisseleri

Hisse piyasalarındaki ralli tam gaz devam ederken, Bank of America “iyi bir değere sahip, düşük riskli ve yüksek kaliteli” Avrupalı favori hisselerini açıkladı. Öncelikle söz konusu hisselerin, BofA’nın resesyon tarzı bir döngüde olduğunu düşündüğü Avrupa pazarındaki “resesyon listesinde” de yer aldığını belirtelim. Geçen ay yayınlanan rakamlara göre Euro Bölgesi yılın ilk yarısında resmi olarak resesyona girdi. BofA’nın listesinde de bu görünümden faydalanan birçok sektörden çeşitli şirketler var. Dilersen bu şirketlerin bazılarına birlikte göz atalım. 

Haberin devamını detaylıca incelemek için buraya tıkla!

🌎 Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

 • Küresel piyasalar, ABD Merkez Bankası’nın (FED) bugün açıklayacağı para politikası kararları öncesi karışık bir seyir izlerken, FED Başkanı Powell’ın toplantı sonrası yapacağı açıklamalardan alınacak sinyaller yatırımcıların odağına yerleşti.
 • Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, gelişmiş ekonomiler içerisinde en yüksek borçlanma maliyetinin İngiltere’ye ait olduğunu bildirdi. Kaynak
 • IMF Ekonomik Danışmanı ve Araştırma Direktörü Gourinchas, Ukrayna’nın tahıllarını Karadeniz’deki limanlardan taşımasına izin veren anlaşmadan Rusya’nın çekilmesinin ardından küresel tahıl fiyatlarının 15%’e kadar yükselebileceğini söyledi. Kaynak
 • ABD’de konut fiyatları art arda dördüncü ayında da yükseldi. Bu artışta sıkılaşan arzın ve güçlü talebin etkili olduğu değerlendiriliyor. Kaynak

🇹🇷 Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

 • BIST 100 endeksi, güne 1,35% azalışla 6.606,21 puandan başladı.
 • Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, 3 ay daha uzatılan kısa çalışma ödeneği uygulamasında, son 3 ayda 110 bin kişiye yaklaşık 935 milyon lira ödeme gerçekleştirildiğini bildirdi. Kaynak
 • Ticaret Bakanı Ömer Bolat, ikinci el araçların üretici tarafından tavsiye edilen satış fiyatının üzerinde ilan yoluyla pazarlanmasına yönelik kısıtlamaya aykırı ilan verenler hakkında 35 milyon 447 bin lira idari para cezası uygulandığını bildirdi. Kaynak
 • Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Merkez Bankası’nın yeni açıkladığı tedbir kararlarına ilişkin bir açıklama yaptı. Şimşek kararların ödemeler dengesini iyileştirme, kamu açıklarını azaltma ve enflasyonu düşürme amacıyla alındığını söyledi. Kaynak

👉 Bilmende Fayda Var: Ne Oldu? Ne Olacak?

Dün hangi şirketler pay geri alım kararı aldı? Bugün hangi şirketler temettü dağıtacak? Ekonomik takvimde hangi önemli gelişmeler var? Buna benzer tüm soruların cevabını aşağıda bulabilirsin!

Kimler Ne Kadar Pay Geri Aldı?

 • DGNMO, paylarının geri alınması kapsamında 200.000 adet pay 9,35 – 9,67 TL fiyat aralığından geri aldı.
 • MPARK, paylarının geri alınması kapsamında 21.521 adet payı 90,70 – 92,65 TL fiyat aralığından geri aldı.
 • RUBNS, paylarının geri alınması kapsamında 10.940 adet payı 25,58 – 25,88 TL fiyat aralığından geri aldı.

Kimler Temettü Ödüyor?

Bugün temettü dağıtacak iki şirket bulunuyor:

 • Arzum (ARZUM) 0,4191 TL temettü dağıtacak.
 • Osmanlı Yatırım (OSMEN) 0,2589 TL temettü dağıtacak.

Ekonomik Takvimde Bizi Ne Bekliyor?

Bugün ekonomik takvimde sadece bir kritik gelişme var:

ABD – FED Faiz Kararı (TSİ) 21.00

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik 26 Temmuz 2023 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu‘nda yer alan bildirimlere göre hazırlanmıştır.

*Bu bölümde sunulan veriler Finnet2000 sitesinden derlenmiş olup, Midas Menkul Değerler’in fikirlerini yansıtmamaktadır. Burada ifade edilen “AL” notları hisselerin teknik görünümlerine ve indikatörlerine yönelik Finnet2000 sitesi tarafından sağlanmaktadır.