Borsa İstanbul

Günün Öne Çıkan Gelişmeleri: CVKMD, PNLSN, CWENE, TATEN ve IZENR

Ağustos 31, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Günün Öne Çıkan Gelişmeleri: CVKMD, PNLSN, CWENE, TATEN ve IZENR

🚀 Borsa İstanbul’da Bugün: Şirket Haberleri

 • CVK Maden (CVKMD), yurt dışında yerleşik bir şirket ile “Maden Cevheri Satışı” konusunda anlaştı. Sözleşmenin toplam bedeli ise yaklaşık 42,2 milyon TL.
 • Panelsan Çatı (PNLSN), Ankara Polatlı’da 81.000 metrekarelik fabrika arsasının 72,9 milyon TL’ye satın alınmasına karar verildiğini açıkladı.
 • CW Enerji (CWENE), Antalya’da bulunan taşınmazı Ziraat Katılım Bankası’na “sat-geri kirala” yöntemiyle sattı.
 • Tatlıpınar Enerji (TATEN), Bayerische Landesbank ile 10 yıl vadeli maksimum 20,84 milyon avro tutarında kredi sözleşmesi imzaladı.
 • İzdemir Enerji (IZENR), İzdemir Solar Enerji ile devralma yoluyla birleşme kararı aldı.
 • Papilon Savunma (PAPIL) 2,55 milyon TL tutarında sözleşme imzaladı.

🔎 BofA’nın Ekonomik Toparlanma Döneminde Favori Küçük Hisseleri

Bank of America, ekonomik toparlanma konusunda iyimserliğini artırıyor ve bu dönemde en büyük kazananların küçük sermayeli şirketler olabileceğine inanıyor. Stratejist Jill Carey Hall, bu kapsamda Russell 2000’de listeli, temettü ödeyen veya son 12 ayda hisse geri alımı yapan ve “AL” notuna sahip piyasa değeri küçük hisselerden oluşan bir liste paylaştı:

Haberin devamını detaylıca incelemek için buraya tıkla!

Günün Öne Çıkan Gelişmeleri: CVKMD, PNLSN, CWENE, TATEN ve IZENR

🌎 Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

 • Küresel piyasalarda, ABD Merkez Bankası’nın (FED) yılın geri kalanında faiz artırmayacağına yönelik iyimserlikle risk iştahı yükselse de Çin ekonomisindeki gelişmeler varlık fiyatlarını baskılamaya devam ediyor.
 • FED, 100 – 250 milyar dolar aralığında varlığı olan bölgesel bankalara özel uyarılarda bulundu. Kaynak
 • ABD’de daha önce 2,4% olarak açıklanan 2. çeyrek büyümesi şirket yatırımlarındaki yavaşlamanın da etkisiyle aşağı yönlü revize edildi. Kaynak
 • Avrupa Birliği (AB) otomobil pazarında toplam satışlar, geçen ay 15,2% artarak 851 bin 156’ya ulaştı. AB ülkelerinde otomobil satışları son 12 aydır artışta. Kaynak

🇹🇷 Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

 • BIST 100 endeksi, güne 0,73% artışla 7.964,57 puandan başladı.
 • Emlak vergisine esas olmak üzere gelecek yıl için bina metrekare normal inşaat maliyet bedelleri, meskenler açısından 249,97 lira ile 11 bin 466,86 lira arasında değişecek. Kaynak
 • İlan sitelerinde kimlik gizlenerek ilan verilmesini engellemek için kişinin kendisine, eşine, birinci ve ikinci derece kan hısımlarına ait olmayan ya da sahibi tarafından yetkilendirilmediği taşınmaz veya taşıtı ilana koyabilmesi yasaklandı. Kaynak
 • Türkiye’de güneş enerjisinde yapılan düzenlemeyle bürokrasinin azaltıldığı, bu durumun Türkiye’de yatırım iştahını artırdığı ve ülkeyi güneş enerjisinde Almanya’dan bir adım öteye taşıdığı kaydedildi. Kaynak
 • Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, İstanbul Havalimanı’nın, 21-27 Ağustos haftasında, günlük ortalama 1511 uçuşla Avrupa’nın lideri olduğunu bildirdi.

👉 Bilmende Fayda Var: Ne Oldu? Ne Olacak?

Dün hangi şirketler pay geri alım kararı aldı? Bugün hangi şirketler temettü dağıtacak? Ekonomik takvimde hangi önemli gelişmeler var? Buna benzer tüm soruların cevabını aşağıda bulabilirsin!

Kimler Ne Kadar Pay Geri Aldı?

 • MPARK, paylarının geri alınması kapsamında 20.000 adet pay 122,00 – 124,80 TL fiyat aralığından geri alındı.
 • PRKME, paylarının geri alınması kapsamında 575.000 adet pay 23,80 – 23,88 TL fiyat aralığından geri alındı.
Günün Öne Çıkan Gelişmeleri: CVKMD, PNLSN, CWENE, TATEN ve IZENR

Kimler Temettü Ödüyor?

Bugün temettü dağıtacak bir şirket bulunuyor.

Yayla Gıda (YYLGD) 0,1325 TL temettü dağıtacak.

Ekonomik Takvimde Bizi Ne Bekliyor?

Bugün ekonomik takvimde iki kritik gelişme var:

Türkiye – Gayri Safi Yurtiçi Hasıla / (TSİ) 10.00
ABD – Çekirdek Kişisel Tüketim Giderleri Fiyat Endeksi / (TSİ) 15.30

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik 31 Ağustos 2023 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu‘nda yer alan bildirimlere göre hazırlanmıştır.