Borsa İstanbul

Günün Öne Çıkan Gelişmeleri: ALARK, CWENE, ONCSM, SUNTK ve ZOREN

October 30, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Günün Öne Çıkan Gelişmeleri: ALARK, CWENE, ONCSM, SUNTK ve ZOREN

🚀 Borsa İstanbul’da Bugün: Şirket Haberleri

 • Alarko Holding (ALARK) Genseed Tohum’u 4,3 milyon dolar bedelle satın aldı.
 • Cw Enerji (CWENE), Agrobest Grup ile imzaladığı anlaşma kapsamında Manisa’daki GES santralinde elektrik üretimine başladı.
 • Oncosem Onkolojik (ONCSM), Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile 27,7 milyon TL bedelle “Kemoterapi İlaç Hazırlama Hizmeti” sözleşmesi imzaladı.
 • Sun Tekstil (SUNTK), sermayesinin 135,6 milyon TL’den 250% oranında bedelsiz olarak 474,6 milyon TL’ye yükseltilmesi kapsamında yapılan başvurusu onaylandı.
 • Zorlu Enerji (ZOREN), Alkan Enerji’yle devralma şeklinde birleşmesi kapsamında SPK’ya başvuru yaptı.
 • Döktaş Dökümcülük (DOKTA), sermayesinin 162 milyon TL’den 100% oranında bedelli olarak 324 milyon TL’ye yükseltilmesi kapsamında yapılan başvurusu onaylandı.

🔎 Borsadaki Gelişmeleri Dinleyerek Öğren!

Eğer Spotify, Apple Podcast veya Google Podcast kullanıyorsan, ister borsa kapanışı sonrasında yayınladığımız Akşam Bülteni ile istersen de gün içinde çıkan BIST Bülten ile borsadaki son gelişmeleri bu linkten takip edebilirsin: Midas Podcast

🌎 Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

 • Küresel piyasalar, FED’in para politikası kararları öncesinde haftaya karışık bir seyirle başlarken, söz konusu seyirde İsrail’in Gazze’ye kara harekatı düzenlemesinin çatışmanın geniş bölgelere taşınmasına neden olabileceği endişesi etkili oluyor.
 • G7 Ticaret Bakanları, artan ekonomik baskılara karşı ortak çabaların artırılmasını taahhüt etti. Kaynak
 • Goldman Sachs’a göre piyasalar ABD’nin ekonomik büyümesine ilişkin görünüm konusunda daha kötümser hale geldi. Goldman, bu durum ciddi bir şekilde devam ederse hisse satın alma şansı sunabileceğini belirtti. Kaynak

📈 Yapay Zekânın Asıl Kazananları Bu Eski Şirketler Olabilir

Yapay zekâ vagonuna atlamak isteyen yatırımcılar için tek çare dev teknoloji isimleri değil. Piyasaların daha az hareketli bir bölümünde, eski ekonomi hisseleri de dikkat çekiyor. 

Haberin devamını detaylıca incelemek için buraya tıkla!

🇹🇷 Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

 • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,23% düşüşle 7.688,39 puandan başladı.
 • Cezayir’in milli petrol ve gaz şirketi Sonatrach ile Türkiye Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş. (BOTAŞ), sıvılaştırılmış doğal gaz alım-satım sözleşmeleri ve ortaklığı genişletme yolları çerçevesinde uzun vadeli ticari ilişkileri görüştü. Kaynak
 • Türkiye’nin LPG ithalatı, ağustosta geçen yılın aynı ayına göre 42% artarak 391 bin 593 tona yükseldi. Kaynak
 • Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nü günlük ortalama 200 bin aracın kullandığını belirterek, “Köprü, açılışından günümüze kadar 2 milyar 581 milyon araç geçişine hizmet verdi.” ifadesini kullandı. Kaynak
 • Türkiye’nin lisanslı elektrik üretimi ağustosta geçen yılın aynı ayına göre 4,1% artarak 31 milyon 360 bin 161 megavatsaat oldu. Kaynak

👉 Bilmende Fayda Var: Ne Oldu? Ne Olacak?

Dün hangi şirketler pay geri alım kararı aldı? Bugün hangi şirketler temettü dağıtacak? Ekonomik takvimde hangi önemli gelişmeler var? Buna benzer tüm soruların cevabını aşağıda bulabilirsin!

Kimler Ne Kadar Pay Geri Aldı?

 • MPARK, paylarının geri alınması kapsamında 32.000 adet payı 149,70 – 153,40 TL fiyat aralığından geri aldı.
 • NTHOL, paylarının geri alınması kapsamında 165.000 adet payı 19,54 – 19,63 TL fiyat aralığından geri aldı.

Kimler Temettü Ödüyor?

Bugün temettü dağıtacak tek bir şirket bulunuyor.

Ford Otosan (FROTO) 26,78 TL temettü dağıtacak.

Ekonomik Takvimde Bizi Ne Bekliyor?

Bugün ekonomik takvimde bir kritik gelişme bulunuyor:

Türkiye – Ekim Ayı Ekonomik Güven Endeksi / (TSİ) 10.00

Günün Öne Çıkan Gelişmeleri: ALARK, CWENE, ONCSM, SUNTK ve ZOREN

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik 30 Ekim 2023 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu‘nda yer alan bildirimlere göre hazırlanmıştır.