Borsa Yorumları

Yapay Zekânın Asıl Kazananları Bu Eski Şirketler Olabilir

October 27, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Yapay Zekânın Asıl Kazananları Bu Eski Şirketler Olabilir

Yapay zekâ vagonuna atlamak isteyen yatırımcılar için tek çare dev teknoloji isimleri değil. Piyasaların daha az hareketli bir bölümünde, eski ekonomi hisseleri de dikkat çekiyor. 

Laffer Tengler Investments baş yatırım yetkilisi Nancy Tengler, bu ayın başlarında verdiği bir röportajda, Nvidia (NVDA) gibi bu yılın teknoloji liderlerinin ötesinde, gelecekteki getirileri yönlendirecek olanın “teknolojide daha geniş bir temel” olduğunu söylüyor:

Bizim yatırım temamız da bu: Dijital devrimi kucaklayan eski ekonomi şirketleri ve dijitalin tedarikçileri, yani üretici yapay zekâ, bulut ve siber güvenlik araçları kalemleri.” 

📊 Piyasa değeri yüksek teknoloji hisseleri, bu yıl yapay zekâ coşkusundaki artışın da yardımıyla oldukça iyi bir performans gösterdi. Tabii Tengler de teknoloji sektörünün bu performansına paralel olarak sektör için hâlâ “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” konumunda. 

Ancak analist dijitalleşmeyi benimseyen daha geleneksel şirketleri araştırmanın, yatırımcıların yapay zekâ patlamasının daha az belirgin faydalanıcılarını belirlemelerine yardımcı olabileceğini söyledi. Bu tür şirketler dijitalleşmeyi verimliliği artırmak ve operasyonları kolaylaştırmak için kullanıyor. 

⚡️ “İşlerinde dijitalleşmeyi benimseyen ve marjlarını iyileştiren şirketleri gerçekten seviyoruz.” diyen Tengler’e göre bu alandaki fırsatlardan biri de Emerson Electric (EMR). Tengler, 1890 yılında elektrik motoru ve fan üreticisi olarak kurulan mühendislik hizmetleri sağlayıcısının, dijital çözümleriyle müşterileri için endüstriyel süreçleri iyileştirdiğini belirtiyor.  

KeyBanc analisti Ken Newman da, şirketin işyeri optimizasyonu için AspenTech yazılımındaki yapay zekâ tekliflerinin önemli bir büyüme fırsatı olduğunu belirterek, bu ay Emerson’ı “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notuyla izlemeye başladı. 

Newman 2 Ekim tarihli bir notta, “EMR’nin çeşitlendirilmiş bir endüstriyel holdingden saf bir otomasyon şirketine dönüşümünün, döngü boyunca daha yüksek büyüme, marjlar ve bilanço gücünün kilidini açması gerektiğini düşünüyoruz.” yorumunu yaptı.

Analist konsensüsüne göre Emerson ortalamada “AL” notuna sahip ve hisseye verilen yaklaşık 110 dolarlık hedef fiyat, EMR’nin yaklaşık 24% artabileceğini ima ediyor. 

💧 Bir diğer alım fırsatı ise dijital yeteneklerini genişleten su arıtma şirketi Xylem (XYL). Özellikle Oppenheimer, Xylem’in bu yıl Evoqua Water Technologies’i satın almasının 2025 yılına kadar 50% dijital gelir elde etme yolunda ilerlemesine yardımcı olduğunu söyleyerek, bu ay hissenin notunu “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” seviyesine yükseltti.

🛒 Temel tüketici ürünleri arasında Walmart (WMT) e-ticaret işini büyüttü ve mağaza verimliliğini artırdı. Walmart’ın yanı sıra McDonalds (MCD) ve Starbucks (SBUX) da Tengler’ın cazip bulduğu diğer iki isim.

Yapay Zekânın Asıl Kazananları Bu Eski Şirketler Olabilir

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC