Borsa İstanbul Notları

Borsa Düşerken Yükselen BİST100 Şirketleri

December 25, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Borsa Düşerken Yükselen BİST100 Şirketleri

🤷🏻‍♂ Endekse Neler Oluyor?

📊 4 Ağustos 2023 tarihinden bu yana BİST100 endeksinin 7.400 ile 8.513 seviyeleri aralığında yatay bir döngü içerisine girmiş olduğu izlendi. Yükseliş trendinin testere piyasasına dönerek yatırımcılar için yılbaşından bu yana edinilen kazançların törpülendiği bir süreç yaşandığı izlendi.

📉 BİST100 endeksinde zirve değerde kapanış aldığı 3 Ekim 2023 tarihinden bugüne yaşanan düşüşün 11,23% oranına ulaştığı görüldü. Ancak bu süreçte endeksteki düşüşün tam aksine yükseliş göstererek alfa yaratan şirketler olduğu da izlendi.

Borsa Düşerken Yükselen BİST100 Şirketleri

🟢 Endeks Zirvesinden Sonra Düşüşe Karşın En Çok Yükselen Hisseler (BİST100) (%)

1- Coca Cola İçecek (CCOLA) → 24,35

2- Konya Çimento (KONYA) → 24,04

3- Ege Endüstri (EGEEN) → 20,89

4- Anadolu Efes (AEFES) → 16,35

5- Akbank (AKBNK) → 15,52

6- Garanti Bankası (GARAN) → 13,13

7- Yapı ve Kredi Bankası (YKBNK) → 11,14

8- Aselsan (ASELS) → 10,62

9- Otokar (OTKAR) → 10,08

10- Bim Mağazalar (BIMAS) → 9,87

11- Sabancı Holding (SAHOL) → 5,39

12- Türk Telekom (TTKOM) → 4,07

13- Turkcell (TCELL) → 0,19

⭐ 3 Ekim 2023 tarihinden bu yana yalnızca 13 şirketin getiri sağladığı izlendi.

Negatif seyre karşın yükseliş kaydetmeyi başaran şirketlerin ağırlıkla bankacılık, içecek, savunma sanayi, iletişim ve perakende sektörlerinde yaşanması dikkat çekti.

💪🏻 Sektörlerde güçlü duruşun nedeni neler olabilir?

  • Bankacılık: Ekonomik normlara dönüşün bankacılık sektöründeki öngörülebilirliği de artırdığının düşünülmesi. Düşen CDS değerlerinin yabancı ve yerli yatırımcılar nezdinde riskleri azaldığı algısını desteklemesi.
  • İçecek: Enflasyonist ortamda yüksek fiyatlama gücü ve artan nüfusun etkisi ile talebin güçlü seyretmeye devam etmesi.
  • Savunma sanayi: Globalde ve yakın coğrafyada gerilimin artması ve bloklaşmaların hız kazanması ile artan savunma bütçe ve harcamalarının yeni iş ilişkisi ve kârlılıklara pozitif yansıması.
  • İletişim: Yüksek faiz ortamında TL varlıkların değerini korumaya ve değer kazanmaya başlayabileceği algısının yurt içi gelirlerle büyüyen sektör adına olumlu karşılanması, artan nüfus ile gelirlerin artması, zamlı yeni abonelikler ile fiyatlama gücünün daha etkin şekilde kullanılması.
  • Perakende: Artan nüfusun talebi sürekli olarak dinç tutması ile fiyatlama gücünün etkin şekilde kullanılması. Ek olarak ürünlerin ağırlıkla halkın temel ihtiyaçlara hitap etmesiyle öncelikte tutulması ve sıkı para politikasında dahi yüksek baskı yaşamaması.

📝 Kısa bir not: Bu içerikte yer alan veriler geçmiş ve gerçekleşen verilerdir. Yalnızca buradan yola çıkarak gelecek adına çıkarım yapmak yanlış olacaktır. Çalışmanın amacı süreç değerlendirmesidir.

🔎 Alfa yaratan hisse denince ne anlamalıyız?

Özetle alfa yaratan hisse; belirli bir zaman aralığında kıyaslandığı endeks ya da hisse getirisinin üzerinde getiri sağlayan hisselere denir.

✍️ Örneğin;

Haziran ayı içerisinde X hissesi 12% Y hissesi %8 getiri sağlamış ise X hissesi Y hissesine görece alfa yaratmış denir.

Borsa Düşerken Yükselen BİST100 Şirketleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Finnet2000