Borsa İstanbul Notları

BIST100’de İlgi Artan Hisseler

January 12, 2024 • 3 dakika okuma süresi
BIST100’de İlgi Artan Hisseler

📊 Borsada hisse seçerken rehberin olabilecek, hacim odaklı bir filtreleme yöntemini senin için hazırladık!

Bu seride bir önceki haftanın günlük hacim ortalamasına kıyasla hacmini en çok büyüten ilk 5 BIST100 hissesine yer verdik.

Borsadaki negatif görünümün yerini yeşil mumlara bırakması, ancak hisselere olan ilginin karşılaştırmalı olarak artmasıyla mümkün. İşte tam da bu yüzden listedeki hisseleri yakından takip etmelisin.

Hazırsan başlayalım!

BIST100’de İlgi Artan Hisseler

👉 İşte ilginin en çok arttığı ilk 5 BIST100 hissesi ve önceki haftanın günlük hacim ortalamasına kıyasla hacim büyüme oranları (%)

1- Mavi Giyim (MAVI) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 337,5% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Yüksek marka değeri ile güçlü fiyatlama gücü devam ediyor. Asgari ücret artışlarından etkilenecek şirketlerin başında geliyor. Güncel bilanço analizine buradan ulaşabilirsin.

2- Koç Holding (KCHOL) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 212,8% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Yabancı yatırımcıların borsamıza olan ilgisinin artması halinde Koç Holding’in kurumsal yönetilen bir holding olması ve köklü iştiraklerinin bulunması yabancı yatırımcıların da dikkatini çekebilir. Ayrıca şirket, yüksek likidite anlamında da önde gelen şirketlerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

3- Yayla Gıda (YYLGD) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 178,1% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Artan gıda enflasyonu ve nüfus artışına bağlı talebin güç kazanmaya devam etmesi sektörü desteklemeye devam ediyor. Şirket ihracat oranı oldukça yüksek olmasıyla dikkat çekiyor.

4- İskenderun Demir Çelik (ISDMR) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 167,6% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Sektörde hammadde fiyatlarının düşüşü ve dünya genelinde ekonomik yavaşlama ve resesyon riskleri baskı oluşturmaya devam ediyor.

5- Alfa Solar Enerji (ALFAS) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 162,5% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Enerji sektöründe hisse fiyatlarında yüksek volatilite kaldığı yerden devam ediyor. Dinamizmi güçlü tutan nokta temel anlamda kârlılıkların her dönem ivmeli şekilde büyümeye devam etmesi.

💡 Bu sonuca ulaşırken belirlediğimiz kıstaslar ve filtre modelimiz aşağıda belirtildiği şekildedir;

Filtre edilen hisselerin BIST100’de yer alması

Günlük işlem hacmi > Bir önceki haftanın ortalama günlük işlem hacmi

Yukarıdaki kıstaslara uyan hisselerden hacim değişimi en yüksek olan ilk 5 hissenin listelenmesi

❓ İşlem Hacmi Nedir?

İşlem hacmi; endeks, hisse senedi, kontrat ya da borsadaki günlük alım satımların tamamına denir. Söz konusu menkul kıymetlerin alım satımlarının hepsini kapsayan bu terim, yatırımcıların karşısına sıklıkla çıkar. Günlük işlem hacmi, menkul kıymet adedinin işlem yoğunluğunu gösterir.

İlgili akademi içeriğimize ve işlem hacmi ile ilgili tüm detaylara buradan ulaşabilirsin!

BIST100’de İlgi Artan Hisseler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Matriks.