Blog

Odaş Enerji (ODAS) Hisse Yorum! ODAS Hedef Fiyat 2023

January 27, 2023
Odaş Enerji (ODAS) Hisse Yorum! ODAS Hedef Fiyat 2023
Makaleyi sesli dinle
Odaş Hisse Yorum

Son bir yılda Odaş Enerji hisseleri 497% yükseliş kaydetti. Peki, ODAS hisselerinin geleceği ve yorumları nasıl? Şirketin ileriye yönelik yatırımları ve hisse hedef fiyatı ne?

Odas Hisse Yorum? Odaş Enerji Yatırımları

Odaş Enerji, enerji sektöründe faaliyet göstermek üzere 2010 yılında kurulmuş bir elektrik üretim ve tedarik ve madencilik şirketidir.

Enerji Alanındaki Faaliyetlerin Gelişimi

Enerji alanında en büyük yatırım ve işletmesi Odaş’ın %100 bağlı ortaklığı olan Çan2 Termik A.Ş. uhdesinde faaliyet gösteren 340 MW kurulu gücünde yerli kömüre dayalı termik santraldir. Santral 2018 yılı ağustos başı itibariyle geçici kabul yapılarak devreye alınmıştır. Söz konusu yatırım ithal kömür ve doğalgaz gibi ithal ürünlerin ikamesini sağlayarak yerli linyiti elektriğe dönüştürebilen az sayıdaki özel sektör yatırımlardan biridir.

Grubun enerji üretim alanında yer alan ikinci en büyük enerji santrali ise 140 MW kurulu gücünde Urfa’da bulunan doğalgaz çevirim santralidir.

Santral Ocak 2014 tarihinde 0,25 MW kurulu güce sahip Güneş Enerjisi Santrali yatırımını da bitirip toplam kurulu gücünü 140,25 MW’a çıkarmıştır.

2020 yılına kadar üretim faaliyetlerini sürdüren Urfa Doğalgaz Çevirim Santrali, Türkiye elektrik sektörünün arz fazlası ile zorlaşan rekabetçi piyasa şartları içerisinde mevcut yapısını daha karlı ve verimli halen getirmek için, söz konusu santralin Özbekistan’da faaliyete geçmesine yönelik yapılan relokasyon çalışmaları tamamlanmış olup 30 Eylül 2022 dönemi itibariyle santralin 128 MW’lık bölümünde üretim gerçekleşmektedir.

Madencilik Alanındaki Faaliyetlerin Gelişimi

Madencilik alanında Odaş’ın uhdesinde altın, gümüş, antimuan ve kömür rezervleri mevcuttur.

Bu rezervlerden antimuan ve kömür madenciliği işletmeleri aktif şekilde devam etmekte olup Suda Maden Anonim Şirketi’nin uhdesinde 4 adet İşletme ruhsatı bulunmaktadır.

Değerli metal madenciliği faaliyetlerine yönelik hazırlık çalışmalar devam etmektedir.

Çan-2 Termik Santrali Elektrik Üretimi (330 MW)

Çan-2 Termik Santrali Ocak – Eylül 2022 dönemi içerisinde brüt elektrik üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre %11,6 oranında artarak 1756 GWh gerçekleştirmiştir. 01.01.2022-30.09.2022 arası brüt Kapasite Kullanım Oranı %81 gerçekleşmiştir. 

Özbekistan Doğalgaz Çevirim Santrali Enerji Üretimi

140 MW kurulu gücündeki Urfa Doğalgaz Çevirim Santralinin aktifini karlı ve verimli hale getirmek için Özbekistan Enerji Bakanlığı’na bağlı NEGU (National Electric Grid of Uzbekistan) arasında doğal gaz kombine çevrim santrali kurulması ve santralden üretilen elektriğin dolara endeksli garantili satış fiyatı ile 25 yıl süresince satışını içeren bir anlaşma imzalanmıştır.

Bu kapsamda Özbekistan’da faaliyete geçmesine yönelik yapılan relokasyon çalışmaları tamamlanmış ve Eylül 2022 itibariyle toplam kurulu güç 128 MW’a ulaşmıştır.

Turizm ve Marina Alanlarında Yatırım Fırsatlarını Değerlendirecek

Odaş Elektrik, turizm ve marina yatırımları alanlarındaki yatırım fırsatlarının değerlendirilmesi kararı aldı. 

Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden yaptığı açıklamada “Grubumuz bünyesindeki mevcut faaliyet alanlarının geliştirilmesi ve grubumuzun gelir çeşitliğinin artırılmasına yönelik olarak Turizm ve Marina Yatırımları alanlarındaki yatırım fırsatlarının değerlendirilmesi ve bu alanlarda grubun gelir çeşitliğine katkı sağlayacak yatırımların araştırılması ve uygun yatırımların yapılmasına dair Yönetim Kurulu kararı alınmıştır. Konuya yönelik gelişmeler oldukça kamuoyu ile paylaşılacaktır.” dedi

ODAS Uzun Vade Ne Olur? Gelecek Beklentisi Nasıl?

Odas Verileri

Dünyanın en büyük yatırım ve finansal araştırma kuruluşlarından biri olan Morningstar’ın ODAS hisselerine biçtiği içsel fiyat, şirketin güncel finansal durumunda 9,61 TL olarak gözüküyor.

Odaş Enerji Hisse yorumuna göre kapanış fiyatı olan 8,16 TL üzerinden bakıldığında ODAS hisseleri 15% iskontolu fiyatlanıyor.

Son bir yılda ODAS hisseleri 497% yükseliş kaydederek 163% yükselen BIST 100 endeksini üzerinde bir getiri sağladı.

Güncelde 8,12 TL seviyesinde bulunan hissenin 52 hafta en yüksek seviyesi 12,66 TL’dir. 

Hisseyi analiz etmemizde faydalı olan verilerden piyasa değerinin defter değerine oranı (PD/DD) 2,18 olmaktadır. Bu oran şirket, öz sermayesine oranla piyasada çok mu pahalı yoksa çok mu ucuz kalmış sorusunun cevabını verir. Bu oranın yüksek olması şirket hisselerinin pahalı, düşük olması ise şirket hisselerinin ucuz olduğu kanısını doğurur. Yine bir şirketin pahalı mı yoksa ucuz mu olduğunu gösteren bir başka veri fiyat kazanç oranıdır. Bu oran güncelde 4,85’dir.

Öte yandan şirketin özsermaye kârlılığı (ROE) 59,87%’dur. Bu oran, hissedarların şirkete yaptıkları yatırımların ne kadar etkili kullanıldığını söyler. Bu yönüyle yatırımcılar için en önemli kârlılık göstergelerinden birisidir. Sürekli yükselen bir özsermaye karlılığı değeri, şirketin her geçen dönemde daha az özsermaye ile daha çok kâr üretebildiğini gösterir. Olumludur.

Ancak böyle bir karşılaştırma yaparken, aynı sektördeki şirketleri karşılaştırmaya önem göstermeliyiz. Çünkü her sektörün gerektirdiği özsermaye miktarı aynı değildir.

Şirketin cari oranı 1,53 ile baz puan olan 1 seviyesinin üstünde kalmaktadır. Bu oran dönen varlıklar ile kısa vadeli borçların bölünmesiyle hesaplanır. Sonucun 1’den büyük olması, şirketin hızlıca nakite çevirebileceği değerleri ile kısa vadeli borçlarını ödeyebildiğini gösterir ve likidite sıkıntısı bulunmadığı sonucunu verirken 1’den düşük olması kısa vadeli borçlarını ödemekte zorluk çektiğini gösterir.

Şirkete ilişkin verilere Midas uygulamasının “İstatistikler” kısmında ulaşabilirsin.

ODAS Hisse Hedef Fiyat 2023?

Odas Hedef Fiyat

Odaş Enerji hisselerine ilişkin analistlerin ortalama hedef fiyatı 15 TL seviyesindedir. Bu fiyat hisseyi değerlendiren analistlerin son bir ayda verdiği tahminlerin ortalamasından oluşmaktadır.

Diğer yandan ODAS hisselerinin geçmiş performanslarını endeks ile kıyasladığımızda, karşılaştırma yaptığımız son bir aylık ve üç aylık dönem haricinde ODAS’ın endeksi farkla yendiğini görebiliyoruz.

external link icon
genetik-muhendisligi-maaslari-maaslari

“AL” Sinyali: 90%’dan Fazla Yükselmesi Beklenen Hisse!

ODAS Hissesi Alınır Mı?

Enerji sektöründe önemli yatırımları bulunan ODAS gelecek beklentisi oldukça güçlü bir şirket. Özellikle Özbekistan doğalgaz çevirim santrali enerji üretim projesi şirketi ön plana çıkartıyor

Fakat şirketin finansalları, yatırımları ve teknik analizini inceleyerek “ODAS hissesi alınır mı?” sorusuna yatırımcıların karar vermesi gerekiyor.

ODAS Hissesi Nasıl Alınır?

Yapmak gereken şey çok basit: Birkaç dakika içerisinde Midas yatırım hesabını açmak, oldukça kolay ve hızlı bir arayüzle Odas hisse alım emri vermek ve saniyeler içerisinde istediğin hisseye yatırım yapmak! 

Odas hissesi almak ya da Borsa İstanbul’daki herhangi bir hisseye yatırım yapmak Midas’la işte bu kadar kolay! Üstelik 1 Mart’a kadar tüm Borsa İstanbul işlemlerin komisyonsuz! 

Sadece Türk şirketleriyle sınırlı kalmak istemezsen Midas yatırım hesabın ile Amerikan borsalarındaki dünya devlerine de aynı kolaylık ve güvenle yatırım yapabilirsin.

Bu link üzerinden video görüşme ile sadece 10 dakika içinde Midas’a kayıt olabilir, ilk para transferini dakikalar içinde gerçekleştirerek Amerikan borsalarında ve Borsa İstanbul’da hemen yatırıma başlayabilirsin.

Detaylı bilgi için:

Midas’la yatırım yapmanın avantajları neler?

Midas’la yatırım yapmaya nasıl başlayabilirsin?

Midas yatırım hesabın ile hangi yatırımları yapabilirsin?

ODAS hisse yorum içeriğimiz gibi diğer hisse yorum içeriklerimizden olan “Huner Hisse Yorum” ve “Kozal Hisse Yorum” içeriklerimize de göz atabilirsin! Böylece hisselerin gelecek beklentileri ve hedef fiyatları hakkında fikir sahibi olabilirsin.

Odaş Enerji (ODAS) Hisse Yorum! ODAS Hedef Fiyat 2023

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Benzer İçerikler