Blog

Koza Altın (KOZAL) Hisse Yorum! KOZAL Hedef Fiyat 2023

January 6, 2023
Koza Altın (KOZAL) Hisse Yorum! KOZAL Hedef Fiyat 2023
Makaleyi sesli dinle
Kozal Hisse Yorum

Son bir yılda Koza Altın İşletmeleri hisseleri 373% yükseliş kaydetti. Peki, KOZAL hisselerinin geleceği ve yorumları nasıl? Şirketin ileriye yönelik yatırımları ve hisse hedef fiyatı ne?

İçindekiler

  • Koza Altın’ı Gelecekte Ne Bekliyor? Kozal Yatırımları
  • Koza Altın’ın Hisse Beklentisi Nasıl?
  • Koza Altın’ı İşletmeleri Hisse Hedef Fiyat

KOZAL’ı Gelecekte Ne Bekliyor? Koza Altın İşletmeleri Yatırımları

Eskişehir’de Dev Altın Keşfi

Koza Altın, Kaymaz işletmesinde gerçekleştirdiği sondajlar sonucunda 20 bin onsluk potansiyel altın kaynağı tespit ettiğini duyurdu.

Bu kaynaktan yaklaşık 16.000 ons altın üretimi hedefliyor. Şirket cevherin Kaymaz işletmesinde üretimi yapacak. Ciroya yaklaşık 500.000.000 TL katkısı olması bekleniyor.

2000% Bedelsiz Sermaye Artırımı Yapacak

KOZAL, gerçekleştirdiği yönetim kurulu toplantısında yüzde 2000 oranında rekor düzeyde bedelsiz kararı aldı.

SPK tarafından bedelsiz sermaye artırımı onaylanması halinde şirketin, 152.500.000 TL olan mevcut sermayesi, iç kaynaklardan 3.050.000.000 TL (2000%) artırılarak 3.202.500.000 TL’ye ulaşacak.

Yeni Ruhsat Sahası Alma Girişiminde Bulundu

Koza Altın İşletmeleri Himmetdede Altın Madeni İşletmesi’ne yakın mesafede bulunan, Yurt İçi yerleşik kişiye ait ruhsat sahasının, şirkete devri için ön anlaşma yaptı. Devir işlemleri için Maden Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’ne (MAPEG) başvuruda bulundu.

Nevşehir’de Şube Açıyor

Koza Altın İşletmeleri Nevşehir İli Avanos İlçesi’nde ünvanının “Koza Altın İşletmeleri A.Ş. Kaşköy Altın Madeni Şubesi” olacak şekilde şube açılmasına karar verdi.

KOZAL Uzun Vade Ne Olur? Gelecek Beklentisi Nasıl?

Dünyanın en büyük yatırım ve finansal araştırma kuruluşlarından biri olan Morningstar’ın KOZAL hisselerine biçtiği içsel fiyat, şirketin güncel finansal durumunda 638 TL olarak gözüküyor. 

Kozal Altın Hisse yorumuna göre son kapanış fiyatı olan 589 TL üzerinden bakıldığında KOZAL hisseleri 8% iskontolu fiyatlanıyor. 

Son bir yılda KOZAL hisseleri 373% yükseliş kaydederek 162% yükselen BIST 100 endeksini üzerinde bir getiri sağladı.

Güncelde 575 TL seviyesinde bulunan hissenin 52 hafta en yüksek seviyesi 682 TL’dir. 

Hisseyi analiz etmemizde faydalı olan verilerden piyasa değerinin defter değerine oranı (PD/DD) 7,72 olmaktadır. Bu oran şirket, öz sermayesine oranla piyasada çok mu pahalı yoksa çok mu ucuz kalmış sorusunun cevabını verir. Bu oranın yüksek olması şirket hisselerinin pahalı, düşük olması ise şirket hisselerinin ucuz olduğu kanısını doğurur. Yine bir şirketin pahalı mı yoksa ucuz mu olduğunu gösteren bir başka veri fiyat kazanç oranıdır. Bu oran güncelde 3,42 olan sektörünün yukarısında kalmaktadır.

Öte yandan şirketin özsermaye kârlılığı (ROE) 38,66%’dir. Bu oran, hissedarların şirkete yaptıkları yatırımların ne kadar etkili kullanıldığını söyler. Bu yönüyle yatırımcılar için en önemli kârlılık göstergelerinden birisidir. Sürekli yükselen bir özsermaye karlılığı değeri, şirketin her geçen dönemde daha az özsermaye ile daha çok kâr üretebildiğini gösterir. Olumludur.

Ancak böyle bir karşılaştırma yaparken, aynı sektördeki şirketleri karşılaştırmaya önem göstermeliyiz. Çünkü her sektörün gerektirdiği özsermaye miktarı aynı değildir.

Şirketin cari oranı 8,76 ile baz puan olan 1 seviyesinin üstünde kalmaktadır. Bu oran dönen varlıklar ile kısa vadeli borçların bölünmesiyle hesaplanır. Sonucun 1’den büyük olması, şirketin hızlıca nakite çevirebileceği değerleri ile kısa vadeli borçlarını ödeyebildiğini gösterir ve likidite sıkıntısı bulunmadığı sonucunu verirken 1’den düşük olması kısa vadeli borçlarını ödemekte zorluk çektiğini gösterir.

Şirkete ilişkin verilere Midas uygulamasının “İstatistikler” kısmında ulaşabilirsin.

KOZAL Hedef Fiyat 2023?

KOZAL hisseleri güncel serbest nakit akışı ve kazancı yerine gelecekte kasasına girmesi beklenen para üzerinden fiyatlanıyor. Bu yüzden KOZAL hisselerine Türkiye’de herhangi bir hedef fiyat veren kurum bulunmuyor.

KOZAL Hissesi Alınır Mı?

Sektörünün önemli hisselerinden biri olan KOZAL gelecek beklentisi oldukça güçlü bir şirket. Özellikle SPK tarafından onaylanması beklenen bedelsiz sermaye artırımı kararı şirketi cazip kılıyor. 

Fakat şirketin finansalları, yatırımları ve teknik analizini inceleyerek “KOZAL hissesi alınır mı?” sorusuna yatırımcıların karar vermesi gerekiyor.

KOZAL Hissesi Nasıl Alınır?

Birkaç dakika içerisinde hesap açmak, oldukça kolay ve hızlı bir arayüzle Kozal hisse alım emri vermek ve saniyeler içerisinde istediğin hisseye yatırım yapmak… 

KOZAL hissesi almak ya da Borsa İstanbul’daki herhangi bir hisseye yatırım yapmak Midas’la işte bu kadar kolay! Üstelik 1 Mart’a kadar tüm Borsa İstanbul işlemlerin komisyonsuz! 

Ha, sadece Türk şirketleriyle sınırlı kalmak istemezsen Midas yatırım hesabın ile Amerikan borsalarındaki dünya devlerine de aynı kolaylık ve güvenle yatırım yapabilirsin.

Bu link üzerinden video görüşme ile sadece 10 dakika içinde Midas’a kayıt olabilir, ilk para transferini dakikalar içinde gerçekleştirerek Amerikan borsalarında ve Borsa İstanbul’da hemen yatırıma başlayabilirsin.

Detaylı bilgi için:

Midas’la yatırım yapmanın avantajları neler?

Midas’la yatırım yapmaya nasıl başlayabilirsin?

Midas yatırım hesabın ile hangi yatırımları yapabilirsin?

KOZAL hisse yorum içeriğimiz gibi diğer hisse yorum içeriklerimizden olan “GESAN Hisse Yorum” ve “EREGL Hisse Yorum” içeriklerimize de göz atabilirsin! Böylece hisselerin gelecek beklentileri ve hedef fiyatları hakkında fikir sahibi olabilirsin.

Koza Altın (KOZAL) Hisse Yorum! KOZAL Hedef Fiyat 2023

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

 

Benzer İçerikler