Blog

Girişim Elektrik Sanayi (GESAN) Hisse Yorum! GESAN Hedef Fiyat 2023

December 20, 2022
Girişim Elektrik Sanayi (GESAN) Hisse Yorum! GESAN Hedef Fiyat 2023
Makaleyi sesli dinle
GESAN Hisse Yorum

Son bir yılda GESAN hisseleri 1.249% yükseliş kaydetti. Peki, GESAN hisselerinin geleceği ve yorumları nasıl? Şirketin ileriye yönelik yatırımları ve hisse hedef fiyatı ne?

İçindekiler

  • GESAN’ı Gelecekte Ne Bekliyor? GESAN Yatırımları
  • GESAN Hisse Yorum, Hisse Beklentisi Nasıl?
  • GESAN Hisse Hedef Fiyat

GESAN’ı Gelecekte Ne Bekliyor? GESAN Yatırımları

Girişim Elektrik Almanya’da Yeni Şirket Kuracak! 

Girişim Elektrik, yeni hücre teknolojisine uygun güneş paneli üretmek üzere Almanya’da yeni bir şirket kurma kararı aldı.

Şirket, Sunjunior markalı çözümlerinin Almanya başta olmak üzere Batı Avrupa’daki bayilik networkunu oluşturacağını düşünüyor. Öte yandan Girişim Elektrik’in halihazırdaki üretim gamı ve müteahhitlik hizmetlerine ilişkin Almanya ve Avrupa’daki operasyonlarının sürdürülmesi konusuna yoğunlaşan şirketin gündeminde, yeni girişimle birlikte devlet alım garantili işlerde Almanya’da güneş santralleri kurulması, ESCO projeleri geliştirilmesi ve enerji depolama çözümlerine entegrasyonunun yapılması gibi konular var.

Girişim Elektrik’in Bağlı Ortaklığı Europower Halka Arzında Rekor Talep Beklentisi!

Schneider, ABB ve Siemens gibi dünya devlerinin rakip ve partneri olarak Türkiye’den çıkan global bir oyuncu haline gelen Europower Enerji hisseleri halka arz ediliyor.

Europower Enerji, Girişim Elektrik A.Ş.’nin bağlı ortaklığı olarak hizmet vermektedir. Bu şirket, 8 fabrikası ile elektrik ekipmanları ve sistemlerini 420kV’a kadar her gerilim seviyesinde üretmektedir.

 Ayrıca, dünya çapında proje tasarımı, proje yönetimi, otomasyon ve SCADA, işletmeye alma, denetim, saha testleri ve eğitim gibi geniş bir yelpazede mühendislik hizmetleri de sunmaktadır. 

Mevcut ekonomik konjonktür ve alternatif yatırım araçlarındaki düşüş, yatırımcıların enerji hisselerine yönelmesine neden olurken tüm dünya borsalarında enerji hisseleri son dönemde zirve yaptı ve yatırımcısına en yüksek getirileri sağladı. Bu eğilimin, enerji krizinin derinleştiği göz önüne bulundurularak uzun bir süre bu şekilde devam etmesi beklenmektedir. Europower Enerji, halka arz sonrası yapacağı yatırımlar ile hem kapasite artışını sağlayacak hem de Ar-ge merkezinin geliştirdiği ürünlerin ticari hale gelmesini sağlayacaktır. 

Önümüzdeki yılların önemli konuları arasında depolama sistemleri, küçük ve orta ölçekli mesken tipi güneş enerjisi çözümleri, elektrikli şarj istasyonları ve hibrit sistemler bulunmaktadır. Europower Enerji, ilk fazı sona eren güneş paneli fabrikasının da önümüzdeki yıllardaki önemli atılımlarından biri olabilir. Bu sayede, PEAK-PV Solar markası ile hem Türkiye hem de Avrupa’da önde gelen bir güneş paneli üreticisi haline gelme hedeflenmektedir.

Europower Enerji, Güneş Paneli Üretecek

Girişim Elektrik ve bağlı ortaklığı Europower Enerji, güneş santrali yatırımlarının yanında, artan talep paralelinde güneş paneli üretimine de başlıyor. Güneş enerjisinde yüksek potansiyeli bulunan Türkiye’de yerli üretimin yaygınlaşması, ev ve işyerlerinin kendi elektriğini üretmesini mümkün kılacak.

Girişim Elektrik ve Europower Yönetim Kurulu Başkanı Behiç Harmanlı, yapacakları yatırımla, üretilmeyen tek kalem olan invertörü hem büyük yatırımlara uygun hem de meskenler ve küçük işyerleri için üretir hale geleceklerini bildirdi.

GESAN Hisse Yorum, Hisse Beklentisi Nasıl? 

GESAN hisseleri son bir yılda 1.249%’lük bir yükseliş kaydederken BIST 100 endeksi 114% yükseldi.

Güncelde 64,40 TL seviyesinde bulunan hissenin 52 hafta en yüksek seviyesi 75,63 TL’dir. 

Hisseyi analiz etmemizde faydalı olan verilerden piyasa değerinin defter değerine oranı (PD/DD) 13,97 olmaktadır. Bu oran şirket, öz sermayesine oranla piyasada çok mu pahalı yoksa çok mu ucuz kalmış sorusunun cevabını verir. Bu oranın yüksek olması şirket hisselerinin pahalı, düşük olması ise şirket hisselerinin ucuz olduğu kanısını doğurur. 

Öte yandan şirketin özsermaye kârlılığı (ROE) %50,16’dır. Bu oran, hissedarların şirkete yaptıkları yatırımların ne kadar etkili kullanıldığını söyler. Bu yönüyle yatırımcılar için en önemli kârlılık göstergelerinden birisidir. Sürekli yükselen bir özsermaye karlılığı değeri, şirketin her geçen dönemde daha az özsermaye ile daha çok kâr üretebildiğini gösterir. Olumludur.

Ancak böyle bir karşılaştırma yaparken, aynı sektördeki şirketleri karşılaştırmaya önem göstermeliyiz. Çünkü her sektörün gerektirdiği özsermaye miktarı aynı değildir.

Şirketin cari oranı 1,53 ile oldukça güçlü gözükmektedir. Bu oran dönen varlıklar ile kısa vadeli borçların bölünmesiyle hesaplanır. Sonucun 1’den büyük olması, şirketin hızlıca nakite çevirebileceği değerleri ile kısa vadeli borçlarını ödeyebildiğini gösterir ve likidite sıkıntısı bulunmadığı sonucunu verir. 

Şirkete ilişkin verilere Midas uygulamasının “İstatistikler” kısmında ulaşabilirsin.

GESAN Hisse Hedef Fiyat

Her büyüme hissesinde olduğu gibi GESAN hisseleri de güncel serbest nakit akışı ve kazancı yerine gelecekte kasasına girmesi beklenen para üzerinden fiyatlanıyor. Bu yüzden GESAN hisselerine Türkiye’de herhangi bir hedef fiyat veren kurum bulunmuyor.

Diğer yandan GESAN hisselerinin geçmiş performanslarını endeks ile kıyasladığımızda, karşılaştırma yaptığımız her bir aylık dönemde GESAN’ın endeksi farkla yendiğini görebiliyoruz.

GESAN Hissesi Nasıl Alınır?

Birkaç dakika içerisinde hesap açmak, oldukça kolay ve hızlı bir arayüzle GESAN hisse alım emri vermek ve saniyeler içerisinde istediğin hisseye yatırım yapmak… 

GESAN hissesi almak ya da Borsa İstanbul’daki herhangi bir hisseye yatırım yapmak Midas’la işte bu kadar kolay! Üstelik yıl sonuna kadar tüm Borsa İstanbul işlemlerin komisyonsuz! 

Ha, sadece Türk şirketleriyle sınırlı kalmak istemezsen Midas yatırım hesabın ile Amerikan borsalarındaki dünya devlerine de aynı kolaylık ve güvenle yatırım yapabilirsin.

Bu link üzerinden video görüşme ile sadece 10 dakika içinde Midas’a kayıt olabilir, ilk para transferini dakikalar içinde gerçekleştirerek Amerikan borsalarında ve Borsa İstanbul’da hemen yatırıma başlayabilirsin.

Detaylı bilgi için:

Midas’la yatırım yapmanın avantajları neler?

Midas’la yatırım yapmaya nasıl başlayabilirsin?

Midas yatırım hesabın ile hangi yatırımları yapabilirsin?

GESAN hisse yorum içeriğimiz gibi diğer hisse yorum içeriklerimizden olan “SASA Hisse Yorum” ve “HEKTS Hisse Yorum” içeriklerimize de göz atabilirsiniz!

Girişim Elektrik Sanayi (GESAN) Hisse Yorum! GESAN Hedef Fiyat 2023

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

 

Benzer İçerikler