Blog

Astor Enerji (ASTOR) Hisse Yorum! ASTOR Hedef Fiyat 2023

April 12, 2023
Astor Enerji (ASTOR) Hisse Yorum! ASTOR Hedef Fiyat 2023
Makaleyi sesli dinle
Astor Hisse Yorum ve Hedef Fiyat

Kısa bir süre önce halka arz olan Astor Enerji hisseleri 280% yükseliş kaydetti. Peki, ASTOR hisselerinin geleceği ve yorumları nasıl? Şirketin ileriye yönelik yatırımları ve hisse hedef fiyatı ne?

Astor Enerji Gelecekte Ne Bekliyor? Astor Hisse Yorum!

40 yıla yakın bilgi birikimi ile transformatör imalat ve satışı yaparak elektromekanik imalat sanayinde sektöre yön veren Astor Enerji bünyesinde 1454 personel istihdam ediyor.

Ankara’da üretim faaliyetlerine devam eden şirket 140.000 m2’lik arsa üzerine kurulu, 105.000 m2’lik kapalı alanda tek çatı altında Avrupa’nın öncü transformatör üretim tesislerinden birine sahip.

İspanya, Almanya, Litvanya, Kamerun, Irak ve Malezya başta olmak üzere şirket ürettiği ürünlerle yaklaşık 90 ülkeye ihracat gerçekleştiriyor.

ISO Türkiye’nin En Büyük 500 kuruluşu listesine göre sektörünün lider şirketi olan Astor Enerji 6 kıtada yaptığı ihracatın yanı sıra Türkiye’de bir çok önemli şirketle iş birliğini sürdürüyor.

Borsa İstanbul’da işlem gören Ereğli Demir Çelik, Kontrolmatik, Kardemir Karabuk Demir Çelik, YEO Teknoloji, Nuh Çimento ve Girişim Elektrik aktif müşterileri arasında yer alıyor.

Astor Enerji, Türkiye’de Ar-Ge yatırımlarına harcama yapan en büyük 39. şirket konumunda yer alıyor. TÜBİTAK destekli 23, toplamda ise 128 araştırma ve geliştirme faaliyeti bulunuyor.

Bu çalışmaları araştırma ve geliştirme merkezinde 118 kişiyle yürütüyor. 2022 yılında 100 milyon TL bütçe ayıran şirket önümüzdeki yıllarda da aynı istikrarla Ar-Ge çalışmalarına devam etmeyi planlıyor.

Öncelikli gelecek planları arasında farklı pazarlara yönelerek tüm satışlar içinde ihracat payını %40 artırmak, üretim tesislerinin verimliliği için yeni makine, ekipman ve sistemlerin alınması, yeni ürün hatlarının (ölçü gerilim trafo üretim hattı ve test merkezi gibi) kurulması bulunuyor.

Şirket ayrıca GES kurulumu ve şarj istasyonları projelerine 2026 yılına kadar toplamda 86 milyon dolar yatırım öngörüyor.

Astor Yatırımları
Astor Yatırımları

Astor Enerji 4.Çeyrek Bilanço Verileri 

Astor Enerji, 2022 yılının 4. çeyrek bilançosuna göre 1,87 milyar TL net dönem kârı elde etti. Buna göre, Astor Enerji’nin kârı geçen yılın aynı dönemine göre 253% artış gösterdi. Şirketin 7,39 milyar TL’ye yükselen satışları ise geçen yıla oranla 134% artış gösterdi. 

Astor Enerji Hisse Verileri

Astor Verileri

Halka arzından bu yana ASTOR hisseleri 280% yükseliş kaydederek son bir yılda 162% yükselen BIST 100 endeksini üzerinde bir getiri sağladı.

Güncelde 52,20 TL seviyesinde bulunan hissenin 52 hafta en yüksek seviyesi 53,15 TL’dir. 

Hisseyi analiz etmemizde faydalı olan verilerden piyasa değerinin defter değerine oranı (PD/DD) 14,77 olmaktadır. Bu oran şirket, öz sermayesine oranla piyasada çok mu pahalı yoksa çok mu ucuz kalmış sorusunun cevabını verir. Bu oranın yüksek olması şirket hisselerinin pahalı, düşük olması ise şirket hisselerinin ucuz olduğu kanısını doğurur. Yine bir şirketin pahalı mı yoksa ucuz mu olduğunu gösteren bir başka veri fiyat kazanç oranıdır. Bu oran güncelde 26,77’dir.

Öte yandan şirketin özsermaye kârlılığı (ROE) 78,63%’dür. Bu oran, hissedarların şirkete yaptıkları yatırımların ne kadar etkili kullanıldığını söyler. Bu yönüyle yatırımcılar için en önemli kârlılık göstergelerinden birisidir. Sürekli yükselen bir özsermaye karlılığı değeri, şirketin her geçen dönemde daha az özsermaye ile daha çok kâr üretebildiğini gösterir. Olumludur.

Ancak böyle bir karşılaştırma yaparken, aynı sektördeki şirketleri karşılaştırmaya önem göstermeliyiz. Çünkü her sektörün gerektirdiği özsermaye miktarı aynı değildir.

Şirketin cari oranı 1,72 ile baz puan olan 1 seviyesinin üstünde kalmaktadır. Bu oran dönen varlıklar ile kısa vadeli borçların bölünmesiyle hesaplanır. Sonucun 1’den büyük olması, şirketin hızlıca nakite çevirebileceği değerleri ile kısa vadeli borçlarını ödeyebildiğini gösterir ve likidite sıkıntısı bulunmadığı sonucunu verirken 1’den düşük olması kısa vadeli borçlarını ödemekte zorluk çektiğini gösterir.

Şirkete ilişkin verilere Midas uygulamasının “İstatistikler” kısmında ulaşabilirsin.

ASTOR Hedef Fiyat 2023?

Her büyüme hissesinde olduğu gibi Astor Enerji hisseleri de güncel serbest nakit akışı ve kazancı yerine gelecekte kasasına girmesi beklenen para üzerinden fiyatlanıyor. Bu yüzden ASTOR hisselerine Türkiye’de herhangi bir hedef fiyat veren kurum bulunmuyor. 

Diğer yandan ASTOR hisselerinin geçmiş performanslarını endeks ile kıyasladığımızda, karşılaştırma yaptığımız endeksi farkla yendiğini görebiliyoruz.

ASTOR Hissesi Alınır Mı?

Enerji sektöründe için portföyünde kritik ürünler bulunan ASTOR gelecek beklentisi oldukça güçlü bir şirket. İhracat odaklı satış politikası izlemesinin yanında şarj istasyonları ve GES projeleriyle öne çıkıyor.

Fakat şirketin finansalları, yatırımları ve teknik analizini inceleyerek “ASTOR hissesi alınır mı?” sorusuna yatırımcıların karar vermesi gerekiyor.

Detaylı bilgi için:

Midas’la yatırım yapmanın avantajları neler?

Midas’la yatırım yapmaya nasıl başlayabilirsin?

Midas yatırım hesabın ile hangi yatırımları yapabilirsin?GWIND hisse yorum içeriğimiz gibi diğer hisse yorum içeriklerimizden olan “Smart Güneş Hisse Yorum” ve “Odas Hisse Yorum” içeriklerimize de göz atabilirsin! Böylece hisselerin gelecek beklentileri ve hedef fiyatları hakkında fikir sahibi olabilirsin.

Astor Enerji (ASTOR) Hisse Yorum! ASTOR Hedef Fiyat 2023

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Benzer İçerikler