Blog

Smart Güneş Teknolojileri (SMRTG) Hisse Yorum! SMRTG Hedef Fiyat 2023

February 27, 2023
Smart Güneş Teknolojileri (SMRTG) Hisse Yorum! SMRTG Hedef Fiyat 2023
Makaleyi sesli dinle
Smart Güneş Teknolojileri (SMRTG) Hisse Yorum! SMRTG Hedef Fiyat 2023

Son bir yılda Smart Güneş Teknolojileri hisseleri 815% yükseliş kaydetti. Peki, SMRTG hisselerinin geleceği ve yorumları nasıl? Şirketin ileriye yönelik yatırımları ve hisse hedef fiyatı ne?

Smart Güneş Teknolojileri Gelecekte Ne Bekliyor? Smart Güneş Hisse Yorum

2023’te 1,2 Milyar Liralık Yatırım Hedefliyor

Smart Güneş Teknolojileri, gelecek yıl 1,2 milyar liralık yatırım yapmayı planlıyor.

Şirketin gelecek döneme ilişkin plan ve yatırım hedefleri bir otelde düzenlenen basın toplantısında paylaşıldı.

Buna göre, Smart Güneş Teknolojileri’nin 9 aylık cirosu 1,18 milyar liraya, ana ortaklık konsolide net dönem karı ise 137,5 milyon liraya ulaşırken, faiz, amortisman ve vergi öncesi karı 181,2 milyon lira oldu.

Şirket, gelecek yıl güneş enerjisi sektörüne 1,2 milyar liralık yatırım yapmayı planlıyor.

Smart Güneş Teknolojileri, Gebze’deki 1200 megavat, Dilovası’ndaki 500 megavat fotovoltaik güneş paneli üretim kapasiteli tesislerine bir yenisini daha eklemeyi hedefliyor. İzmir Aliağa’da hücre teknolojisi geliştirmek için inşaatına başlanan yeni tesisin açılışının Ocak 2023’te yapılması öngörülüyor.

Tesisin tamamlandığında yıllık 2 bin 48 megavat fotovoltaik güneş paneli üretim kapasitesine ulaşacağı hesaplanıyor.

Smart Güneş Teknolojileri Yönetim Kurulu Başkanı Halil Demirdağ, toplantıda yaptığı konuşmada, sektörde yatırımlarının devam edeceğini belirterek, ‘Önümüzdeki dönem için yatırımlarımızı güneş panellerinin yapı taşı olan hücre teknolojisine yönlendireceğiz. Kaynakların yerlileştirilmesi için atılan her adım ülke ekonomisinin cari açığını düşürmek için önemli bir katkı sağlıyor.’ dedi.

Türkiye’nin güneş paneli üretiminde dünyada dördüncü sırada olduğunu ifade eden Demirdağ, ‘Panel üretiminde kullanılan birçok malzeme artık Türkiye’de üretilmeye başlandı. Güneş enerjisi sektörü mühendislik, kurulum hizmetleri ve teknolojisiyle çok büyük bir sektör. İnanıyorum ki Türkiye bu fırsatları değerlendirerek uluslararası pazardan çok daha büyük bir pay alacak.’ diye konuştu.

Sermaye Artırımı Tescil Edildi 

Smart Güneş Enerjisi Teknolojileri Araştırma Geliştirme Üretim Sanayi ve Ticaret AŞ’nin 153.000.000 lira tutarındaki çıkarılmış sermayesinin 400.000.000 TL tutarındaki kayıtlı sermaye tavanı içerisinde kalmak kaydıyla, 100% oranında bedelsiz olarak artırılarak 306.000.000 liraya artırılması işlemi İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü tarafından tescil edildi.

Ardından tescil kararı 26 Ekim 2022 tarihinde Türkiye Ticaret Sicili Gazetesinde yayımlandı.  

Güneş Enerjisi Yatırımına 7.6 Milyarlık Teşvik!

İzmir’de Smart Güneş Enerjisi Teknolojileri şirketine, fotovoltaik güneş paneli üretim tesisi için devlet teşviğİ verilecek. Resmi Gazete’de yer alan bilgilere göre, Smart Güneş Enerjisi Teknolojileri şirketine 7.6 milyar liralık teşvik verilmesi kararlaştırıldı.

Fotovoltaik güneş paneli üretim tesisinde 100 nitelikli personel olmak üzere 2 bin 335 kişinin istihdam edilmesi bekleniyor.

SMRTG Uzun Vade Ne Olur? Gelecek Beklentisi Nasıl?

Dünyanın en büyük yatırım ve finansal araştırma kuruluşlarından biri olan Morningstar’ın SMRTG hisselerine biçtiği içsel fiyat, şirketin güncel finansal durumunda 80,11 TL olarak gözüküyor.

Smart Güneş Teknolojileri hisse yorumuna göre kapanış fiyatı olan (24 Şubat 2023) 70,52 TL üzerinden bakıldığında SMRTG hisseleri 13,59% iskontolu fiyatlanıyor.

Son bir yılda SMRTG hisseleri 815% yükseliş kaydederek 159% yükselen BIST 100 endeksini üzerinde bir getiri sağladı.

Güncelde 70,50 TL seviyesinde bulunan hissenin 52 hafta en yüksek seviyesi 141,60 TL’dir. 

Hisseyi analiz etmemizde faydalı olan verilerden piyasa değerinin defter değerine oranı (PD/DD) 33,63 olmaktadır. Bu oran şirket, öz sermayesine oranla piyasada çok mu pahalı yoksa çok mu ucuz kalmış sorusunun cevabını verir. Bu oranın yüksek olması şirket hisselerinin pahalı, düşük olması ise şirket hisselerinin ucuz olduğu kanısını doğurur. Yine bir şirketin pahalı mı yoksa ucuz mu olduğunu gösteren bir başka veri fiyat kazanç oranıdır. Bu oran güncelde 115,01’dir.

Öte yandan şirketin özsermaye kârlılığı (ROE) 44,54%’dür. Bu oran, hissedarların şirkete yaptıkları yatırımların ne kadar etkili kullanıldığını söyler. Bu yönüyle yatırımcılar için en önemli kârlılık göstergelerinden birisidir. Sürekli yükselen bir özsermaye karlılığı değeri, şirketin her geçen dönemde daha az özsermaye ile daha çok kâr üretebildiğini gösterir. Olumludur.

Ancak böyle bir karşılaştırma yaparken, aynı sektördeki şirketleri karşılaştırmaya önem göstermeliyiz. Çünkü her sektörün gerektirdiği özsermaye miktarı aynı değildir.

Şirketin cari oranı 1,44 ile baz puan olan 1 seviyesinin üstünde kalmaktadır. Bu oran dönen varlıklar ile kısa vadeli borçların bölünmesiyle hesaplanır. Sonucun 1’den büyük olması, şirketin hızlıca nakite çevirebileceği değerleri ile kısa vadeli borçlarını ödeyebildiğini gösterir ve likidite sıkıntısı bulunmadığı sonucunu verirken 1’den düşük olması kısa vadeli borçlarını ödemekte zorluk çektiğini gösterir.

Şirkete ilişkin verilere Midas uygulamasının “İstatistikler” kısmında ulaşabilirsin.

SMRTG Hedef Fiyat 2023?

Smart Güneş Teknolojileri (SMRTG) Hisse Yorum! SMRTG Hedef Fiyat 2023

Her büyüme hissesinde olduğu gibi Smart Güneş Teknolojileri hisseleri de güncel serbest nakit akışı ve kazancı yerine gelecekte kasasına girmesi beklenen para üzerinden fiyatlanıyor. Bu yüzden SMRTG hisselerine Türkiye’de herhangi bir hedef fiyat veren kurum bulunmuyor.

Diğer yandan SMRTG hisselerinin geçmiş performanslarını endeks ile kıyasladığımızda, karşılaştırma yaptığımız son bir aylık ve üç aylık dönem haricinde Smart Güneş’in endeksi farkla yendiğini görebiliyoruz.

SMRTG Hissesi Alınır Mı?

Enerji sektöründe önemli yatırımları bulunan SMRTG gelecek beklentisi oldukça güçlü bir şirket. Geçtiğimiz sene halka arz olmasına karşın özellikle İzmir’de kuracağı fabrikada üreteceği yerli hücre ve yeni güneş panel projesi şirketi ön plana çıkarıyor.

Fakat şirketin finansalları, yatırımları ve teknik analizini inceleyerek “SMRTG hissesi alınır mı?” sorusuna yatırımcıların karar vermesi gerekiyor.

Detaylı bilgi için:

Midas’la yatırım yapmanın avantajları neler?

Midas’la yatırım yapmaya nasıl başlayabilirsin?

Midas yatırım hesabın ile hangi yatırımları yapabilirsin?

SMRTG hisse yorum içeriğimiz gibi diğer hisse yorum içeriklerimizden olan “Huner Hisse Yorum” ve “Odas Hisse Yorum” içeriklerimize de göz atabilirsin! Böylece hisselerin gelecek beklentileri ve hedef fiyatları hakkında fikir sahibi olabilirsin.

Smart Güneş Teknolojileri (SMRTG) Hisse Yorum! SMRTG Hedef Fiyat 2023

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Benzer İçerikler