Blog

Hun Yenilenebilir Enerji A.Ş. (HUNER) Hisse Yorum! HUNER Hedef Fiyat 2023

January 18, 2023
Hun Yenilenebilir Enerji A.Ş. (HUNER) Hisse Yorum! HUNER Hedef Fiyat 2023
Makaleyi sesli dinle
Hun Yenilenebilir Enerji A.Ş.

Son bir yılda Hun Yenilenebilir Enerji hisseleri 440% yükseliş kaydetti. Peki, HUNER hisselerinin geleceği ve yorumları nasıl? Şirketin ileriye yönelik yatırımları ve hisse hedef fiyatı ne?

HUNER Hisse Yorum! Hun Yenilenebilir Enerji Yatırımları Nasıl?

Enerji Santrali Portföyünü Büyütecek

Hun Yenilenebilir Enerji, enerji santrali portföyünü büyütme kararı aldı. Son dönemlerde ciddi artış gösteren enerji fiyatları, Hun Yenilenebilir Enerji’nin Avrupa’daki yatırımlara öncelik verilmesine yol açtı.

Şirket yaptığı açıklamada “Enerji fiyatlarında yaşanan artışla birlikte şirketimizin büyüme planlarında Avrupa’daki yatırımlara öncelik verilmesine yol açmıştır. Bu bağlamda, Güney Avrupa ve Doğu Avrupa ülkelerinde planladığımız yeni enerji üretim tesisleriyle şirketimizin yenilenebilir enerji santrali portföyünü büyütme kararı almış bulunmaktayız. Avrupa’da, sabit fiyat ile garantili alım sözleşmesi olan (“feed in tariff” ve “power puchase agreement”) projelerin yanı sıra, ikili anlaşma ve piyasaya satış seçenekleri de dahil olacak şekilde güneş santrali projelerine yatırım fırsatlarının tespit edilmesi ve değerlendirilmesi öncelikli gündemimize alınmıştır.” dedi

Enerji Depolama Tesisi İçin Ön Lisans Başvuru Yaptı

Huner, sürdürülebilir yüksek büyüme ve yenilenebilir enerji teknolojilerine daha fazla yatırım yapma hedefi doğrultusunda portföyünü büyütmek üzere, 19 Kasım 2022 tarihinde yayımlanan Elektrik Piyasasında Depolama Faaliyetleri Yönetmeliği kapsamında, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumuna depolama tesisi kurmak taahhüdü ile mevcut kapasitesine ilave olarak 15 proje için toplamda 900 MW Depolamalı GES kapasite ile ön lisans başvurusu yaptı.

Şirket Satın Alımına İlişkin Ödeme Yaptı

Hun Yenilenebilir Enerji Üretim A.Ş., şirket satın alımına ilişkin ödeme yaptı. 

Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada, ”İstanbul Portföy Yönetimi A.Ş. Greenone Yenilenebilir Enerji Girişim Semayesi Yatırım Fonu’nun sahibi olduğu DGN Solar Enerji Girişim A.Ş hisselerinin 72,7%’si 4.121.568 dolar karşılığında satın alınmıştır. Satın alıma ilişkin ilk ödeme 29.06.2022 tarihinde 800.000 dolar olarak yapılmıştı. Kalan bakiye borç 3.321.568 dolar bugün ödenmiştir.” ifadesi kullanıldı.

Tesislerini GES İlaveli Hibrit Santrale Dönüştürecek 

Hun Yenilenebilir Enerji Üretim AŞ, Salihli’deki 10MW kapasiteli biyokütle elektrik santraline ve Erzurum il sınırlarında bulunan toplam 26,1MW kapasiteli Bağbaşı ve Büyükbahçe Hidroelektrik Santral (HES) tesislerine yardımcı kaynak güneş enerjisi santrali (GES) ilavesi yapma amacıyla Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na (EPDK) başvuru yapmıştı.

Şirket, biyokütle tesisi için kurulu gücün 15%’ine tekabül eden 1,5MW kapasiteli yardımcı kaynak GES projesinin onay aşaması tamamlanmak üzere olduğunu bildirdi.Hun Yenilenebilir, daha önce Erzurum’daki HES tesisleri için yaptığı 15% yardımcı kaynak GES kapasite artırımı başvurusunu geri çekerek, her bir HES tesisi için 9,99MW kapasiteli yardımcı kaynak GES tesisi kurulum izni başvurusu yaptı.

Ayrıca biyokütle tesisine 1,5 MW yardımcı kaynak kapasitenin devreye alınması ile birlikte Hun Yenilenebilir, ilave 8,5 MW yardımcı kaynak GES kurulum izin başvurusu yapmış olacak. Kaynak: Hun Yenilenebilir tesislerine yardımcı kaynak GES ilavesi yapacak

Halka Arz Büyüklüğü 236,6 Milyon TL Oldu

Hun Yenilenebilir Enerji’nin halka arz büyüklüğü 236,6 milyon TL oldu. Talep toplama sonucunda halka arz büyüklüğünün toplamda 3 katına denk gelen 698 milyon TL karşılığı filtre edilmemiş 383,3 milyon TL nominal değerli talep geldi.

HUNER Uzun Vade Ne Olur? Gelecek Beklentisi Nasıl?

Huner Hedef Fiyat

Dünyanın en büyük yatırım ve finansal araştırma kuruluşlarından biri olan Morningstar’ın Huner hisselerine biçtiği içsel fiyat şu an için bulunmuyor.

Son bir yılda HUNER hisseleri 440% yükseliş kaydederek 160% yükselen BIST 100 endeksini üzerinde bir getiri sağladı.

Güncelde 10,81 TL seviyesinde bulunan hissenin 52 hafta en yüksek seviyesi 16,50 TL’dir. 

Hisseyi analiz etmemizde faydalı olan verilerden piyasa değerinin defter değerine oranı (PD/DD) 3,29 olmaktadır. Bu oran şirket, öz sermayesine oranla piyasada çok mu pahalı yoksa çok mu ucuz kalmış sorusunun cevabını verir. Bu oranın yüksek olması şirket hisselerinin pahalı, düşük olması ise şirket hisselerinin ucuz olduğu kanısını doğurur. Yine bir şirketin pahalı mı yoksa ucuz mu olduğunu gösteren bir başka veri fiyat kazanç oranıdır. Bu oran güncelde 24,37’dür.

Öte yandan şirketin özsermaye kârlılığı (ROE) 19,49%’dur. Bu oran, hissedarların şirkete yaptıkları yatırımların ne kadar etkili kullanıldığını söyler. Bu yönüyle yatırımcılar için en önemli kârlılık göstergelerinden birisidir. Sürekli yükselen bir özsermaye karlılığı değeri, şirketin her geçen dönemde daha az özsermaye ile daha çok kâr üretebildiğini gösterir. Olumludur.

Ancak böyle bir karşılaştırma yaparken, aynı sektördeki şirketleri karşılaştırmaya önem göstermeliyiz. Çünkü her sektörün gerektirdiği özsermaye miktarı aynı değildir.

Şirketin cari oranı 0,68 ile baz puan olan 1 seviyesinin altında kalmaktadır. Bu oran dönen varlıklar ile kısa vadeli borçların bölünmesiyle hesaplanır. Sonucun 1’den büyük olması, şirketin hızlıca nakite çevirebileceği değerleri ile kısa vadeli borçlarını ödeyebildiğini gösterir ve likidite sıkıntısı bulunmadığı sonucunu verirken 1’den düşük olması kısa vadeli borçlarını ödemekte zorluk çektiğini gösterir.

Şirkete ilişkin verilere Midas uygulamasının “İstatistikler” kısmında ulaşabilirsin.

HUNER Hedef Fiyat 2023

Huner Hedef Fiyat

Her büyüme hissesinde olduğu gibi Hun Yenilenebilir Enerji hisseleri de güncel serbest nakit akışı ve kazancı yerine gelecekte kasasına girmesi beklenen para üzerinden fiyatlanıyor. Bu yüzden HUNER hisselerine Türkiye’de herhangi bir hedef fiyat veren kurum bulunmuyor.

Diğer yandan HUNER hisselerinin geçmiş performanslarını endeks ile kıyasladığımızda, karşılaştırma yaptığımız son bir aylık dönem haricinde HUNER’in endeksi farkla yendiğini görebiliyoruz.

HUNER Hissesi Alınır Mı?

Kısa süre önce halka arz olan ve enerji sektöründe önemli yatırımları bulunan HUNER gelecek beklentisi oldukça güçlü bir şirket. Özellikle tesislerini GES ilaveli hibrit santrale çevirecek olan HUNER bu alanda projelerine devam ediyor. 

Fakat şirketin finansalları, yatırımları ve teknik analizini inceleyerek “HUNER hissesi alınır mı?” sorusuna yatırımcıların karar vermesi gerekiyor.

HUNER Hissesi Nasıl Alınır?

Yapmak gereken şey çok basit: Birkaç dakika içerisinde Midas yatırım hesabını açmak, oldukça kolay ve hızlı bir arayüzle Huner hisse alım emri vermek ve saniyeler içerisinde istediğin hisseye yatırım yapmak! 

Huner hissesi almak ya da Borsa İstanbul’daki herhangi bir hisseye yatırım yapmak Midas’la işte bu kadar kolay! Üstelik 1 Mart’a kadar tüm Borsa İstanbul işlemlerin komisyonsuz! 

Sadece Türk şirketleriyle sınırlı kalmak istemezsen Midas yatırım hesabın ile Amerikan borsalarındaki dünya devlerine de aynı kolaylık ve güvenle yatırım yapabilirsin.

Bu link üzerinden video görüşme ile sadece 10 dakika içinde Midas’a kayıt olabilir, ilk para transferini dakikalar içinde gerçekleştirerek Amerikan borsalarında ve Borsa İstanbul’da hemen yatırıma başlayabilirsin.

Detaylı bilgi için:

Midas’la yatırım yapmanın avantajları neler?

Midas’la yatırım yapmaya nasıl başlayabilirsin?

Midas yatırım hesabın ile hangi yatırımları yapabilirsin?

HUNER hisse yorum içeriğimiz gibi diğer hisse yorum içeriklerimizden olan “TUPRS Hisse Yorum” ve “ASELS Hisse Yorum” içeriklerimize de göz atabilirsin! Böylece hisselerin gelecek beklentileri ve hedef fiyatları hakkında fikir sahibi olabilirsin.

Hun Yenilenebilir Enerji A.Ş. (HUNER) Hisse Yorum! HUNER Hedef Fiyat 2023

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Benzer İçerikler