Blog

Aselsan (ASELS) Hisse Yorum! ASELS Hedef Fiyat 2023

January 2, 2023
Aselsan (ASELS) Hisse Yorum! ASELS Hedef Fiyat 2023
Makaleyi sesli dinle
Aselsan Hisse Yorumları

Son bir yılda Aselsan hisseleri 196% yükseliş kaydetti. Peki, ASELS hisselerinin geleceği ve yorumları nasıl? Şirketin ileriye yönelik yatırımları ve hisse hedef fiyatı ne?

İçindekiler

  • Aselsan’ı Gelecekte Ne Bekliyor? Aselsan Yatırımları
  • Aselsan Hisse Yorum, Hisse Beklentisi Nasıl?
  • Aselsan Hisse Hedef Fiyat

ASELSAN’ı Gelecekte Ne Bekliyor? Aselsan Yatırımları

ASELSAN’dan 102,3 Miilyon Dolarlık Sözleşme

Aselsan, Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda, Milli Savunma Bakanlığı ile TSK ihtiyacı olan askeri ekipman alım maksadıyla, toplam bedeli 102 milyon 255 bin dolarlık bir sözleşme imzaladığını ve sözleşmenin yürürlüğe girdiği bildirildi.

ASELSAN 2023’e Hazır!

ASELSAN, 2023 yılında teslim edeceği, seri üretimine başlayacağı teknolojilerle Türkiye’nin etkin olarak kullandığı silahlı insansız hava araçlarının (SİHA) yeteneklerini artıracak.

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Haluk Görgün, şirketin faaliyetleri açısından 2022 yılını değerlendirdi ve 2023 hedeflerine ilişkin bilgi verdi.

Sektörün özelliği gereği her yıl sonunun yoğun tempoda geçtiğini ifade eden Görgün, tüm çalışma arkadaşlarının aldıkları sorumlulukları, üzerlerindeki görevleri en iyisiyle tamamlayabilmek ve teslim edebilmek için çalıştıklarını söyledi.

Görgün, 2022’yi iyi geçirdiklerini, tüm yıl boyunca tempolarının yıl sonundaki yoğunluğa yakın olduğunu belirterek, “Yılı hedeflerimize ulaşma anlamında mutlu kapatıyoruz. İhracatta hedeflediğimizin yüzde 115’i bir rakama ulaştık. Olabilir, makul, riskleriyle beraber planladığımız bir hedef vardı. Yıl içinde gerçekleşen birtakım fırsatlar da oldu, onları da değerlendirdik, üzerine çıktık. Teslimatlarımızda büyük aksaklıklarımız olmadı. Son birkaç günü de iyi değerlendirip büyüme hedeflerimiz, finansal perspektifimiz, teslimatlarımızla beraber tedarikimizin zamanında yapılması, stoklarımızı yönetebilmemiz, bunların her biri bizim için hedefler içindeydi. Birçok yeni projeyi yıl içinde paylaştık. Dönüp baktığımızda ‘başarılı’ ifade edebileceğimiz bir yıl oldu.” dedi.

ASELSAN Finansal Teknoloji Alanına Yatırım Yapıyor!

Aselsan Kap’ta yaptığı açıklamada, finans sektörü ve finansal teknoloji girişimciliğinin ihtiyaçlarına cevap vermek amacıyla yeni bir yapılanmada yer alacağını duyurdu.

Şirket konu ile ilgili açıklamasında 35,56%’sı Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi’ne, 44,44%’ü Aselsan’a, 4,22%’si Marmara Üniversitesi’ne, 4,22%’si İstanbul Üniversitesi’ne, 7,33%’ü İbn Haldun Üniversitesi’ne ve 4,22%’si Bilişim Vadisi Teknopark’a ait olmak üzere yeni bir şirket kurulduğunu belirtti.

İstanbul Finans ve Teknoloji Üssü Anonim Şirketi unvanı ile kurulan şirketin sermayesi ise 45 milyon TL olduğu belirtildi.

Aselsan Hisse Yorum, Hisse Beklentisi Nasıl? 

Dünyanın en büyük yatırım ve finansal araştırma kuruluşlarından biri olan Morningstar’ın Aselsan hisselerine biçtiği içsel fiyat, şirketin güncel finansal durumunda 66,22 TL olarak gözüküyor. 

Son kapanış fiyatı olan 62,15 TL üzerinden bakıldığında bu hesaplamaya göre ASELS hisseleri 7% iskontolu fiyatlanıyor. 

Son bir yılda ASELS hisseleri 196% yükseliş kaydederek 197% yükselen Bist100 endeksini neredeyse yakalamıştır.

Güncelde 62,15 TL seviyesinde bulunan hissenin 52 hafta en yüksek seviyesi 63,30 TL’dir. 

Hisseyi analiz etmemizde faydalı olan verilerden piyasa değerinin defter değerine oranı (PD/DD) 4,69 olmaktadır. Bu oran şirket, öz sermayesine oranla piyasada çok mu pahalı yoksa çok mu ucuz kalmış sorusunun cevabını verir. Bu oranın yüksek olması şirket hisselerinin pahalı, düşük olması ise şirket hisselerinin ucuz olduğu kanısını doğurur. Yine bir şirketin pahalı mı yoksa ucuz mu olduğunu gösteren bir başka veri fiyat kazanç oranıdır. Bu oran güncelde 14,49 ile 13,61 olan sektörünün çok az yukarısında kalmaktadır.

Öte yandan şirketin özsermaye kârlılığı (ROE) 36,72%’dir. Bu oran, hissedarların şirkete yaptıkları yatırımların ne kadar etkili kullanıldığını söyler. Bu yönüyle yatırımcılar için en önemli kârlılık göstergelerinden birisidir. Sürekli yükselen bir özsermaye karlılığı değeri, şirketin her geçen dönemde daha az özsermaye ile daha çok kâr üretebildiğini gösterir. Olumludur.

Ancak böyle bir karşılaştırma yaparken, aynı sektördeki şirketleri karşılaştırmaya önem göstermeliyiz. Çünkü her sektörün gerektirdiği özsermaye miktarı aynı değildir.

Şirketin cari oranı 1,34 ile baz puan olan 1 seviyesinin üstünde kalmaktadır. Bu oran dönen varlıklar ile kısa vadeli borçların bölünmesiyle hesaplanır. Sonucun 1’den büyük olması, şirketin hızlıca nakite çevirebileceği değerleri ile kısa vadeli borçlarını ödeyebildiğini gösterir ve likidite sıkıntısı bulunmadığı sonucunu verirken 1’den düşük olması kısa vadeli borçlarını ödemekte zorluk çektiğini gösterir.

Şirkete ilişkin verilere Midas uygulamasının “İstatistikler” kısmında ulaşabilirsin.

Aselsan Hisse Hedef Fiyat 2023

Aselsan hisseleri güncel serbest nakit akışı ve kazancı yerine gelecekte kasasına girmesi beklenen para üzerinden fiyatlanıyor. Bu yüzden Aselsan hisselerine Türkiye’de herhangi bir hedef fiyat veren kurum bulunmuyor.

Aselsan Hissesi Nasıl Alınır?

Birkaç dakika içerisinde hesap açmak, oldukça kolay ve hızlı bir arayüzle Aselsan hisse alım emri vermek ve saniyeler içerisinde istediğin hisseye yatırım yapmak… 

ASELS hissesi almak ya da Borsa İstanbul’daki herhangi bir hisseye yatırım yapmak Midas’la işte bu kadar kolay! Üstelik yıl sonuna kadar tüm Borsa İstanbul işlemlerin komisyonsuz! 

Ha, sadece Türk şirketleriyle sınırlı kalmak istemezsen Midas yatırım hesabın ile Amerikan borsalarındaki dünya devlerine de aynı kolaylık ve güvenle yatırım yapabilirsin.

Bu link üzerinden video görüşme ile sadece 10 dakika içinde Midas’a kayıt olabilir, ilk para transferini dakikalar içinde gerçekleştirerek Amerikan borsalarında ve Borsa İstanbul’da hemen yatırıma başlayabilirsin.

Detaylı bilgi için:

Midas’la yatırım yapmanın avantajları neler?

Midas’la yatırım yapmaya nasıl başlayabilirsin?

Midas yatırım hesabın ile hangi yatırımları yapabilirsin?

Aselsan hisse yorum içeriğimiz gibi diğer hisse yorum içeriklerimizden olan “GESAN Hisse Yorum” ve “Ereğli Hisse Yorum” içeriklerimize de göz atabilirsiniz! Böylece hisselerin gelecek beklentileri ve hedef fiyatları hakkında fikir sahibi olabilirsin.

Aselsan (ASELS) Hisse Yorum! ASELS Hedef Fiyat 2023

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

 

Benzer İçerikler