Blog

Ereğli (EREGL) Hisse Yorum! EREGL Hedef Fiyat 2023

April 12, 2023
Ereğli (EREGL) Hisse Yorum! EREGL Hedef Fiyat 2023
Makaleyi sesli dinle
eregl

Ereğli Demir Çelik (EREGL) hisselerinin son bir yılda 98% son beş yılda ise 487% yükseldiğini biliyor muydun?

Ereğli Demir Çelik hisse senetlerinin işlem gördüğü borsa endeksleri; BIST Sınai, Metal Ana, 100, 50, 30, Kurumsal Yönetim, Sürdürülebilirlik, Yıldız, Temettü, Temettü 25 olarak sıralanabilir. Şirketin hisse senetleri bunların yanı sıra tüm BIST endekslerinde işlem görebilir. 

Ereğli hisse senetlerinin %47,63’lük kısmı halka açıktır. Bu bölümün sermaye içerisindeki payı ise 1.667.181 bin TL’dir. 

İçerik içindekiler:

Ereğli Demir Çelik’i Gelecekte Ne Bekliyor: Ereğli Demir Çelik Yatırımları

Ereğli Demir Çelik Hisse Yorum

Ereğli Demir Çelik Hisse Beklentisi Nasıl?

Ereğli Demir Çelik Hisse Hedef Fiyat

Ereğli Demir Çelik’in Üçüncü Çeyrek Bilançosu

Ereğli Demir Çelik’i Gelecekte Ne Bekliyor?

Kendine Yeterliliğini İç Kaynakla Karşılama Oranı 85%’e Ulaşacak!

Ereğli Demir Çelik, 3 Kasım 2022 tarihinde Bingöl-Avnik demir madeni sahasında yapılan sondaj çalışmaları sonucunda peletleme tesisi kuracağını duyurdu.

Şirket, sermayesinin 90%’ına sahip olduğu Ermaden’in Bingöl-Avnik’teki maden sahasında önemli miktarda demir cevheri bulunduğunu açıkladı. Ereğli bu nedenle Bingöl-Avnik’te bir üretim tesisi kuracak. 

Ermaden Genel Müdür Halil Yıldırım, Erdemir’in iştiraki Ermaden’in işlettiği Bingöl maden sahasında 550 milyon dolarlık peletleme tesisinin kurulması hakkında, şirketin Bingöl’deki tesisinin temelinin 2023’te atılacağını ve 36 ila 42 ay arasında bitirilmesinin hedeflendiğini belirtti. Kurulacak tesisin 600 milyon dolarlık ithalatı önleyeceğini söyleyen Yıldırım, Erdemir’in kendine yeterliliğini iç kaynakla karşılama oranını 85%’e ulaştıracağını belirtti.

Bingöl Avnik’teki yatırımın uzun vadede hisse senedi üzerinde etkisi görülecektir.

Ereğli Geleceği

Kredi Derecelendirme Kuruluşu JCR Avrasya Derecelendirme’den Yüksek Not!

Kredi derecelendirme kuruluşu JCR Avrasya, Ereğli Demir Çelik Fabrikaları T.A.Ş.’nin Uzun Vadeli Ulusal Notunu “en yüksek yatırım yapılabilir düzey” olan AAA(tr), Kısa Vadeli Notunu J1+(tr) ve notlara ilişkin görünümleri ise “Stabil” olarak teyit etmiştir.

Ereğli Demir Çelik (EREGL) Hisse Yorum

Dünyanın en büyük yatırım ve finansal araştırma kuruluşlarından biri olan Morningstar’ın Ereğli Demir Çelik hisselerine biçtiği içsel fiyat, şirketin güncel finansal durumunda 44,80 TL olarak gözüküyor. 

Son kapanış fiyatı olan 36,90 üzerinden bakıldığında bu hesaplamaya göre Ereğli Demir Çelik hisseleri 21,40% iskontolu fiyatlanıyor. 

Ereğli Demir Çelik hisselerinin fiyat kazanç oranı da 7,87 olan sektöre kıyasla 6,63’lük fiyat kazanç oranıyla iskontolu işlem görüyor.

Ereğli Demir Çelik adeta “temettü aristokratı” sayılabilecek bir hissedir. Şirket, temettüleri yıllık öder. Son hisse başına temettü 4,45 TL miktarındaydı. Bugün itibarıyla şirketin temettü getirisi 12,01%’dir.

EREGL hissesi için 52 haftanın en yüksek seviyesi 39,10 TL’dir, güncelde hisse bu seviyenin altında işlem görmektedir.

Ereğli Demir Çelik Hisse Beklentisi Nasıl?

Ereğli Hedefi fiyat

Son bir yılda Ereğli hissesi 98% yükselirken BIST 100 Endeksi 161%’lik bir yükseliş yaşamıştır. Dünya genelindeki HRC fiyatlarındaki düşüşün demir çelik sektörünü etkilemesiyle Ereğli hisselerindeki yükseliş de geçtiğimiz yıl içerisinde sınırlı kaldı. 

Yine de genel olarak değerlendirdiğimizde, Ereğli’nin dünyadaki enerji krizinden daha az etkilendiğini belirtebiliriz çünkü şirket, sektörün diğer oyuncularına kıyasla enerji ihtiyacını kömürden sağlamaktadır. 

Ereğli (EREGL) Hisse Yorum! EREGL Hedef Fiyat 2023

Ereğli Demir Çelik (EREGL) Hisse Hedef Fiyat 2023

Ereğli hisselerine ilişkin analistlerin ortalama hedef fiyatı 38,67 TL seviyesindedir. Bu fiyat hisseyi değerlendiren analistlerin son bir ayda verdiği tahminlerin ortalamasından oluşmaktadır.

Hisseyi değerlendiren analistlerin 71%’i EREGL hissesi için “AL” notu verirken 29%’u “TUT” notu vermiştir.

Ereğli Stok Detay

Ereğli Demir Çelik’in Üçüncü Çeyrek Bilançosu

  • Erdemir, 2022 yılının üçüncü çeyreğinde 109 milyon dolar net dönem kârı elde etti. Şirket, geçen yılın aynı döneminde 598 milyon dolar kâr gerçekleştirmişti. Böylece, şirketin 2022 yılının ikinci çeyreğinde 19,2% olan net kâr marjı, bu çeyrekte 5,3% seviyesine geriledi.
  • Üçüncü çeyrek kârı ile birlikte yılın ilk 9 ayındaki net kârını 936 milyon dolara çıkaran şirketin, net kâr marjı 14,8%’e geriledi. 
  • Şirket, 3. çeyrekte 249 milyon dolar FAVÖK, yüzde 12,2 FAVÖK marjı elde etti.

Aynı zamanda “Sasa Hisse Yorum” içeriğimize de göz atabilirsiniz!

Ereğli Demir Çelik Hissesi Nasıl Alınır?

Birkaç dakika içerisinde hesap açmak, oldukça kolay ve hızlı bir arayüzle Ereğli Demir Çelik hisse alım emri vermek ve saniyeler içerisinde istediğin hisseye yatırım yapmak… 

Ereğli Demir Çelik hissesi almak ya da Borsa İstanbul’daki herhangi bir hisseye yatırım yapmak Midas’la işte bu kadar kolay! Üstelik BIST yatırımlarını, masrafsız işlem ve düşük komisyon avantajıyla yapabilirsin.

Ha, sadece Türk şirketleriyle sınırlı kalmak istemezsen Midas yatırım hesabın ile Amerikan borsalarındaki dünya devlerine de aynı kolaylık ve güvenle yatırım yapabilirsin.

Bu link üzerinden video görüşme ile sadece 10 dakika içinde Midas’a kayıt olabilir, ilk para transferini dakikalar içinde gerçekleştirerek Amerikan borsalarında ve Borsa İstanbul’da hemen yatırıma başlayabilirsin.

Detaylı bilgi için:

Midas’la yatırım yapmanın avantajları neler?

Midas’la yatırım yapmaya nasıl başlayabilirsin?

Midas yatırım hesabın ile hangi yatırımları yapabilirsin?

Ereğli (EREGL) Hisse Yorum! EREGL Hedef Fiyat 2023

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

 

Benzer İçerikler