Blog

Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş (Tüpraş) Hisse Yorum! TUPRS Hedef Fiyat 2023

April 12, 2023
Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş (Tüpraş) Hisse Yorum! TUPRS Hedef Fiyat 2023
Makaleyi sesli dinle
Tüpraş Hisse Yorum

Son bir yılda Türkiye Petrol Rafinerileri hisseleri 151% yükseliş kaydetti. Peki, TUPRS hisselerinin geleceği ve yorumları nasıl? Yüksek temettü verimi beklentisine sahip olan şirketin ileriye yönelik yatırımları ve hisse hedef fiyatı ne? 

İçindekiler

  • Tüpraş Hisse Yorum! Tüpraş’ı Gelecekte Ne Bekliyor?
  • Tüpraş Yatırımları
  • Tüpraş’ın Hisse Beklentisi Nasıl?
  • Tüpraş Hisse Hedef Fiyat

Tüpraş Hisse Yorum! Tüpraş’ı Gelecekte Ne Bekliyor?

101 Milyon Dolarlık Stratejik Dönüşüm Yatırımı

Tüpraş, geçen yıl açıkladığı Stratejik Dönüşüm Planı kapsamında bu yılın 9 ayında 101 milyon dolar yatırım gerçekleştirdi.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Tüpraş, stratejik dönüşüm planı kapsamında 2030 yılına kadar emisyonlarını yüzde 27 azaltmayı, 2050 yılında ise karbon nötr enerji şirketi olmayı hedefliyor.

Tüpraş, “Enerjimiz Geleceğe” mottosuyla bir yılını tamamlayan program kapsamında 2050’ye kadar 10 milyar dolar yatırım yapmayı amaçlıyor.

İlave santral kurulumu için EPDK’ya başvuru

Tüpraş’ın bağlı ortaklığı Entek Elektrik Üretimi, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na (EPDK) depolama tesisi kurma taahhüdü ile toplamda 15 proje ile yaklaşık 1.000 MW büyüklükte ilave güneş ve rüzgar enerjisi tesisi kurulumu için ön lisans başvurusu yaptı.

Yeni Ruhsat Sahası Alma Girişiminde Bulundu

Koza Altın İşletmeleri Himmetdede Altın Madeni İşletmesi’ne yakın mesafede bulunan, yurt içi yerleşik kişiye ait ruhsat sahasının, şirkete devri için ön anlaşma yaptı. Devir işlemleri için Maden Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’ne (MAPEG) başvuruda bulundu.

Tüpraş’a 2 Yıl Üst Üste Altın Ödül

Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşu Tüpraş, yılda iki kez dijital platformda yayımlanan ve sınırlı sayıda basılan kurum içi yayını Rafine Dergisi’nin başarılarını, ödüllerle taçlandırmaya devam ediyor. Dünyanın önde gelen iş ödüllerinden biri olan ABD merkezli Stevie International Business Awards’ta şirket, Türkiye’de ilk kez iki yıl üst üste “En İyi Kurumsal Yayın” kategorisinin kazananı olarak, bu yıl da altın ödül aldı.

Opet’in 1,67%’sini Satın Aldı

Koç Holding’e ait Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş (TÜPRAŞ), akaryakıt dağıtım şirketi Opet Petrolcülük’ün 1,67%’sini Temel Ticaret ve Yatırım A.Ş’den 179 milyon lira bedelle satın almak için anlaştığını duyurdu.

Müşteri Deneyimini Dijital Ortama Taşıyor

Tüpraş, dijital ve sürdürülebilir rafinaj faaliyetleri kapsamında Sürücü Portalı Mobil Uygulaması ve Randevu Sistemini devreye aldı. Şirketten yapılan açıklamaya göre, teknoloji yatırımlarıyla müşteri deneyimini farklı bir boyuta taşıyan Tüpraş, müşterilerle temas ettiği tüm süreçlerinde uçtan uca dijital bir müşteri deneyimi programı da tasarlıyor.

Şirketin dijital ve sürdürülebilir rafinaj faaliyetleri kapsamında devreye alınan Kara Dolum Temassız Satış Projesi, Randevu Sistemi ve Sürücü Portalı Mobil Uygulaması, kara tankerlerinin dolum alanına girişini düzenleyerek teması azaltıyor ve beklemeleri de ortadan kaldırıyor.

İlk olarak Aralık 2021’de İzmit Rafinerisi’nde devreye alınan Kara Dolum Temassız Satış Projesi’nin 2023 yılının sonuna kadar tüm rafinerilerde yaygınlaştırılması planlanıyor.

TUPRS Uzun Vade Ne Olur? Gelecek Beklentisi Nasıl?

Dünyanın en büyük yatırım ve finansal araştırma kuruluşlarından biri olan Morningstar’ın TUPRS hisselerine biçtiği içsel fiyat, şirketin güncel finansal durumunda 92,91 TL olarak gözüküyor. 

Tüpraş Hisse yorumuna göre kapanış fiyatı olan 82,03 TL üzerinden bakıldığında TUPRS hisseleri 12% iskontolu fiyatlanıyor. 

Son bir yılda TUPRS hisseleri 151% yükseliş kaydederek 114% yükselen BIST 100 endeksini üzerinde bir getiri sağladı.

Güncelde 80,25 TL seviyesinde bulunan hissenin 52 hafta en yüksek seviyesi 87,01 TL’dir. 

Hisseyi analiz etmemizde faydalı olan verilerden piyasa değerinin defter değerine oranı (PD/DD) 2,37 olmaktadır. Bu oran şirket, öz sermayesine oranla piyasada çok mu pahalı yoksa çok mu ucuz kalmış sorusunun cevabını verir. Bu oranın yüksek olması şirket hisselerinin pahalı, düşük olması ise şirket hisselerinin ucuz olduğu kanısını doğurur. Yine bir şirketin pahalı mı yoksa ucuz mu olduğunu gösteren bir başka veri fiyat kazanç oranıdır. Bu oran güncelde 3,85 ile sektörünün altında kalmaktadır.

Öte yandan şirketin özsermaye kârlılığı (ROE) 117,61%’dir. Bu oran, hissedarların şirkete yaptıkları yatırımların ne kadar etkili kullanıldığını söyler. Bu yönüyle yatırımcılar için en önemli kârlılık göstergelerinden birisidir. Sürekli yükselen bir özsermaye karlılığı değeri, şirketin her geçen dönemde daha az özsermaye ile daha çok kâr üretebildiğini gösterir. Olumludur.

Ancak böyle bir karşılaştırma yaparken, aynı sektördeki şirketleri karşılaştırmaya önem göstermeliyiz. Çünkü her sektörün gerektirdiği özsermaye miktarı aynı değildir.

Şirketin cari oranı 1,52 ile baz puan olan 1 seviyesinin üstünde kalmaktadır. Bu oran dönen varlıklar ile kısa vadeli borçların bölünmesiyle hesaplanır. Sonucun 1’den büyük olması, şirketin hızlıca nakite çevirebileceği değerleri ile kısa vadeli borçlarını ödeyebildiğini gösterir ve likidite sıkıntısı bulunmadığı sonucunu verirken 1’den düşük olması kısa vadeli borçlarını ödemekte zorluk çektiğini gösterir.

Şirkete ilişkin verilere Midas uygulamasının “İstatistikler” kısmında ulaşabilirsin.

TUPRS Hedef Fiyat 2023?

Oyak Yatırım, Tüpraş için hazırladığı araştırma raporunu yayınladı. Raporda 109 TL ile hedef fiyat güncellemesi yapan Oyak Yatırım, 35% getiri potansiyeliyle Tüpraş için tavsiyesini ‘AL’ olarak yineledi.

TUPRS Hissesi Alınır Mı?

Sektörünün önemli hisselerinden biri olan TUPRS gelecek beklentisi oldukça güçlü bir şirket. Özellikle stratejik dönüşüm planı kapsamında yapacağı 10 milyar dolarlık yatırım şirketi cazip kılıyor. 

Fakat şirketin finansalları, yatırımları ve teknik analizini inceleyerek “TUPRS hissesi alınır mı?” sorusuna yatırımcıların karar vermesi gerekiyor.

TUPRS Hissesi Nasıl Alınır?

Birkaç dakika içerisinde hesap açmak, oldukça kolay ve hızlı bir arayüzle Tüpraş hisse alım emri vermek ve saniyeler içerisinde istediğin hisseye yatırım yapmak… 

TUPRS hissesi almak ya da Borsa İstanbul’daki herhangi bir hisseye yatırım yapmak Midas’la işte bu kadar kolay! Üstelik 1 Mart’a kadar tüm Borsa İstanbul işlemlerin komisyonsuz! 

Ha, sadece Türk şirketleriyle sınırlı kalmak istemezsen Midas yatırım hesabın ile Amerikan borsalarındaki dünya devlerine de aynı kolaylık ve güvenle yatırım yapabilirsin.

Bu link üzerinden video görüşme ile sadece 10 dakika içinde Midas’a kayıt olabilir, ilk para transferini dakikalar içinde gerçekleştirerek Amerikan borsalarında ve Borsa İstanbul’da hemen yatırıma başlayabilirsin.

Detaylı bilgi için:

TUPRS hisse yorum içeriğimiz gibi diğer hisse yorum içeriklerimizden olan “KOZAL Hisse Yorum” ve “SASA Hisse Yorum” içeriklerimize de göz atabilirsin! Böylece hisselerin gelecek beklentileri ve hedef fiyatları hakkında fikir sahibi olabilirsin.

Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş (Tüpraş) Hisse Yorum! TUPRS Hedef Fiyat 2023

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Benzer İçerikler