Blog

Galata Wind (GWIND) Hisse Yorum! GWIND Hedef Fiyat 2023

April 12, 2023
Galata Wind (GWIND) Hisse Yorum! GWIND Hedef Fiyat 2023
Makaleyi sesli dinle
Gwind Hisse Yorum

Son bir yılda Galata Wind hisseleri 171% yükseliş kaydetti. Peki, GWIND hisselerinin geleceği ve yorumları nasıl? Şirketin ileriye yönelik yatırımları ve hisse hedef fiyatı ne?

Galata Wind Gelecekte Ne Bekliyor? Galata Wind Hisse Yorum

Mevcut enerji üretimi 269 MW olan şirket kapasite artışları ile 2025 yılına kadar 550 MW yükseltmeyi hedefliyor.

Doğal afetlerde üretim riskini en aza indirmek için rüzgar santrallerinde yıldırım düşmesini engelleyen iletken maddeler ve buzlanmayı önleyen ısıtma rezistansları projeleri geliştiriyor.

Sunflower Solar ile evlerin, okulların, işyerlerinin, akaryakıt istasyonlarının ve üretim merkezlerinin çatılarına kendi enerjilerini üretmeleri için güneş enerji sistemi tasarlıyor.

Uzun vadeli hedef doğrultusunda 2030 yılına kadar hem Türkiye’de hem de yakın coğrafyalarda kapasite artışı için yatırım planlaması yapıyor.

Galata Wind 4.Çeyrek Bilanço Verileri 

Galata Wind, 2022 yılının 4. çeyrek bilançosuna göre 1,03 milyar TL net dönem kârı elde etti. Buna göre, Galata Wind’in kârı geçen yılın aynı dönemine göre 511% artış gösterdi. Şirketin 1,18 milyar TL’ye yükselen satışları ise geçen yıla oranla 120% artış gösterdi. 

GWIND Uzun Vade Ne Olur? Gelecek Beklentisi Nasıl?

Dünyanın en büyük yatırım ve finansal araştırma kuruluşlarından biri olan Morningstar’ın GWIND hisselerine biçtiği içsel fiyat, şirketin güncel finansal durumunda 23,55 TL olarak gözüküyor.

Galata Wind hisse yorumuna göre kapanış fiyatı olan (01 Mart 2023) 18,76 TL üzerinden bakıldığında GWIND hisseleri 19% iskontolu fiyatlanıyor.

Son bir yılda GWIND hisseleri 171% yükseliş kaydederek 160% yükselen BIST 100 endeksini üzerinde bir getiri sağladı.

Güncelde 19,17 TL seviyesinde bulunan hissenin 52 hafta en yüksek seviyesi 29,22 TL’dir. 

Hisseyi analiz etmemizde faydalı olan verilerden piyasa değerinin defter değerine oranı (PD/DD) 5,40 olmaktadır. Bu oran şirket, öz sermayesine oranla piyasada çok mu pahalı yoksa çok mu ucuz kalmış sorusunun cevabını verir. Bu oranın yüksek olması şirket hisselerinin pahalı, düşük olması ise şirket hisselerinin ucuz olduğu kanısını doğurur. Yine bir şirketin pahalı mı yoksa ucuz mu olduğunu gösteren bir başka veri fiyat kazanç oranıdır. Bu oran güncelde 19,77’dir.

Öte yandan şirketin özsermaye kârlılığı (ROE) 75,14%’dür. Bu oran, hissedarların şirkete yaptıkları yatırımların ne kadar etkili kullanıldığını söyler. Bu yönüyle yatırımcılar için en önemli kârlılık göstergelerinden birisidir. Sürekli yükselen bir özsermaye karlılığı değeri, şirketin her geçen dönemde daha az özsermaye ile daha çok kâr üretebildiğini gösterir. Olumludur.

Ancak böyle bir karşılaştırma yaparken, aynı sektördeki şirketleri karşılaştırmaya önem göstermeliyiz. Çünkü her sektörün gerektirdiği özsermaye miktarı aynı değildir.

Şirketin cari oranı 8,46 ile baz puan olan 1 seviyesinin üstünde kalmaktadır. Bu oran dönen varlıklar ile kısa vadeli borçların bölünmesiyle hesaplanır. Sonucun 1’den büyük olması, şirketin hızlıca nakite çevirebileceği değerleri ile kısa vadeli borçlarını ödeyebildiğini gösterir ve likidite sıkıntısı bulunmadığı sonucunu verirken 1’den düşük olması kısa vadeli borçlarını ödemekte zorluk çektiğini gösterir.

Şirkete ilişkin verilere Midas uygulamasının “İstatistikler” kısmında ulaşabilirsin.

GWIND Hedef Fiyat 2023?

Gwind Hedef Fiyat

Deniz Yatırım, Galata Wind için hazırladığı araştırma raporunu yayınladı. Raporda 34,30 TL ile hedef fiyat güncellemesi yaparak, hisseyi araştırma kapsamına dahil etti.

Diğer yandan GWIND hisselerinin geçmiş performanslarını endeks ile kıyasladığımızda, karşılaştırma yaptığımız son bir aylık ve üç aylık dönem haricinde Galata Wind’in endeksi farkla yendiğini görebiliyoruz.

GWIND Hissesi Alınır Mı?

Enerji sektöründe önemli yatırımları bulunan GWIND gelecek beklentisi oldukça güçlü bir şirket. Mevcut enerji üretimini 2025 yılına kadar 550 MW yükseltmeyi hedefleyen Galata Wind aynı zamanda GES ve RES projeleri ile ön plana çıkarıyor.

Fakat şirketin finansalları, yatırımları ve teknik analizini inceleyerek “GWIND hissesi alınır mı?” sorusuna yatırımcıların karar vermesi gerekiyor.

Detaylı bilgi için:

Midas’la yatırım yapmanın avantajları neler?

Midas’la yatırım yapmaya nasıl başlayabilirsin?

Midas yatırım hesabın ile hangi yatırımları yapabilirsin?GWIND hisse yorum içeriğimiz gibi diğer hisse yorum içeriklerimizden olan “Smart Güneş Hisse Yorum” ve “Odas Hisse Yorum” içeriklerimize de göz atabilirsin! Böylece hisselerin gelecek beklentileri ve hedef fiyatları hakkında fikir sahibi olabilirsin.

Galata Wind (GWIND) Hisse Yorum! GWIND Hedef Fiyat 2023

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Benzer İçerikler