Günlük Al/Sat Limiti

Günlük Al/Sat kısıtlarım nasıl kalkar?

Eğer Günlük Al/Sat (PDT) kuralı işlem yapman engelliyor ve elindeki hisseyi satamıyorsan;

Bir sonraki günü beklemelisin. Ertesi gün ise aynı hisseden tekrar alım yapmadığın sürece satış yapabilirsin. 

Eğer bekleyen bir alış limit emrin varsa, o emri iptal edene ya da Günlük Al/Sat adedi 3'ün altına düşene kadar satış yapamazsın.

Eğer Günlük Al/Sat (PDT) kuralı işlem yapman engelliyor ve yeni bir alım yapamıyorsan;

Eğer bir alış işlemin engellendiyse, demek ki bekleyen bir satış emrin var. Bu emri iptal edersen alım yapabilirsin.

Toplam varlıkların 25 bin doların üzerine çıkarsa;

Borsa kapandıktan sonra Midas uygulamasının ana sayfasında gördüğün toplam varlıkların (nakit bakiye + toplam hisse değerleri) 25 bin doların üzerindeyse, bir sonraki borsa işlem gününden itibaren senin için artık PDT kuralı geçerli olmaz.

Eğer borsa kapandıktan sonra toplam varlığın 25 bin doların altına düşmüş olursa, bir sonraki borsa işlem gününden itibaren senin için tekrardan PDT kuralı geçerli hale gelir.

Herhangi 5 günlük zaman diliminde gerçekleştirdiğin toplam 4 veya daha fazla alım/satım işlemin varsa ve USD varlıkların 25 bin doların üstündeyse, “Pattern Day Trader” unvanı alırsın. ‘Pattern Day Trader’ olduğunda; toplam varlığın 25 bin doların altına düşerse, alım gücün sıfırlanır ve hisse alımın kısıtlanır.

Eğer PDT unvanına sahipsen, son 5 günlük zaman diliminde hiç al-sat yapmamış bile olsan, bu unvana sahip olduğun için 25 bin doların altına düştüğünde alım gücün sıfırlanır ve hisse alımın kısıtlanır. Bu durumdan kurtulmak için tek seferlik "kısıt kaldırma hakkını" kullanabilir veya tekrar varlıklarını 25 bin doların üzerine çıkarabilirsin.

Alım Gücü Sıfırlanmasını Nasıl Kaldırabilirim?

Herhangi 5 günlük zaman diliminde toplam 4 alım/satım işlemin varsa ve USD varlıkların $25.000’ın üstündeyse “Pattern Day Trader” olursun. ‘Pattern Day Trader’  iken toplam varlığın $25.000’ın altına düşerse, alım gücün sıfırlanır ve hisse alımın kısıtlanır.

Toplam USD varlıklarını $25.000’ın üstüne çıkardığın takdirde, bir sonraki piyasa açılışından itibaren bu kısıta takılmazsın. Talep etmen durumunda tek seferliğe mahsus olmak üzere Amerika’daki partnerimizden hesabındaki kısıtlamanın kaldırılmasını isteyebiliriz.

Bir sonraki adım: Günlük Al/Sat limiti (Pattern Day Protection) nedir?

Başka bir sorun varsa bize kolayca ulaşabilirsin.