ABD borsalarında takas süresi ne anlama gelir?

Borsada gerçekleşen alım-satım işlemleri para ve menkul kıymet (hisse/fon gibi) arasında yapılan bir takastır.

Takas süresi ise borsada hisse veya fon gibi bir menkul kıymeti aldığında veya sattığında, o menkul kıymetin el değiştirmesinin tamamlanması için gereken süredir. Yani alım/satım işlemin gerçekleşse dahi arkada bu takasın tamamlanması için belirli bir süre gerekir.

Bu süre tamamlandığında ise artık o menkul kıymete sahip olursun. Aynı şekilde bir menkul kıymet sattığında satıştan elde ettiğin gelir, takas süresi tamamlandığında kullanılabilir hale gelir.

Örneğin, BIST'te aldığın hisselerin MKK üzerinde görünmesi veya sattığın hisse tutarının nakit bakiyene yanması aynı gün içerisinde gerçekleşmez. Takas süresinin geçmesi gerekir.

Amerikan borsalarında ise takas süresi 28 Mayıs 2024 itibarıyla 1 işlem günü olarak belirlenmiştir. Yani işlem gününden (T) sonraki bir iş günü (T+1) içinde, paran ve menkul kıymetlerin el değiştirir ve takas işlemi tamamlanır.

Örneğin, 29 Mayıs’ta gerçekleşen bir satış emrinden elde edeceğin tutar, 31 Mayıs yerine 30 Mayıs'ta nakit bakiyene yansır.

 

Dikkat Etmen Gerekenler

Planlı İşlemler: Önemli yatırım kararlarını T+1 takas süresini dikkate alarak planlayabilirsin.

Tatiller: Resmi tatillerin, takas sürelerini etkileyebileceğini unutmamalısın. Sadece iş günleri takas süresi olarak sayılır.

Sorununu çözemedin mi?
Destek hattından bizimle iletişime geç

Destek Hattı