Hesap bakiyemi neden ekside görüyorum? 

Bakiyenin eksiye düşmesinin 2 farklı nedeni olabilir. 

 

1) Verdiğin piyasa emirlerinden dolayı hesabın eksi bakiyeye düşmüş olabilir. Çünkü piyasa emirleri o an borsada mevcut olan fiyattan gerçekleşir ve piyasa emirlerinde fiyat garantisi bulunmaz. Yani ekranda gördüğün fiyat değeri sen piyasa emrini verene kadar saliseler içerisinde değişebilir.

Dolayısıyla verdiğin emir, emri verirken gördüğün fiyattan gerçekleşmeyebilir. Emrin daha yüksek bir fiyatla gerçekleşmesi halinde ise eğer portföyünde yeterli bakiyen yoksa hesap bakiyen eksiye düşebilir.

Örneğin; Diyelim Midas yatırım hesabında 10 doların var. X hissesinin fiyatını 1 dolar olarak görüyorsun ve 10 adet hisse için piyasa alış emri verdin. Hesabındaki bakiye 10 adetlik emir girmene yettiği için emrin kabul edilir.

Ancak verdiğin emir, o hissede gerçekleşen anlık bir fiyat değişimi sonucu 1,1 dolardan gerçekleşirse eğer bakiyendeki 10 dolarlık tutar, 1,1 dolardan 10 adet almana yetmez. (Piyasa emri olduğu için o an piyasadaki mevcut fiyattan gerçekleşiyor.) 1,1 dolardan 10 adet aldığında 11 dolarlık bir bakiyeye ihtiyacın olduğundan, hesabında 1 dolar eksi bakiye oluşacaktır.

 

2) Diğer yandan Amerikan borsaları normal seans saatleri dışında da açıktır. Yani piyasa öncesi (Pre-Market) ve piyasa sonrası (Post-Market) denilen bu 2 zaman diliminde de işlem yapılabilmektedir. 

Midas yatırım hesabınla ise hem piyasa öncesi hemde piyasa sonrası saatlerde de işlemlerini rahatlıkla gerçekleştirebilirsin. Takip ettiğin hisselerin piyasa öncesi ve piyasa sonrası saatlerdeki fiyatlarına da hisse detay sayfalarında gösterilen fiyat bilgisinin hemen altında bulunan güneş/ay sembolünün yanında görebilirsin. (Detaylı bilgi için Uzatılmış İşlem Saatleri kategorisini inceleyebilirsin.)

Hisse fiyatının bu zaman dilimlerinde artmasıyla, emirlerin piyasa açılışında daha yüksek bir fiyattan gerçekleşebilir. Bunun sonucunda ise bakiyen yine eksiye düşebilir. 

Limit emir kullanarak sadece alım gücün kadarlık bir işlemi, fiyat garantili yani istediğin fiyattan veya daha iyisinden olacak şekilde yapabilirsin. Böylece limit emir kullandığında hesap bakiyen eksiye düşmez.

Sorununu çözemedin mi?
Destek hattından bizimle iletişime geç

Destek Hattı