Yabancı Yatırımcıdan 7 Senenin En Uzun Hisse Alım Serisi

July 28, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Yabancı Yatırımcıdan 7 Senenin En Uzun Hisse Alım Serisi

Yabancı yatırımcıların Türkiye hisselerine olan ilgisi art arda yedinci haftasında da devam etti. 21 Temmuz haftasında yabancı yatırımcılar 128,4 milyon dolarlık hisse alımı yaptı. Bu durum, 1 Nisan 2016 haftasından bu yana gerçekleşen en uzun alım serisi oldu.🌍

Yabancı Yatırımcıların Alım Eğilimi 🛍️

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) verilerine göre, yabancı yatırımcılar hisse tarafında yedi haftadır alım yapıyor. 7 haftalık dönemde yabancıların net hisse alım miktarı toplam 1,610 milyar dolar oldu. 

Öte yandan, aynı haftada tahvil tarafında 6,8 milyon dolarlık satış gerçekleşti.

Geçmiş Alım Trendleri ⏳

Son yedi haftalık alım serisi, yabancı yatırımcıların 1 Nisan 2016 haftasından bu yana gerçekleştirdiği en uzun alım serisi oldu. Yabancı yatırımcılar daha önce 19 Şubat 2016-1 Nisan 2016 dönemi arasında da art arda yedi hafta boyunca hisse alımı yapmıştı.

Bu durum, Türkiye’nin ekonomik istikrarı ve finansal piyasalardaki güvenin artışını yansıtıyor olabilir. Yabancı yatırımcıların sürekli alım eğilimi, Türkiye ekonomisinin ve hisse senedi piyasalarının sağlıklı ve çekici olduğunu gösterirken, yatırımcıların Türkiye’deki mevcut ve gelecekteki yatırım fırsatlarına güvenini de gösteriyor.

Son bir haftada yabancı yatırımcı oranının arttığı hisseler: 📈

Yabancı Yatırımcıdan 7 Senenin En Uzun Hisse Alım Serisi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: TCBM