Borsa İstanbul

Piyasa Haberleri: THYAO, TRILC, MIATK, MAGEN, KLKIM, FONET ve CEMTS

November 10, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Piyasa Haberleri: THYAO, TRILC, MIATK, MAGEN, KLKIM, FONET ve CEMTS

🚀 Borsa İstanbul’da Bugün: Şirket Haberleri

 • Türk Hava Yolları (THYAO), filo yenileme ve büyüme planları kapsamında 20 adet dar gövdeli ve 1 adet geniş gövdeli uçak kiralayacağını açıkladı.
 • Türk İlaç (TRILC), DMO tarafından açılan Tıbbi Beşeri İlaç Alım ihalesinin Diadol markası ile 16,4 milyon TL bedelle şirket uhdesinde kaldığını açıkladı.
 • Mia Teknoloji (MIATK), Tripy – Soft yazılım projesinin Gazi Üniversitesi Teknopark Yönetimi tarafından onaylanması sonrasında proje bütçesinin 8,3 milyar TL olduğunu açıkladı.
 • Margün Enerji (MAGEN); bütünleşik depolama ünitesi kurulumu için Huawei ve Partners EGS firmaları ile iş birliği yaptı, ayrıca Partners EGS ile sözleşme imzaladığını açıkladı.
 • Kalekim (KLKIM), Irak’ın Duhok bölgesindeki 27.000 m²’lik arazide, 10 milyon dolarlık yatırımla 100.000 ton kuru harç ve 5.000 ton boya kapasitesine sahip bir üretim tesisinin kurulmasına karar verdiğini açıkladı.
 • Fonet Bilgi (FONET), Batman İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan 36 Ay Süreli SBYS Hizmet Alımı ihalesini 30 milyon TL bedelle kazandığını açıkladı.
 • Çemtaş (CEMTS), 111,9 milyon TL tutarlı Yatırım Teşvik Belgesi’nin Bakanlık tarafından onaylandığını açıkladı.

🔎 Borsadaki Gelişmeleri Dinleyerek Öğren!

Eğer Spotify, Apple Podcast veya Google Podcast kullanıyorsan, ister borsa kapanışı sonrasında yayınladığımız Akşam Bülteni ile istersen de gün içinde çıkan BIST Bülten ile borsadaki son gelişmeleri bu linkten takip edebilirsin: Midas Podcast

🌎 Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

 • Küresel piyasalar, ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell’ın dünkü açıklamalarındaki tonun öngörülenden daha “şahin” olmasıyla negatif bir seyir izliyor.
 • FED Başkanı Jerome Powell, enflasyonu 2% hedefine düşürecek kadar kısıtlayıcı bir para politikası duruşuna ulaşıldığından “emin olmadıklarını”, gerekmesi halinde para politikasını daha da sıkılaştırmakta tereddüt etmeyeceklerini söyledi. Kaynak
 • 2025’te yürürlüğe girmesi öngörülen yeni Euro 7 standardı ile araçların emisyon seviyelerinin daha fazla düşürülmesi amaçlanıyordu. Kaynak

📈 ”ORGE Büyüme Temposunu Koruyor” : ORGE 3Ç23 Bilançosu

Şirket 2023 3. çeyrekte beklentilerin (102 milyon TL) 20,6% üzerinde 123,3 milyon TL net kâr açıkladı. Önceki çeyreğe göre 18% düşüş, önceki yılın aynı çeyreğine göre ise 118% artış sağlandı.

Haberin devamını detaylıca incelemek için buraya tıkla!

🇹🇷 Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

 • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne yatay bir seyirle 7.838,33 puandan başladı.
 • Kredi kartı borcu yılın ilk 10 ayında 119% artışla 1 trilyon liraya yaklaştı. Her 100 kişiden 12’si borcunu ödeyemediği için yasal takibe düştü. Kaynak
 • Bankacılık sektörünün kredi hacmi, geçen hafta 71 milyar 306 milyon lira artarak 10 trilyon 995 milyar 454 milyon liraya yükseldi. Kaynak

👉 Bilmende Fayda Var: Ne Oldu? Ne Olacak?

Dün hangi şirketler pay geri alım kararı aldı? Bugün hangi şirketler temettü dağıtacak? Ekonomik takvimde hangi önemli gelişmeler var? Buna benzer tüm soruların cevabını aşağıda bulabilirsin!

Kimler Ne Kadar Pay Geri Aldı?

 • MPARK, paylarının geri alınması kapsamında 10.000 adet payı 155,50 – 166,00 TL fiyat aralığından geri aldı.
 • PRKME, paylarının geri alınması kapsamında 19.995 adet payı 22,48 – 22,78 TL fiyat aralığından geri aldı.

Kimler Temettü Ödüyor?

Bugün temettü dağıtacak şirket bulunmuyor.

Ekonomik Takvimde Bizi Ne Bekliyor?

Bugün ekonomik takvimde üç kritik gelişme bulunuyor:

Türkiye – Eylül Ayı Sanayi Üretimi – Aylık / (TSİ) 10.00

Türkiye – Eylül Ayı Sanayi Üretimi – Yıllık / (TSİ) 10.00

Türkiye – Eylül Ayı İşsizlik Oranı / (TSİ) 10.00

Piyasa Haberleri: THYAO, TRILC, MIATK, MAGEN, KLKIM, FONET ve CEMTS

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik 10 Kasım 2023 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu‘nda yer alan bildirimlere göre hazırlanmıştır.