Borsa İstanbul Notları

”ORGE Büyüme Temposunu Koruyor”: ORGE 3Ç23 Bilançosu

November 9, 2023 • 2 dakika okuma süresi
”ORGE Büyüme Temposunu Koruyor”: ORGE 3Ç23 Bilançosu

Orge Elektrik Taahhüt (ORGE), 2023 yılının üçüncü çeyreğine ait bilançosunu açıkladı.

''ORGE Büyüme Temposunu Koruyor'': ORGE 3Ç23 Bilançosu
  • Şirket, 2023 yılı 3. çeyrekte beklentilerin (102 milyon TL) 20,6% üzerinde 123,3 milyon TL net kâr açıkladı. Önceki çeyreğe göre 18% düşüş, önceki yılın aynı çeyreğine göre ise 118% artış sağlandı. 
  • Net kâr rakamını oluşturan ana etmenler arasında; net satış rakamlarında yeni iş ilişkileri ve anlaşmalardaki güncellemeler ile mevcut temponun hız kazanması, kâr marjlarında korunan büyüme ivmesinin belirgin olduğu görülüyor.
  • 2023 yılı 2. çeyrekte 55,4 milyon TL yeniden değerleme kârı, net kârda faaliyet performansı üzerinde artışa neden olmuştu. Bu durum 2023 yılı 2. çeyrekte net kâr ve net kâr marjında, faaliyetlerden sağlanan iyileşmenin üzerinde önemli düzeyde artışa sebep olmuştu.
  • 2023 3. çeyrekte, önceki çeyreğe göre net kâr ve net kâr marjındaki zayıflığın; 2023 2. çeyrekteki yeniden değerleme kârı sebebiyle oluşan yüksek kâr rakamına kıyaslanarak oluşturulmasından kaynaklı olduğu için, oransal anlamda düşüş görülmesi doğal karşılanabilir.
  • 2023 3. çeyrekte net satışlar beklentilerin (308 milyon TL) 57,2% fazlasıyla üzerinde 453,3 milyon TL olarak gerçekleşti. Önceki çeyreğe göre 62%, önceki yılın aynı çeyreğine göre 140% büyüme izlendi. Net satışlarda yaşanan belirgin büyümede, yeni iş ilişkilerinde devamlılığa ek olarak, devam eden işlerdeki kur ile birim fiyat üzerinden miktar artışı kaynaklı iş büyümeleri sonucunda yüksek backlog ve iş ilerleme seviyelerine ulaşılmasının fayda sağladığı söylenebilir.
  • 2023 3. çeyrekte FAVÖK beklentilerin (107 milyon TL) 117% ile oldukça üzerinde 232,8 milyon TL olarak sağlandı. Önceki çeyreğe göre 69%, önceki yılın aynı çeyreğine göre 198% artış sağlandı. 
  • Geniş çerçevede net satışlarda temponun arttığı, yüksek kâr marjı politikasının devam ettiği, yeni sektörler arasında yer alan e-şarj ve GES alanlarında girişimler ve sonuçlar alındığı, büyümenin enflasyonu aşarak üzerinde seyrettiğini görüyoruz.

''ORGE Büyüme Temposunu Koruyor'': ORGE 3Ç23 Bilançosu

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP