Borsa İstanbul

Piyasa Haberleri: ORGE, SAYAS, OYAKC, SAHOL, SNİCA, FONET, EREGL ve BVSAN

Kasım 23, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Piyasa Haberleri: ORGE, SAYAS, OYAKC, SAHOL, SNİCA, FONET, EREGL ve BVSAN

🚀 Borsa İstanbul’da Bugün: Şirket Haberleri

 • Orge (ORGE)’nin; İstanbul’daki Folkart Nefes Projesi’nde elektrik tesisat işlerinin yapımına yönelik verilen 81,2 bin dolar ve 1,6 milyon TL değerindeki teklifi kabul edildi ve sözleşme görüşmelerine başlandı.
 • Say Yenilenebilir Enerji (SAYAS), Chengxi Shipyard’ın rüzgar türbin kulesi iç aksamları ihalesini 1,7 milyon avro ile kazandı.
 • Oyak Çimento (OYAKC), OYAK Denizli Çimento’nun bütün halinde devralınması ve Oyak Çimento bünyesinde birleşilmesine dair başvuru, SPK tarafından olumlu karşılandı.
 • Sabancı (SAHOL), Exsa Export Sanayi’nin bir bütün halinde devralınması ve SAHOL bünyesinde birleşilmesine dair başvuru, SPK tarafından olumlu karşılandı.
 • Sanica Kombi (SNİCA)’nın PPRC üretim hattı kapasite artırımı yatırımı tamamlandı ve üretime başlandı.
 • Fonet Bilgi (FONET), İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin 36 ay süreli Hastane Bilgi Yönetim Sistemi Hizmet Alımı ihalesini 15,4 milyon TL bedelle kazandı.
 • Ereğli Demir Çelik (EREGL)’in, 2013 yılında aleyhine açılan 10,8 milyon TL’lik davanın bir sonraki duruşması 27 Aralık’ta gerçekleşecek.
 • Bülbüloğlu Vinç (BVSAN), döküm vinci üretimi ve teslimi için yurt içi bir firma ile 615 bin avroluk sözleşme imzaladı.

🔎 Borsadaki Gelişmeleri Dinleyerek Öğren!

Eğer Spotify, Apple Podcast veya Google Podcast kullanıyorsan, ister borsa kapanışı sonrasında yayınladığımız Akşam Bülteni ile istersen de gün içinde çıkan BIST Bülten ile borsadaki son gelişmeleri bu linkten takip edebilirsin: Midas Podcast

🌎 Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

 • ABD ve Japonya’da piyasaların yarın Şükran Günü nedeniyle tatil olması dünya genelinde işlem hacimlerinin ciddi şekilde düşmesine yol açarken, Orta Doğu’dan gelen olumlu haber akışı varlık fiyatları üzerinde etkili oluyor.
 • IEA Başkanı Birol, petrol ve gaz endüstrisinin COP28’de bir dönüm noktasıyla karşı karşıya olduğunu belirterek, “Dünya iklim krizinin etkileriyle mücadele ederken sektörün normal şekilde devam etmesi sorumlu bir davranış değil.” ifadesini kullandı. Kaynak
 • Çin Merkez Bankası’nın (PBoC) politika faizini sabit tutma kararı sonrası ülkede kredi faiz oranları değişmezken banka, ters repo işlemleriyle piyasaya sıcak para aktarmayı sürdürdü. Kaynak

📈 Ülker Bisküvi Analist Toplantısından Hap Notlar 💊

🕵️ Midas gözüyle genel değerlendirme: Şirketin finansallar ve genel gidişat üzerine analist toplantısı düzenlemesi ve bilgilendirmede bulunması değerli bir şeffaflık göstergesi olarak yorumlanabilir. 

Haberin devamını detaylıca incelemek için buraya tıkla!

🇹🇷 Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

 • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,06% yükselişle 7.991,94 puandan başladı.
 • ABD ve Japonya’da Şükran Günü dolayısıyla piyasaların tatil olması dünya genelinde varlık fiyatlarında oynaklığın sınırlı kalmasına neden olurken, bugün gözler yurt içinde TCMB açıklayacağı para politikası kararlarına çevrildi. Kaynak
 • İklim Değişikliği Başkanı Halil Hasar, iklim değişikliğine uyum çalışmalarını desteklemek amacıyla toplam 6,8 milyon avro hibe desteği sağlanacağını bildirdi. Kaynak

👉 Bilmende Fayda Var: Ne Oldu? Ne Olacak?

Dün hangi şirketler pay geri alım kararı aldı? Bugün hangi şirketler temettü dağıtacak? Ekonomik takvimde hangi önemli gelişmeler var? Buna benzer tüm soruların cevabını aşağıda bulabilirsin!

Kimler Ne Kadar Pay Geri Aldı?

 • MPARK, paylarının geri alınması kapsamında 17.500 adet payı 165,20 – 170,00 TL fiyat aralığından geri aldı.
 • PRKME, paylarının geri alınması kapsamında 22.000 adet payı 23,16 – 23,46 TL fiyat aralığından geri aldı.
 • MSGYO, paylarının geri alınması kapsamında 372.500 adet payı 11,92 – 12,99 TL fiyat aralığından geri aldı.

Kimler Temettü Ödüyor?

Bugün temettü dağıtacak şirket bulunmuyor.

Ekonomik Takvimde Bizi Ne Bekliyor?

Bugün ekonomik takvimde iki kritik gelişme bulunuyor:

Euro Bölgesi – Kasım Ayı Öncü İmalat PMI / (TSİ) 12.00

Türkiye – TCMB Faiz Kararı / (TSİ) 14.00

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik 23 Kasım 2023 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu‘nda yer alan bildirimlere göre hazırlanmıştır.