BIST Şirket Haberleri

MSCI Türkiye Endeksin’de 6 Hisse Dahil Edildi

Eylül 11, 2023 • 2 dakika okuma süresi
MSCI Türkiye Endeksin’de 6 Hisse Dahil Edildi

Ağustos ayında MSCI tarafından yapılan hisse senedi endekslerindeki gözden geçirmeler sonucunda Türkiye endekslerinde önemli değişiklikler yaşandı. 

MSCI Global Standard Endeksleri: Değişiklik Yok 🚫

Bu endeks içinde yer alan MSCI Türkiye Endeksi’nde herhangi bir hisse değişimi olmadı. Bu kapsamda, mevcut hisselerde herhangi bir artış ya da azalış söz konusu değil.

MSCI Small Cap Endeksleri: 6 Yeni Hisse Eklendi 🆕

MSCI Small Cap Endeksleri’nde toplamda 7 hisselik bir değişiklik gerçekleşti. Endekse 6 yeni hisse dahil edilirken 1 hisse çıkarıldı.

Dahil Edilen Hisseler 📈

1. Akfen Yenilenebilir Enerji

2. Alfa Solar Enerji

3. BİEN Yapı Ürünleri

4. CW Enerji Mühendislik

5. Europower Enerji

6. Reysaş Taşımacılık

Çıkarılan Hisse 📉

  1. İmaş Makina

Geçerlilik Tarihi 📅

Bu endeks değişiklikleri eylül ayının başından itibaren geçerli olacak. Yeni dönemde endeks içindeki değişiklikler, hem yatırımcılar hem de finans sektörü açısından önemli bir takip konusu olacak.

MSCI Türkiye Endeksin'de 6 Hisse Dahil Edildi

Eğer bu içeriği Midas uygulamasından okuyorsan MSCI Türkiye Endeksi’nde bulunan tüm hisseleri buradan inceleyebilirsin.

MSCI Türkiye Endeksi Hakkında Her Şey

MSCI Türkiye Endeksi, global finans arenası Morgan Stanley Capital International (MSCI) eliyle hayata geçirilmiş, Türkiye’nin öne çıkan şirketlerini bünyesinde barındıran bir endekstir. Bu platform, yatırımcılara Türkiye’nin finansal şampiyonlarının performansını takip etme ve inceleme ayrıcalığı sunmaktadır.

🌍 Neden Bu Kadar Önemli?

Bu endeks, hem yerel hem de uluslararası yatırımcıların gözünde Türkiye ekonomisini değerlendirebilmek için bir pusuladır. Endeks, özellikle büyük ve orta büyüklükteki şirketlere odaklanmakla birlikte bu firmaların piyasa değeri ve nakit akışı üzerinden ne kadar önem arz ettiğini gösterir.

📊 Endeksin Kullanım Alanları

MSCI Türkiye Endeksi’nin ana amacı, Türkiye’nin borsa arenasındaki hareketlerini değerlendirebilmek ve sektörel bazda şirketlerin nasıl bir performans sergilediğini kıyaslamaktır. Fakat bu endeksin getirdiği fırsatlar sadece bu kadarla sınırlı değil! Endeks temelli yatırım fonlarına ve türev ürünlere de yol gösteriyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: MSCI

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti