Borsa İstanbul

Günün Öne Çıkan Gelişmeleri: SAYAS, BARMA, BRLSM, NATEN ve GUBRF

September 20, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Günün Öne Çıkan Gelişmeleri: SAYAS, BARMA, BRLSM, NATEN ve GUBRF

🚀 Borsa İstanbul’da Bugün: Şirket Haberleri

 • Say Yenilenebilir Enerji Ekipmanları (SAYAS), yurt dışındaki bir müşterisinin açtığı ihaleyi 507 bin avro bedelle kazandığını açıkladı.
 • Barem Ambalaj (BARMA), Konya Ereğli’deki tesisinde kurulumuna karar verilen enerji santrali ön lisansı izni için EPDK’ya başvuru yaptı.
 • Birleşim Mühendislik (BRLSM), şirketin bağlı ortaklığı Solar Santral Enerji ile Dünya Göz Hastanesi arasında anahtar teslimli GES kurulumu için 7,5 milyon dolarlık ön anlaşma imzalandığını açıkladı.
 • Naturel Yenilenebilir Enerji (NATEN) ile Eti Soda Üretim arasında Anahtar Teslim Arazi Tipi Öztüketim Güneş Enerji Santrali kurulumu için 2,5 milyon dolarlık sözleşme imzalandı.
 • Gübre Fabrikaları (GUBRF), TSP üretimine son verilmesine ve tesisin yavaş salınımlı gübreleri üretecek şekilde dönüştürülmesine karar verdi.
 • Mercan Kimya (MERCN)’nın iştiraki Theca Ambalaj, yeni üretim tesisinde faaliyete başladı.
 • Escort Teknoloji (ESCOM)’nin dolaylı iştiraki Brenpower, Polonya’da yerleşik bir firmayla satış sözleşmesi imzaladı.

🔎 Borsadaki Gelişmeleri Dinleyerek Öğren!

Eğer Spotify, Apple Podcast veya Google Podcast kullanıyorsan, ister borsa kapanışı sonrasında yayınladığımız Akşam Bülteni ile istersen de gün içinde çıkan BIST Bülten ile borsadaki son gelişmeleri bu linkten takip edebilirsin: Midas Podcast

🌎 Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

 • Küresel piyasalar, ABD Merkez Bankası’nın (FED) faizleri daha uzun süre yüksek tutacağına ilişkin beklentilerin artmasıyla negatif bir seyir izlerken, bugün Fed’in faiz kararı, Fed Başkanı Powell’ın yapacağı konuşma yatırımcıların odağına yerleşti.
 • İngiltere’de Ağustos ayında yıllık enflasyon yükseliş beklentilerine karşın geriledi. Ülkede enflasyon 6,7% olarak kaydedildi. Kaynak
 • JPMorgan, BOJ’un negatif faiz ve getiri kontrolünü 2024 ortasına kadar kaldıracağını öngörüyor. Kaynak
 • Uluslararası Para Fonu’nun (IMF), iklim değişikliğinin sonuçlarıyla mücadele etmesi için Fas’a 1,3 milyar dolar kredi sağlayacağı açıklandı. Kaynak

📈 Morgan Stanley’nin Favori Defansif Büyüme Hisseleri

Morgan Stanley, belirsiz bir piyasa ortamında yatırımcıların bazı büyük sermayeli defansif hisselerle kendilerini koruyabileceklerini düşünüyor.

Bu kapsamda banka, hem ocak ayından bugüne hem de daha yakın zamanda görece güçlü bir performans gösteren hisseleri taradı.

Morgan Stanley’nin incelediği bu isimler; yılbaşından bugüne kadar üstün bir performans gösteren, Morgan Stanley’in tescilli faktör sınıflandırma modeline göre büyüme hissesi olarak sınıflandırılan ve bankadan “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notu alan hisseler. 

Haberin devamını detaylıca incelemek için buraya tıkla!

🇹🇷 Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

 • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,65% yükselişle 7.834,91 puandan başladı.
 • Dışişleri Bakan Yardımcısı Yasin Ekrem Serim, Türkiye ile Afrika ülkeleri arasındaki ticaret hacminin son 20 yılda 8 kat artarak 40,7 milyar dolara ulaştığını bildirdi. Kaynak
 • Türkiye-Afrika İş ve Ekonomi Forumu’nun (TABEF) dördüncüsü, 12-13 Ekim tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Kaynak
 • Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, New York’ta yatırımcılarla yaptığı görüşmelere ilişkin, “Bu görüşmelerimizin Türkiye’ye fon akışında katkısının olacağına inanıyorum.” ifadesini kullandı. Kaynak

👉 Bilmende Fayda Var: Ne Oldu? Ne Olacak?

Dün hangi şirketler pay geri alım kararı aldı? Bugün hangi şirketler temettü dağıtacak? Ekonomik takvimde hangi önemli gelişmeler var? Buna benzer tüm soruların cevabını aşağıda bulabilirsin!

Kimler Ne Kadar Pay Geri Aldı?

 • MPARK, paylarının geri alınması kapsamında 22.000 adet payı 124,40 – 129,90 TL fiyat aralığından geri aldı.

Kimler Temettü Ödüyor?

Bugün temettü dağıtacak şirket bulunmuyor.

Ekonomik Takvimde Bizi Ne Bekliyor?

Bugün ekonomik takvimde iki kritik gelişme var:

Türkiye – Ağustos Ayı Merkezi Hükümet Borç Stoku / (TSİ) – 17.30
ABD – Fed Faiz Kararı / (TSİ) – 21.00

Günün Öne Çıkan Gelişmeleri: SAYAS, BARMA, BRLSM, NATEN ve GUBRF

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik 20 Eylül 2023 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu‘nda yer alan bildirimlere göre hazırlanmıştır.