Bültenler

Günün Öne Çıkan Gelişmeleri: ASTOR, ISKPL, ARCLK, GESAN ve ALARK

July 24, 2023 • 5 dakika okuma süresi
Günün Öne Çıkan Gelişmeleri: ASTOR, ISKPL, ARCLK, GESAN ve ALARK

Haftanın Odak Noktası: AKBNK, YKBNK, GARAN, TTRAK, FROTO, ASTOR ve TUPRS gibi BIST100 endeksi üzerinde etkisi büyük birçok şirket bu hafta bilanço açıklayacak. Bilanço sonuçları endeksin seyrini belli etmede büyük etkiye sahip olacak.

Şirket Haberleri

ASTOR: Astor Enerji, 21.07.2023 tarihinde gerçekleştirilen Yönetim Kurulu toplantısında önemli bir karara imza attı. Şirket, ana ürün gruplarından olan dağıtım trafoları bölümünün kapasite kullanım oranının 80%’lerin üzerine çıkması ve talepteki artış sebebiyle, mevcut kapasitenin 60% oranında artırılmasına karar verdi.

ISKPL: Şirket, büyük pazarlarda imalat tesisine sahip olmanın, olası tedarik risklerine karşı koruyucu olacağı ve rekabet avantajı sağlayacağı görüşünde. Bu kapsamda, Amerika Birleşik Devletleri’nde faaliyet gösteren ve cidarlı levha üretimi yapan 3 hatta ve solid levha üretimi yapan yeni 1 hatta sahip olan UG Plast Inc.’in hisselerinin 100%’ünü satın almayı planlıyor. UG Plast, faaliyetlerini 8.000 m²’lik tesisinde sürdürüyor.

ARCLK: Geçtiğimiz hafta cuma günü açıkladığı bilançosuyla Arçelik, 2023 yılının ikinci çeyreğinde piyasa beklentisinin 42% altında olmasına rağmen, yıllık bazda 90,2% artışla 491,9 milyon TL net kâr açıkladı. Net satış gelirleri ise yıllık bazda 45,3% artışla 46,948 milyon TL seviyesine ulaştı.

GESAN: Gesan Genel Elektrik Sanayi A.Ş., 20 Temmuz 2023 tarihinde gerçekleştirdiği Yönetim Kurulu toplantısında, Ankara’nın Sincan ilçesinde bulunan fabrika binası ve arsasının satışına karar verdi. Satış işlemi, 21 Temmuz 2023 tarihinde tamamlandı. (Satış işlemi, Gesan’ın dolaylı bağlı ortaklığı olan Peak PV Solar Teknolojileri A.Ş. ile gerçekleştirildi. Bu firma, Europower Enerji ve Otomasyon Teknolojileri San. A.Ş.’nin 60% bağlı ortaklığıdır.)

ALARK: Alarko Holding’in bağlı ortaklığı olan Alarko Konut Projeleri Geliştirme A.Ş., İstanbul Tuzla’da bulunan arsası üzerinde gerçekleştireceği yeni projesi için Tuzla Belediye Başkanlığı’ndan onay aldı. Lojistik depo projesi, toplam inşaat alanının büyük bir kısmını oluşturuyor. 93.139,11 m²’lik bu alan, lojistik sektörünün ihtiyaçlarına yönelik olarak tasarlandı.

Günün Öne Çıkan Gelişmeleri: ASTOR, ISKPL, ARCLK, GESAN ve ALARK

Büyük Resim

Enerji Sektöründe Büyük Anlaşma: Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Fransız enerji devi TotalEnergies ile Türkiye’nin önde gelen şirketlerinden Rönesans Holding arasında gerçekleşen iş birliğini bir ilk adım olarak nitelendirdi. Hedeflenen değerin 1000 megavat olduğunu belirten Bayraktar, bu adımın Türkiye’nin yenilenebilir enerji alanında atılımını temsil ettiğini vurguladı.

Sigorta Sektöründe İvme: Türkiye Sigorta Birliği (TSB) üyesi şirketlerin toplam prim üretimi, geçen yılın aynı dönemine kıyasla 131,1% oranında artarak 210,35 milyar TL’ye ulaştı. (Geçen yılın aynı döneminde prim üretimi 90,93 milyar TL seviyesinde bulunuyordu.) Bu büyük artış, sigorta sektörünün hızla büyüdüğünü ve ekonomiye önemli bir katkı sağladığını gösteriyor.

Altın & Petrol: Gram altın, 0,08%’lik bir değer kaybı ile 1.699 TL’ye kadar düştü. Brent petrolün fiyatı ise bu haftaya 0,41% düşüşle 80,3 dolardan başladı.

Risk Primimiz: Türkiye CDS oranı (risk primi) ise düşüşünü sürdürerek 437,5 baz puan seviyelerine geriledi.

Takvimde Neler Var?

  • AKBNK, FROTO, OTKAR, TAVHL, TOASO çarşamba günü bilanço açıklayacak.
  • GARAN ve TTRAK perşembe günü bilanço açıklayacak.
  • KONKA, yarın pay başı net 0,734 TL temettü dağıtacak.
  • ARZUM, çarşamba günü pay başı net 0,419 TL temettü dağıtacak.
  • OSMEN, çarşamba günü pay başı net 0,258 TL temettü dağıtacak.
  • SANKO, cuma günü pay başı net 0,900 TL temettü dağıtacak.
  • VERTU, cuma günü pay başı net 0,150 TL temettü dağıtacak.
Günün Öne Çıkan Gelişmeleri: ASTOR, ISKPL, ARCLK, GESAN ve ALARK

Haftanın Halka Arzları 

  • Asce GYO 27-28 Temmuz’da “ASGYO” kodu ile talep toplamaya başlayacak.

Teknik Veriler*

Dibe En Yakın Olanlar

Son 1 yıllık hisse fiyatlarına göre dip seviyelerine en yakın ilk 5 hisse: HEKTS, VAKBN, BRSAN, HALKB ve YKBNK

İşlem Hacmi En Yüksekler 

Cuma günü ASTOR, THYAO, TUPRS, ASELS ve CANTE en yüksek işlem hacmine ulaşan ilk 5 hisse oldu.

En Hızlı Hisseler

Endeks hareketine kıyasla daha çok yükseliş veya düşüş yaşayan yani en yüksek beta değerine sahip ilk 5 hisse bugün itibarıyla şöyle:

-ARSAN: 1,32

-TKFEN: 1,23

-DOHOL: 1,16

-SISE: 1,16

-ASELS: 1,16

Günün Öne Çıkan Gelişmeleri: ASTOR, ISKPL, ARCLK, GESAN ve ALARK

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

*Bu bölümde sunulan veriler Finnet2000 sitesinden derlenmiş olup, Midas Menkul Değerler’in fikirlerini yansıtmamaktadır. Burada ifade edilen “AL” notları hisselerin teknik görünümlerine ve indikatörlerine yönelik Finnet2000 sitesi tarafından sağlanmaktadır.