Borsa İstanbul

Günün Öne Çıkan Gelişmeleri: AHGAZ, ASTOR, GESAN, BOBET ve RUBNS

Günün Öne Çıkan Gelişmeleri: AHGAZ, ASTOR, GESAN, BOBET ve RUBNS
Google News Icon Takip Et

🚀 Borsa İstanbul’da Bugün: Şirket Haberleri

 • Ahlatcı Doğal Gaz (AHGAZ), TMSF’nin ihale ettiği Adabank’ın, 215 milyon TL’lik ödeme yapılmasının ardından AHL Ahlatcı Finansal’a devir işlemlerinin tamamlandığını açıkladı.
 • Astor Enerji (ASTOR)’ye, Ankara Sanayi Odası 2. ve 3. Organize Sanayi Bölgesi’nde tahsis edilen alan 51.730 metrekare arttırılarak 231.925 metrekareye çıkarıldı.
 • Girişim Elektrik (GESAN), Antalya Havalimanı Gelişim Projesi Terminal 2 Binası GES işleri için 2,4 milyon avroluk anlaşma sağladığını açıkladı.
 • Boğaziçi Beton (BOBET), Akyapı İnşaat ile Ticarethane Hadımköy projesi kapsamında 350 milyon TL tutarında hazır beton tedarik sözleşmesi imzaladı.
 • Rubenis Tekstil (RUBNS), yurt içinde 4 farklı şirket ile toplam 27,83 milyon TL tutarlı iplik ve kumaş satış sözleşmesi imzaladı.

🔎 Fon Yöneticileri Artan Faizlere Rağmen Siber Güvenlik Hisselerine İnanıyor

Birkaç fon yöneticisine göre, siber güvenlik şirketlerinin hisseleri, faiz oranlarındaki artışa veya küresel büyümedeki yavaşlamaya rağmen “seküler” büyüme yörüngesinde kalmaya devam edecek. Statista’ya göre, siber suçların 2021 yılında dünya çapında ekonomilere 5,5 trilyon dolara, yani bir önceki yılın neredeyse iki katına mal olduğu tahmin ediliyor. Dahası, bu eğilimin 2028 yılına kadar tekrar ikiye katlanarak neredeyse 10 trilyon dolara ulaşması bekleniyor.

Haberin devamını detaylıca incelemek için buraya tıkla!

Günün Öne Çıkan Gelişmeleri: AHGAZ, ASTOR, GESAN, BOBET ve RUBNS

🌎 Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

 • Küresel piyasalar, ABD Merkez Bankası’nın “şahin” adımlarının sonuna yaklaşılmış olabileceğine yönelik iyimserliğin artmasıyla pozitif bir seyir izlerken bugün gözler, yurt içinde TCMB’nin para politikası kararlarına çevrildi.
 • ABD’de 30 yıl vadeli mortgage (konut kredisi) için ortalama faiz oranı, geçen hafta yüzde 7,31 ile Aralık 2000’den bu yana en yüksek seviyeye çıkarken mortgage başvuruları düşmeye devam etti. Kaynak
 • Financial Times’ın haberine göre İngiliz Hükümeti, Brexit sonrası sınır kontrol rejiminin başlatılmasını gelecek yıla ertelemeye hazırlanıyor. Kaynak
 • İsrail, Akdeniz’deki Tamar Sahası’ndan Mısır’a doğal gaz ihracatının artırılmasına onay verdiğini duyurdu. Kaynak

🇹🇷 Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

 • BIST 100 endeksi, güne 0,61% artışla 7.648,30 puandan başladı.
 • İstanbul Havalimanı, 14-21 Ağustos’ta günlük ortalama 1517 uçuşla Avrupa’nın en yoğun havalimanı oldu. Kaynak
 • Rekabet Kurulu, emlak ve vasıta satış/kiralama platform hizmetleri pazarındaki uygulamalarıyla Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’u ihlal ettiği gerekçesiyle sahibinden.com’a 40,1 milyon lira idari para cezası uyguladı. Kaynak
 • Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, kısmi uzlaşma sağlanan kamu toplu sözleşme sürecine ilişkin konuştu. Işıkhan, anlaşma sağlanamayan memur ve emekli zam oranlarıyla ilgili olarak “Ocak 2024’te 40-45%’e yakın bir zam artışı olacak tüm kamu görevlilerimize. Bence bu çok önemli bir rakam.” diye konuştu. Nihai zam oranını Kamu Görevlileri Hakem Kurulu 31 Ağustos’a kadar belirleyecek. Kaynak
 • Ticaret Bakanı Ömer Bolat, serbest bölgelerin, yabancı yatırımların ülkeye çekilmesi ve ihracata yönelik üretim kapasitesinin geliştirilmesi hedefi doğrultusunda önemli bir enstrüman olduğunu belirterek “19 adet serbest bölgemiz bulunmakta. Yeni dönemde 5 adet serbest ticaret bölgesini de hizmete alacağız.” dedi. Kaynak

👉 Bilmende Fayda Var: Ne Oldu? Ne Olacak?

Dün hangi şirketler pay geri alım kararı aldı? Bugün hangi şirketler temettü dağıtacak? Ekonomik takvimde hangi önemli gelişmeler var? Buna benzer tüm soruların cevabını aşağıda bulabilirsin!

Kimler Ne Kadar Pay Geri Aldı?

 • Medical Park (MPARK), paylarının geri alınması kapsamında 20.000 adet payı 118,80 – 129,10 TL fiyat aralığından geri aldı.
Günün Öne Çıkan Gelişmeleri: AHGAZ, ASTOR, GESAN, BOBET ve RUBNS

Kimler Temettü Ödüyor?

Bugün temettü dağıtacak sadece bir şirket bulunuyor:

Doğuş Otomotiv (DOAS) 10,23 TL temettü dağıtacak.

Ekonomik Takvimde Bizi Ne Bekliyor?

Bugün ekonomik takvimde sadece bir kritik gelişme var:

Türkiye – Ağustos Ayı Faiz Kararı (TSİ) 14.00

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk BeyanıBu içerik 24 Ağustos 2023 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu‘nda yer alan bildirimlere göre hazırlanmıştır.