Borsa Yorumları

Fon Yöneticileri Artan Faizlere Rağmen Siber Güvenlik Hisselerine İnanıyor

August 23, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Fon Yöneticileri Artan Faizlere Rağmen Siber Güvenlik Hisselerine İnanıyor

Birkaç fon yöneticisine göre, siber güvenlik şirketlerinin hisseleri, faiz oranlarındaki artışa veya küresel büyümedeki yavaşlamaya rağmen “seküler” büyüme yörüngesinde kalmaya devam edecek.

Statista’ya göre, siber suçların 2021 yılında dünya çapında ekonomilere 5,5 trilyon dolara, yani bir önceki yılın neredeyse iki katına mal olduğu tahmin ediliyor. 

Dahası, bu eğilimin 2028 yılına kadar tekrar ikiye katlanarak neredeyse 10 trilyon dolara ulaşması bekleniyor.

Pazar araştırma firması Canalys’e göre, siber güvenlik sektörünün bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre 12,5% büyümesinin ardında bu tür tehditlerdeki artış yatıyor. Şirketler, kendilerini maliyetli veri ihlallerinden korumak için daha fazla harcama yapıyor.

Peki, Hangi Hisseler?

Fon Yöneticileri Artan Faizlere Rağmen Siber Güvenlik Hisselerine İnanıyor

Short Hills Capital baş yatırım yetkilisi Stephen Weiss’a göre, bu talebin gücü ve organik yapısı nedeniyle, şirketler yüksek faiz oranlarının hükmettiği bir ortamda bile siber güvenlik ürün ve hizmetlerini satın almak ve finanse etmek zorunda.

Bununla birlikte, iddialı siber güvenlik isimlerinden biri olan CrowdStrike’ı (CRWD) mevcut fiyat seviyelerinde satın almaya karşı uyaran Weiss’e göre hisse aşırı değerlenmiş olabilir. CrowdStrike, pazartesi gününü 153 dolar seviyesinde tamamladı. 

Weiss, “Crowdstrike bu seviyeden cazip gelmiyor. Satın almadan önce biraz oturmasını görmek istiyorum. Özellikle ucuz olduğunu düşünmüyorum.” diyor.

Şu anda CrowdStrike, Palo Alto (PANW) ve Fortinet (FTNT) hisselerine sahip olan Virtus Investment Partners kıdemli genel müdürü Joe Terranova da siber güvenlik kapsamında boğa (artış beklentisi) konumunda:

Siber güvenlik, faiz oranları 1% de olsa 5%’e de yaklaşsa inandığım bir tez. Siber güvenliğin, geleceğe doğru yatırımcıların konumlanmaya devam etmesi gereken bir şey olduğuna inanıyorum.” 

Terranova, CrowdStrike hisselerini fazla erken sattığı için hissenin kazanımlarından faydalanamadığını da itiraf etti ve “Sonbaharda CrowdStrike’ı 110 ile 115 dolar seviyelerinde bir yerden aldığıma inanıyorum, haziran ayında 145 dolardan sattım.” diyor. 

Terranova, Palo Alto ve CrowdStrike’ın portföyünde “dayanak noktaları” olacağına inanıyor ve yakın zamanda her iki pozisyona da ekleme yapacağını belirtiyor. 

Fon Yöneticileri Artan Faizlere Rağmen Siber Güvenlik Hisselerine İnanıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC