BIST Şirket Haberleri

Enerji Sektöründe Aktif Kârlılığı En Yüksek Hisseler

Enerji Sektöründe Aktif Kârlılığı En Yüksek Hisseler
Google News Icon Takip Et

Borsa İstanbul’da işlem gören, enerji ve enerji teknolojileri sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin 2023 üçüncü çeyrek bilançoları belli oldu. Açıklanan finansal verilere göre aktif kârlılığı en yüksek şirketler listelendi.

Listenin ilk sırasında 56,56% ile Say Yenilenebilir Enerji (SAYAS) yer aldı. Say’ı 46,84% ile Alfa Solar Enerji (ALFAS) takip etti. Astor Enerji (ASTOR) 41,92% ile üçüncü, Odaş Enerji (ODAS) 39,54% ile dördüncü, Orge Elektrik (ORGE) ise 36,38% ile beşinci sırada yer aldı.

Yenilenebilir Enerji

İşte aktif kârlılığı en yüksek 10 enerji ve enerji teknolojileri şirketleri:

  1. Say Yenilenebilir Enerji (SAYAS) 56,56%
  2. Alfa Solar Enerji (ALFAS) 46,84%
  3. Astor Enerji (ASTOR) 41,92%
  4. Odaş Enerji (ODAS) 39,54%
  5. Orge Elektrik (ORGE) 36,38%
  6. Galata Wind (GWIND) 36,20%
  7. Enerjisa Enerji (ENJSA) 35,25%
  8. Doğu Aras Enerji (ARASE) 31,31%
  9. Pamel Yenilenebilir Elek. (PAMEL) 29,32%
  10. Europower Enerji (EUPWR) 20,71%

💸 Aktif Kârlılığı Nedir?

Aktif kârlılık, şirketin kâr elde edebilmek için elindeki varlıkları ne kadar verimli kullandığını gösterir. Bu varlık grubuna şirketin demirbaşları, nakit varlığı, alacak hesapları, hatta yükümlülükleri (borçları) bile dahildir. Bu yönüyle şirketin aldığı borçları ne derece verimli kullandığını dahi gösterir. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Finnet2000