Analist Notları

Analist Notu: Wall Street’in Havalı Şirketlerinin Havalı Bilançoları!

May 1, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Analist Notu: Wall Street’in Havalı Şirketlerinin Havalı Bilançoları!

Şimdiye kadar teknolojinin dev isimlerinin bilançoları yüzleri güldürmeyi başardı. Netflix (NFLX), Alphabet (GOOGL), Microsoft (MSFT), Meta Platforms (META) ve Amazon (AMZN) şimdiye kadar bilançolarını açıkladı sırada ise Apple (AAPL) var.

🍎 Apple’dan Ne Bekliyoruz? 4 Mayıs tarihinde FED’in faiz kararını açıklayıp Powell’ın piyasaları yönlendirdiği FED gününden bir gün sonra piyasa kapanışı sonrası ABD borsalarının en değerli şirketi Apple, 2023 2. çeyrek bilançosunu açıklayacak. 

Beklentiler, bilanço sonuçlarının hem gelirlerde hem de hisse başına kârda 5% ile 6% arasında bir düşüş bildirilmesi yönünde. Ayrıca Apple’ın CFO’su Luca Maestri’nin bir önceki çeyreklik bilanço açıklamasında bu çeyrek için MAC’in ve iPad’in zorlu kompozisyonlar ve kaba makro manzara nedeniyle negatif sonuçlar açıklayabileceğini öngördüğünü de unutmayalım. 

Ancak pozitif beklentiler için de elimizde sağlam ipuçları mevcut. Canalys araştırmalarına göre, küresel olarak akıllı telefon sevkiyatları 2023’ün ilk çeyreğinde 13% küçüldü, ancak Apple’ın pazar payı 18%’den 21%’e çıkarak düşüşün bir kısmını dengeledi.

İlaveten, bir önceki çeyrekte yıllık 6,4%’lük bir gelir artışı gören hizmetler segmenti bu bilançoda da yukarı yönlü hareketleri destekleyebilir. Ayrıca Çin’deki yeniden açılma süreci ile birlikte talepte yaşanan canlanma da Çin pazarının şirketin toplam gelirlerinin beşte birini temsil ettiği düşünüldüğünde önemli katalizörlerden biri.

Aşağıda dev şirketlerin bilanço analizlerine ulaşabilirsin.

Microsoft Bilanço analizine bu linkten ulaşabilirsin.

Google bilanço analizine bu linkten ulaşabilirsin.

Meta Platforms bilanço analizine bu linkten ulaşabilirsin.

Amazon bilanço analizine bu linkten ulaşabilirsin.

Netflix bilanço analizine bu linkten ulaşabilirsin.

Analist Notu: Wall Street’in Havalı Şirketlerinin Havalı Bilançoları!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı