Amazon

Amazon Bilanço Analizi – 1Ç23

April 28, 2023 • 5 dakika okuma süresi
Amazon Bilanço Analizi – 1Ç23

E ticaret devi Amazon, kabus gibi geçen 2022 yılının ardından toparlanmak adına işten çıkarmalara hâlâ devam etse de bilançosunu açıkladığı ilk anda logosundaki gibi bir gülücük yarattı yatırımcılarının çehresinde.

Şirket birinci çeyrekte hisse başına kâr ve gelirde beklentilerin üzerinde sonuçlar bildirdikten ve ikinci çeyrek için güçlü beklentiler sunduktan sonra ilk tepki olarak hızlı bir ralli yaptı.

Ancak, yöneticilerin telekonferans açıklamalarında bulut büyümesindeki zayıflığın yakın vadede devam edebileceğini belirtmesinin ardından tüm hevesler yeniden kursaklarda kaldı.

İçeriğe PDF olarak bu linkten ulaşabilirsin.

Amazon Bilanço Analizi - 1Ç23

🚀 Satışlar

Şirketin toplam net satışları beklentileri 2,2% aşarak yıllık 9% yükselişle 127,4 dolara yükseldi. 

Satışların detaylarına baktığımızda, AWS’nin bir önceki yıla kıyasla 16%’lık yükselişle 21,3 milyar dolarlık satışı olduğunu, Kuzey Amerika segmentindeki satışların da 11%’lük yükseliş ile 76,9 milyar dolara ulaştığını gözlemledik. Uluslararası segment satışlarının ise 29,1 milyar dolar ile yıllık 1%’lik yükseliş kaydettiğini belirtebiliriz.

☁️ Amazon Web Services (AWS)

Amazon Bilanço Analizi - 1Ç23

Amazon bilançosunun en önemli metriklerinden AWS, ilk çeyrekte 16%’lık yükselişle analist tahminlerini aşsa da bu artış, AWS’nin 20% büyüdüğü önceki çeyreğe kıyasla aslında bir yavaşlamaya işaret ediyor.

Hem resesyon beklentileri hem de CEO’nun zayıflığın devam edebileceğine yönelik söylemlerine baktığımızda bu kalemin olumlu yorumlanması polyannacılık olur. 

Ancak zor geçen 2022 yılının ardından beklentileri aşan bir sonuç paylaşıldığı detayını da unutmamak gerekir. Telekonferansta bulut büyümesindeki zayıflığın devam edebileceğine yönelik vurgu olmasa güncel sonuç, pozitif fiyatlanmaya dahi devam edebilirdi.

Burası Önemli: Söz konusu yavaşlama AWS’nin, dünyanın en büyük bulut hizmetleri sağlayıcısı olmaya devam etse de rakipleri Microsoft ve Google’ın sırasıyla Azure ve Google Cloud ile rekabette güçlenmesi nedeniyle sektör üzerindeki hakimiyetinin azaldığını gösteriyor.

  • Amazon, AWS operasyonel gelirini 5,18 milyar dolarlık beklentilerin altında 5,12 milyar dolar olarak açıkladı. 
  • AWS’nin faaliyet kârı, 24% ile 2017′den bu yana görülen “en dar kârlılık” olarak kayıtlara geçti.

🤖 AWS ve Gelecek Planları

Yapay zekâ tüm sektörlerde yaratıcı bir yıkım başlatmışken büyük teknoloji şirketi Amazon ve onun dâhi birimi AWS, bu alandaki pastadan olabildiğince büyük pay alabilmek adına kollarını sıvamış gibi gözüküyor.

Amazon Bilanço Analizi - 1Ç23
  • AWS; Bedrock, AI21 Labs, Anthropic ve Stability AI gibi girişimlerin önceden eğitilmiş modelleri aracılığıyla, üretimsel yapay zekâ destekli uygulamalar oluşturulmasını sağlamayı planlıyor. Bedrock ile AWS müşterileri, bir API aracılığıyla birbirinden farklı sağlayıcıların yapay zekâ modellerinden yararlanabilecek.
  • Amazon CodeWhisperer ürünü de yapay zekâ destekli bir kodlama yardımcısı olarak kod yazmayı daha hızlı ve kolay hale getirmeyi hedefliyor. CodeWhisperer, bir kullanıcının yorumlarına ve önceki kodlarına dayanarak gerçek zamanlı kod önerileri sağlamak için arka planda üretimsel yapay zekâ kullanıyor.
  • AWS, Inferentia2 çipleri ve Trainium bulut sunucuları ile bulutta eğitim ve çalışan çıkarım için düşük maliyetli çözümler sunuyor. Inferentia2 çipleri 40%’a kadar daha iyi çıkarım fiyatı performansı sağlarken, Trainium eğitim maliyetlerinde 50%’ye kadar tasarruf sağlıyor.
  • AWS yakın zamanda yapay zekâ modellerini eğitmek için “yeni nesil” altyapı oluşturmak üzere Nvidia ile birlikte çalışacağını da duyurdu.

💎 İlginç bir detay: Amazon, verileri daha uzun mesafelere güvenli bir şekilde iletmek için kuantum bilgisayarlar arasındaki ağı iyileştirebileceğine inandığı, labarotuvar elmasları üzerinde çalışıyor. Çünkü elmaslar, verileri bozulmadan daha uzağa iletme yeteneğine sahip ve Amazon, niçin bulut bilişimin parmağına bir yüzük takmasın?

🤑 Reklam Birimi

Amazon Bilanço Analizi - 1Ç23

Bir tüketicinin ekrana baktığı her an, artık reklamla doldurulabilecek bir an. Elbette e-ticaret devi Amazon da bu durumdan fayda sağlamakta bir an bile geri durmuyor. Ekonominin resesyon ihtimalleriyle boğuştuğu bir süreçte bile. 

Amazon’un reklam birimi geliri bir önceki yıla göre 21% artışla 9,51 milyar dolara ulaştı.

CEO Andy Jessy, reklamcılık gelirindeki büyümedeki “tebriği” özellikle yapay zekâya vererek bu sayede “alışılmadık derecede güçlü sonuçlar” aldıklarını vurguladı. Özellikle de devam eden makine öğrenimi yatırımları bu tarafta büyümenin de devam edeceğine yönelik kanıtlardan biri çünkü makine öğrenimi ne kadar gelişirse tüketiciler olarak AWS reklam biriminin o kadar hedefindeyiz demektir. 

Amazon Bilanço Analizi - 1Ç23

İşte şimdi başlıyoruz! Amazon DSP’nin makine öğrenimi ve tahmine dayalı algoritmalarında sistem çapında bir yükseltme başlatıldı. 

  • Yükseltmeler, Amazon reklam işi için geliştirilen önceki makine öğrenimi tabanlı teknoloji üzerine inşa edilen büyük dil modelleri tarafından beslenen verilerle yeni yetenekler içeriyor. Bu modeller, çevrimiçi reklam adreslenebilirliğini genişletmek için zaten kullanılıyordu, ancak artık tahmine dayalı analitiği ve kampanya planlamayı da destekleyecek.

🔦 Mevcut Beklentiler

  • Amazon mevcut çeyrek için net satışların 127 milyar dolar ile 133 milyar dolar arasında olmasını yani yıllık bazda 5% ile 10% arasında büyüme kaydetmesini bekliyor.
  • Şirket operasyonel gelirinin ise 2 milyar dolar ile 5,5 milyar dolar arasında olmasını bekliyor.

Amazon Bilanço Analizi - 1Ç23

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Amazon 1Ç23