Analist Notları

Microsoft Bilanço Analizi – 3Ç 2023

April 26, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Microsoft Bilanço Analizi – 3Ç 2023

Microsoft son 2 senedir yatırımcılarını ayı piyasasının düşüşlerinden en çok koruyan ve yükselişleri ile kazandıran nadir büyük teknoloji (Big Tech) şirketlerinden biri. 

Dün gece açıkladığı bilanço ile kapanış sonrasında 8%’den fazla yükselişle 300 dolarlık Nisan 2022 ayı seviyelerine geri çıkmayı başararak, ayı piyasasında “neredeyse sanki hiç düşmemiş” bir hisse haline geldi.

Yatırımcılarını bu derece ödüllendiren bir şirket, elbette bir “helal olsun” tebriğini hak etti.

Microsoft’un bilançosunda ise inceleyeceğimiz 4 odak noktamız olacak: büyüme, kârlılık, server & bulut segmenti ve tabii ki yapay zekâ.

Şimdi notlarımıza göz atalım:

İçeriğe PDF olarak bu linkten ulaşabilirsin.

Microsoft Bilanço Analizi - 3Ç 2023

Büyüme 

Hisse başına kârı yıllık 9,8% yükseldi ve beklentileri 9,4% aşarak 2,45 dolar oldu. Toplam gelirleri ise yıllık 7% yükselişle 52,8 milyar dolar ile beklentilerin 3,6% üzerine çıktı.

  • Resesyon korkusunun zirve yaptığı bu son çeyreklerde ana odak noktalarından bir tanesi de büyüme rakamları. Yıllık 10% büyüyüp, beklentileri de 10%’a yakın aşan bir hisse başına kâr bu dönemde çölde vaha bulmak gibidir. (Gelir ve kâr rakamlarındaki bu yükselişin hangi iş birimlerinden kaynaklandığı daha önemli olduğu için, oraya da bakmalıyız.)
  • Enflasyonun 4-6% düzeyinde olduğu bir dönem için 7% gelir büyümesi çok havalı bir rakam olmasa da, buradaki eksikliği hisse başına kârın yaptığı şov (kârlılık ve yapay zekâ gibi bazı alanların da etkisi var) kapatmış oldu.
Microsoft Bilanço Analizi - 3Ç 2023

Server & Bulut Segmenti 

Üretkenlik ve iş uygulamaları birimi (Office 365) 11% ve server & bulut birimi (Azure) 16% büyürken, kişisel bilgisayar birimi (Windows) 9% küçüldü. (Toplam gelir büyümesi ise 7%)

  • Bu kalemlerdeki odaklanılması gereken en önemli alan bulut biriminin kazancı olacaktır. 2022 yılında bozulan makro ekonomik (dünya ekonomisinin çarkları) dinamikler yüzünden şirketlerin bulut gelirleri bir hayli yavaşlamıştı. Bu yavaşlama ise bulut’un geleceğine yönelik endişe oluşturmuştu. 
  • Microsoft’un bu çeyrek server gelirlerini 17%, bulut gelirlerini 21% ve genel birimin gelirlerini ise 16% büyütmesi takdire şayan ve umut verici bir tablo olarak görülüyor. 
Microsoft Bilanço Analizi - 3Ç 2023

Kârlılık

Brüt kâr marjı 215 baz puan (2,15%) yükselişle 69%’a ve net kâr marjı da 336 baz puan (3,36%) yükselişle 34,5%’a yükseldi.

  • Son yıllarda çok yüksek büyüme yatırımları yapan ve binlerce kişiyi işe alan büyük teknoloji (Big Tech) şirketleri için 22’ sonu ve 23’ başı deyim yerindeyse bir “verimlilik yılı” haline geldi. Bozulan makroekonomik ortam doğrultusunda işten çıkarmalara ve bazı birimleri küçültmeye hatta kapatmaya başladılar.
  • Yapılan bu verimlilik stratejilerinin gelir ve kâr büyümesine olan etkisinin yanında, kârlılığa, yani kâr marjlarına olan etkisi de büyük önem taşıyor. Microsoft’un bu iki alanda da turnayı gözünden vurması, bilançosunu değerli kılan kalemler arasında gözüküyor.
Microsoft Bilanço Analizi - 3Ç 2023

Yapay Zekâ

Bilançosunun konuşma metninde tam 64 kere “yapay zekâ”dan bahseden şirket, ChatGPT’nin mucidi OpenAI girişimine multimilyar dolarlık yatırım daha yapacağını açıkladı.

  • 2019 ve 2021 yıllarındaki yatırımından sonra 3. kez yatırım yapacak olan Microsoft, yapay zekânın kendi ürün segmentlerine olan entegrasyonu ile yeni bir gelir kapısı oluşturmaya ciddi kafayı takmış durumda. Yapay zekâ çalışmalarının gelecekte gelirlerini artırabilecek katalizörlerden biri olarak görüyorlar.
  • Bu ise “yapay zekâkelimesini duyunca eli cüzdanına giden günümüz yatırımcısının ağzını sulandıran planlar arasında yer alıyor ve Microsoft’un albenisini artırıyor.
  • Bu çeyrek bilançosunda şirketin internet arama işinden olan gelirlerini 10% artırdığını ve arama motoru pazarından kazanılan 1 puanlık payın yıllık 2 milyar dolar gelir anlamına geldiğini düşünürsek, bu entegrasyonun özellikle Bing arama motoruna olan ticari etkisi odak noktalarımız arasında olacaktır.

İlginç bir not: Goldman Sachs ChatGPT gibi “Generative AI” (yapay zekâ) ekonomik etkisinin uzun dönemde küresel ekonominin 7%’sine kadar yükseleceğini düşünüyor. (Kısaca yapay zekâ geleceğin dünyasının en büyük birkaç iş alanından biri olacak diyorlar.)

Microsoft Bilanço Analizi - 3Ç 2023

Microsoft Bilanço Analizi - 3Ç 2023

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Microsoft 3Ç 2023 Bilançosu