Netflix

Analist Notu: Netflix’in Değişim Sancıları

April 19, 2023 • 6 dakika okuma süresi
Analist Notu: Netflix’in Değişim Sancıları

Netflix bir süredir teknoloji şirketlerinin kazanç sezonunu başlatmada öncü oluyor ve tüketici harcama alışkanlıkları noktasında önden bir bakış sağlıyor. 

 • Geçtiğimiz yıl abone sayısında ilk kez sert bir gerileme açıklayan yayın devi, bu sene gelir tahminleri çok iç açıcı olmasa da görece daha sağlam bir duruş sergiliyor.

Bu ilk çeyrekte Netflix yeni 1.75 milyon abone kazanmayı başardı. Abone artışında rakiplere kıyasla daha cazip ücretler sunmasının etkisi de büyük.

Şirket yatırımcıların biraz sabırlı olmasını isterken, yapılan köklü değişikliklerin etkisinin üçüncü çeyrekten sonra görülebileceğini belirtip daha yüksek nakit akışı ve hisse geri alımları sözü de veriliyor. 

Netflix’in masraflarının kısılması için ortaya konulan bir efor olduğu gayet açık. Halihazırda içerikler için harcanan toplam bütçeden 1,5 milyar dolar kesilmiş durumda. 

Şu anki durum aslında değişimin sancısı olarak nitelendirilebilir. 

 • Bir süredir yarışma konseptli düşük masraflı içeriklerin yoğunlaşmış olması şirketin bütçeyi düşürmeye çalıştığını kanıtlar nitelikte.

📺 Güncelde Netflix

Dikkat Çekici Bir Nokta: FactSet verilerine göre Netflix, beş yılın en düşük seviyesine ulaştığı 12 Mayıs 2022’den bu yana S&P 500’de en iyi performans gösteren üçüncü hisse senedi. 

 • Ancak doymuş bir ABD pazarına ilişkin endişeler ve küresel olarak artan rekabet, şirketi büyümeyi sürdürmek için yeni yollar bulmaya itti.

Netflix, kârını ve abone tabanını artırmaya çalışırken, reklam destekli bir modele ve parola paylaşımını engellemeye odaklandı.

Analist Notu: Netflix’in Değişim Sancıları

Negatif Nokta: Şirket, karışık finansal sonuçların ardından güncelde 12 ülkede kullanıma sunulan şifre paylaşımına yönelik “ücretli paylaşım” seçeneğinin geniş çapta uygulanmasının ertelendiğini açıkladı. 

 • Ne Olmuştu? Netflix, 100 milyondan fazla hanenin yani küresel kullanıcı tabanının yaklaşık 43%′ünü hesaplarını paylaştığını söyledi. Morgan Stanley tahminlerine göre, Netflix potansiyel olarak bunların 20%-30%’unu ödeme yapan üyelere dönüştürebilir.
 • Ne Amaçlanıyor? Hem reklam destekli seçenek hem de şifre paylaşımına yönelik kısıtlamalar, kârı artırmayı amaçlıyor.

🤔 Peki, Yenilikler Neler?

Ücretli Paylaşım Hizmeti: Netflix, hissedarlara yazdığı mektupta, müşterilerin hesaplarını ev dışındaki kişilerle bir ücret karşılığında paylaşmalarına olanak tanıyan “ücretli paylaşım” hizmetinin, Kanada ve İspanya da dahil olmak üzere bazı pazarlarda kullanıma sunulduktan sonra “iptal tepkisiyle” sonuçlandığını söyledi.

 • Bu, başlangıçta üyelik sayılarındaki “yakın vadeli” büyümeye zarar verdi ancak Netflix, şifre ödünç alanların kendi hesaplarını etkinleştirdikçe, günceldeki “ücretli paylaşım hizmeti” baskısının nihayetinde daha yüksek aboneliklere ve gelire yol açtığını söyledi. Şirket, Kanada’da ücretli abone tabanının “ücretli paylaşım hizmetinin” başlatılmasından önce daha yüksek olduğunu belirtti.

Reklam Destekli Abonelik Modeli: Geçen kasım ayında Netflix, ayda 6,99 dolara mal olan daha ucuz, reklam destekli bir abonelik paketi açıkladı.

 • CEO Ted Sarandos, kısa süre önce şirketin gelecekte birden çok reklam destekli model sunacağını söyledi.
 • Şirket, salı günü yaptığı açıklamada, Netflix’in reklam destekli planının, son lisans anlaşmaları nedeniyle reklamsız planlarındaki içeriğin ortalama %95′ine sahip olduğunu söyledi.
 • Netflix açıklamada, ”Üye başına reklam ekonomimizin mevcut performansından ve gidişatından memnunuz.” dedi.

DVD Hizmetine Son: DVD’leri posta yoluyla tanınabilir kırmızı-beyaz zarflar içinde göndermek, şirketin Hollywood’da bir dev haline gelmesine yardımcı olmuştu.

Analist Notu: Netflix’in Değişim Sancıları

Hatta şirket, 2007 yılında yayın işini başlatarak en büyük DVD kiralama zinciri olan Blockbuster Entertainment’ı devre dışı bırakmıştı.

 • Netflix’in şirket hikayesini Zaman Kapsülü podcastimizden dinleyebilirsiniz.

Netflix, mekan farketmeksizin içerik izleme alanında yeni bir dönemin kapılarını açmasıyla birlikte, 25 yıl sonra, posta yoluyla DVD dağıtımı yapan orijinal iş bölümünü kapatıyor.

Salı günü yapılan açıklamaya göre şirket son disklerini 29 Eylül’de gönderecek.

🔍 Bilançoya Bir Bakış

Netflix, 2023’ün ilk üç ayında abone sayısını 1,75 milyon artırarak dünya çapında 232,5 milyon ücretli aboneye ulaştı. Bu, FactSet’e göre 232 milyon aboneyle ilgili ortalama analist tahminlerini 500 bin ile kısmen aşıyor ancak önceki çeyrekte eklenen yaklaşık sekiz milyon aboneye göre 77%’lik bir düşüşe işaret ediyor.

 • Netflix’in ikinci çeyrek için yeni yayınladığı hisse başına 2,84 dolarlık kazanç kılavuzu, 3,07 dolarlık tahminlerinin çok altında kaldı.
 • Şirketin net kârı da ilk çeyrekte yıldan yıla 18,3% düşüşle 1,3 milyar dolara geriledi. Netflix’in geçen yılın ilk çeyreğindeki net kârı 1,6 milyar dolar olmuştu.
 • Yılın ilk çeyreğinde elde edilen gelir, geçen yılın aynı dönemine kıyasla 3,7% artışla 8,16 milyar dolara çıktı.

Devam eden masraf yönetimi, işe alımlar ve içerik harcamaları sebebiyle 1,7 milyar dolar olarak açıklanan faaliyet gelirlerinde de yıldan yıla yaklaşık 20% düşüş izleniyor. Faaliyet kâr marjındaki düşüş ise dolara olan talebin küreselde artmış olmasıyla açıklanıyor.

Bölgesel (yıldan yıla) gelir dağılımında;

 • ABD ve Kanada (UCAN) geliri, 9%’luk artış kaydetti.
 • Avrupa ile Orta Doğu ve Afrika (EMEA) geliri 2% düştü.
 • Latin Amerika (LATAM) geliri 7% arttı.
 • Asya Pasifik (APAC) geliri 2% arttı.

🔜 Gelecek Tahminleri

Şirketin finansal metrikleri ve takip ettiği yol haritası aslında hâlâ aynı. İki basamaklı gelir büyümesini sürdürmek, faaliyet kâr marjını genişletmek ve büyüyen serbest nakış akışını devam ettirmek. 

Analist Notu: Netflix’in Değişim Sancıları

Netflix özellikle çeyreksel bazda tahminlere fazlasıyla önem veriyor ancak ücretli paylaşım özelliği ve reklam yenilikleri görüş mesafesini şu an için kısıtlıyor. 

 • 2023 mali yılı ikinci çeyrek gelir hedefi, yıldan yıla 3% artışla, 8,2 milyar dolar olarak açıklanıyor. 
 • faaliyet kârı 1,6 milyar dolar olarak tahmin edilirken, marjların da 18% ile 20% arasında olması bekleniyor.

Aslında burada büyüme hedeflerinin bir çeyrek öteye ertelendiğini belirtebiliriz. Birinci çeyrek için hedeflenen rakamlar, köklü yenilikler ve müşteri memnuniyetini maksimize etme amacı sebebiyle bir sonraki çeyreğe aktarıldı.

 • Bu sebeple yeniliklerle birlikte beklenen abone artışı da ikinci çeyrekten üçüncü çeyreğe ertelenmiş oluyor. 

Sonuç olarak Netflix’in uzun vadeli planlarına ulaşabilmesi için büyümeyi sürdürebilmesi, gelir ve kârlılığını artırabilmesi için ise finansallarını geliştirmesi gerekiyor.

Analist Notu: Netflix’in Değişim Sancıları

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Financial Times, Reuters, Netflix Q1 23 Yatırımcı Mektubu