Google

Alphabet Bilanço Analizi – 1Ç 2023

April 26, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Alphabet Bilanço Analizi – 1Ç 2023

Google’ın çatı şirketi Alphabet (GOOGL) ilk çeyrekte beklenenden daha güçlü bir sonuçla karşımızda. 

Şirketin reklam modeli, geçtiğimiz yılın son üç çeyreğinde 2% gerilemesinin ardından yeniden büyümeye geçti. Arama performansının sağlam duruşu ve bulut sistemlerindeki momentumla birlikte Alphabet, birinci çeyrekte analist tahminlerini aşmayı başardı.

İçeriğe PDF olarak bu linkten ulaşabilirsin.

 • Alphabet hisseleri bilanço açıklaması sonrası 4% artış gösterdi ancak kazancın bir kısmı, şirket yetkililerinin yapay zekâ yatırımları sebebiyle bu sene sermaye harcamalarına ağırlık vereceğini açıklamalarının ardından kaybedildi.
Alphabet Bilanço Analizi - 1Ç 2023

Şirketin CEO’su Pichai, yılın ilk üç ayındaki sonuçlarla ilgili olarak; “Bulut teknolojileri ve arama uygulamalarının yüksek performanslarıyla birlikte ilk çeyrek sonuçlarımızdan memnunuz. Yapay zekâ ve makine öğrenmesi alanında yeni ürünler geliştirdik. Kuzey yıldızımız (Google) kullanıcılarımıza en etkili cevapları vermeye devam ediyor, inovasyondaki tecrübemizle önümüzde çok fazla fırsat olduğunu görüyoruz.” dedi.

Sonuçların neden beklentileri aştığına, büyümenin hangi segmentlerden geldiğine, kârlılık durumuna ve gelecek yatırımlara birlikte bakalım.

📈 Büyüme ve segmentasyon

Alphabet aslında 2022 yılının hiçbir çeyreğinde analist tahminlerini tutturamamıştı ama bu sefer işler farklı gözüküyor. 

 • Teknoloji devi ilk çeyrekte toplam 69,8 milyar dolar gelir ile yıldan yıla 3% gelir büyümesi gösteriyor. Hisse başına 1,17 dolar kâr ile 1,08 dolar olan beklentiler aşılmış olsa da, gelirde olduğu gibi burada artış değil, geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla 5,1% düşüşü takip ediyoruz.
 • Faaliyet gelirlerinde 17,4 milyar dolar ile 2022’nin aynı dönemine kıyasla 15,3% gerileme izlendi.
 • Gelir büyümesine en büyük katkı Google Cloud ve arama servislerinden geliyor.
Alphabet Bilanço Analizi - 1Ç 2023

Geçtiğimiz yıldan bu yana yükselen resesyon korkuları ve tüketici harcamalarındaki çekingenlik neticesiyle reklam verenler daha uygun fiyatlı seçeneklere kaydı. Bu durum Google’ın faaliyet marjlarındaki düşüşü açıklamaya yardımcı oluyor. 

 • Arama motoru gelirleri 1,8% artışla 40,3 milyar dolar,
 • YouTube reklam gelirleri 3%’e yakın düşüşle 6,69 milyar dolar,
 • Yeniden büyümenin hızlandığı Google Cloud gelirleri de 22% yükseliş ile 7,54 milyar dolar oldu.

💰 Kârlılık ve Segmentasyon

Alphabet, 2023 ilk çeyrekten başlayarak, şirket liderlerinin daha şeffaf karar almalarını sağlamak amacıyla maliyet yönetimini güncellediğini açıkladı. 

Her ne kadar sunucuların ve bağlantı ekipmanlarının amortisman giderleri azaltılmış olsa da iş gücündeki hafifleme ile 2 milyar dolardan fazla tazminat ödemesi göze çarpıyor. Bu durum kârlılılığı ve marjlardaki azalmayı açıklayacak bir başka neden daha.

Alphabet Bilanço Analizi - 1Ç 2023

 • Google Cloud bölümü ilk çeyrekte kârlılığı ile dikkat çekiyor.
 • Şirketin bilim birimi Verily ve otonom sürüşe sahip araç şirketi Waymo’nun da içinde bulunduğu diğer segmentler yatırım aşamaları sebebiyle kârlılığa henüz ulaşamıyorlar. 

Şirket Ocak 2023’te açıkladığı işten çıkarma kararıyla çalışanlara 2 milyar dolardan fazla tazminat ödemesi gerçekleştirdi. Bu esnada maliyetleri dengeleyebilmek amacıyla amortisman giderlerinde 988 milyon dolar düşüş sağlandı. 

Bunlara ek olarak CFO Ruth Porat, makroekonomik görünümün net kârlılık hedefleri için hâlâ belirsiz olduğunu belirtiyor. 

🤖 Yapay Zekâ

Alphabet, OpenAI ve Microsoft’un ChatGPT’sine karşı olan yapay zeka yarışında kısmen geride kalmış olsa da ilk çeyrekte çalışmalarını artırdı. Yeni bir yapay zekâ takımı kuran teknoloji devi, Bing chatbot’unun üzerine yeni geliştirmeler yaparak inovatif bir güncelleme üzerine çalışıyor. 

Google’ın yapay zekâ planlarından daha detaylı bahsettiğimiz analist notumuza göz atabilirsin.

 • Henüz yapay zekâ uygulamaları hayatımızdaki yerlerini yeni kazanıyorken; yalnızca sohbet robotu özelinde değil, yaratıcı görsel araçlarından dil öğrenmeyi kolaylaştıracak yazılımlara kadar birçok alan bizi ve Alphabet’i heyecanlandırıyor.
 • Yapay zekânın büyüme hızı ve potansiyeli neticesinde Google’ın gelecekte yalnızca arama ve reklam modellerine eğilmeyeceği ise artık daha çok göze çarpıyor.

Alphabet Bilanço Analizi - 1Ç 2023

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu rapor hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Alphabet Q1 2023 Press Release