Google

Analist Notu: Google’ın Yapay Zeka Planları

April 18, 2023 • 5 dakika okuma süresi
Analist Notu: Google’ın Yapay Zeka Planları

“Bir radyolog olduğunuzu düşünün, bundan beş ile on yıl sonra bir sabah işe gittiğinizde “Günaydın” dediğiniz bir AI çalışma arkadaşınız olabilir ve size öncelikle bakmanız gereken işleri sıralayabilir.”

Bunlar Google’ın CEO’su Pichai’nin yapay zeka teknolojisi için gelecek beklentileri.

Pazar günü yayınlanan CBS’in “60 Minutes” röportajında Scott Pelley, Bard gibi yapay zeka sohbet robotlarının konuşurken rahatsız edici olduğunu belirtti. CEO Pichai ise yapay zekanın gelecekte pek çok sektörde kendine yer bulacağını ve hatta bazılarını yok edeceğini belirtti ve eleştirileri göğsünde yumuşatıp sorumluluk konusunda bazı açıklamalar yaptı.

CEO Pichai, yapay zekaya yönelik çalışmaları referans alarak “Karar vermek bir şirketin işi değil.” dedi. “Bu nedenle, geleceğin teknolojisi olan yapay zekanın geliştirilmesinin yalnızca mühendisleri değil; sosyal bilimcileri, etikçileri, filozofları vb. de içermesi gerektiğini düşünüyorum.” diye ekledi. Yani CEO, toplumun yapay zekaya alışması için daha fazla kişinin bu sorumluluğu üstlenmesi gerektiğini düşünüyor.

🔙 Peki, Bu Zamana Kadar Neler Yaşanmıştı?

2022 Mart ayında, işleri yapay zeka yazılımları geliştirmek olan iki Google çalışanı, şirketin yapay zeka chatbot’unu halka açmasını önlemeye çalıştı. Nedenleri ise oluşturdukları yapay zekanın tutarsız ve tehlikeli yanıtlar vermesiydi.

Benzer şekilde aynı dönemde Microsoft’ta da etik değerler karşılanmadığı için çalışanlar endişeliydi. Geliştirilen yapay zekanın çeşitli gruplarda yanlış yönlendirmeler yapabileceği ve modern toplumun değerlerini aşabilecek potansiyel barındırdığı söylenmişti. 

Analist Notu: Google’ın Yapay Zeka Planları

  • Hal böyle olsa da teknoloji devleri durmadı! Microsoft yapay zekayı arama motoru Bing’e ekledi, Google da geride kalmayarak 6 hafta sonra “Bard” isimli chatbot’unu piyasaya sürdü.
  • Bir son dakika haberi de Elon Musk’tan geldi. Musk, Microsoft ve OpenAI’ın ChatGPT’sini “kâr odaklı ve yalan söylemek için eğitilmiş bir yapay zeka” şeklinde eleştirirken, “TruthGPT” isimli yeni bir chatbot çıkaracağını söyledi. Yeni yapay zeka fikri için ise “tamamen doğruluk odaklı” olarak bahsetti.

Ancak hızlı ilerlemenin sonuçlarına ilişkin korkular son haftalarda kamuoyuna ve eleştirmenlere de ulaştı. 

  • ABD düşünce kuruluşu Future of Life Institute (FOLI); Tesla CEO’su Elon Musk, Apple’ın kurucu ortağı Steve Wozniak ve bir dizi yapay zeka CEO’su, CTO’su ve araştırmacıların imzaladığı bir mektup yayımladı. Bu açık mektup, yapay zeka çalışmalarına ara verilmesi çağrısında bulunuyor.
  • Avrupa Birliği, yapay zekayı regüle etmek için harekete geçti.
  • İtalya da geçici olarak ChatGPT’nin kullanımını ülke genelinde yasakladı.

Bu müdahalelerin altında ise insan ve rekabetçi zekanın toplum değerleri için derin riskler oluşturabileceği yönündeki endişeler yatıyor.

👀 Google Şimdi Ne Yapacak?

The New York Times, Google’ın önümüzdeki ay yapay zeka destekli yeni arama araçlarını piyasaya süreceğini ve sonbaharda daha da fazla özelliğin geleceğini belirtti.

NYT yeni özelliklerin yalnızca ABD’de kullanıma sunulacağını ve başlangıçta maksimum 1 milyon kullanıcıya sunulacağını söylüyor. Google’ın önümüzdeki ay halka açabileceği ve büyük olasılıkla “Magi” adının verileceği yeni yazılım deneysel sohbet robotu Bard’ın geliştirmeleri üzerine konumlandırılacak.

Son dönemde Google Earth’ün haritalama teknolojisinin yapay zeka destekli olması ve müzik önerileri gibi farklı alanlarda çalışmaların son sürat devam ettiği açıklanıyor.

Analist Notu: Google’ın Yapay Zeka Planları

Google’ın farklı fikirleri de var:

  • ‘Görseller’ kısmında kullanıcıların arama yapabilmesini kolaylaştırmak ve yaratıcılığı artırmak amacıyla GIFI isimli başka bir yapay zeka yazılımı geliştirmek.
  • Tivoli Tutor isimli kullanıcıların yeni bir dil öğrenmesini kolaylaştıracak açık kodlu bir başka yazılım sunmak.

Şirketin son dönemdeki planları, Microsoft’un Bing chatbot’u ve OpenAI’ın ChatGPT’si gibi yeni sistemlerin oluşturduğu tehdidi karşılama çabalarının bir parçası.

🚨 Bu konuda dünyanın en bilinen arama motorunu bekleyen tehditler de yok değil. Samsung, mobil cihazlarında varsayılan arama motoru olan Google’ı Bing’le değiştirmeyi düşünüyor. 

  • Anlaşmanın kesinliği henüz net değil ancak Samsung, Microsoft’un son dönemdeki yapay zeka atağından etkilenmiş olabilir. Microsoft’un erken ChatGPT hamlesiyle de rekabette bir adım öne geçmiş olabileceğini söyleyebiliriz.

Her şekilde şu an Google’ın yalnız arama motoru olarak değil tüm hizmetleriyle çok büyük bir pazar payına sahip olduğunu ve yapay zeka uygulamalarının gelişimlerinin son derece hızlı olduğunu hesaba katarsak, “Magi” ile birlikte rekabetin artacağını ve işlerin daha da kızışacağını söyleyebiliriz. 

Analist Notu: Google’ın Yapay Zeka Planları

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerikte faydalanılan kaynaklar: New York Times, The Verge, Reuters