Temettü nedir?

Temettü, diğer adıyla kâr payı, bir şirketin ürettiği dönemlik kârın bir miktarının, nakit olarak veya hisse senedi cinsinden şirket pay sahiplerine dağıtılmasıdır.

💸 Midas’la temettü dağıtacak şirketlere yaptığın tüm yatırımlarında bu temettüleri alma hakkına sahip olursun.

  • ❗️ Her şirket temettü dağıtmaz, bu karar şirketin stratejisi ile ortaya çıkar. Örneğin Amazon kurulduğu günden bu yana hiç temettü dağıtmadı. Dolayısıyla, temettü alabilmeniz için yatırım yaptığınız şirketin temettü dağıtma kararı alması gereklidir.

 

Bir şirketin hissesine sahip olduğunda, aynı zamanda bu şirketin ortağı olursun. Şirket kâr dağıtmaya karar verirse, sen de hissen oranında bu kârdan faydalanırsın. Örneğin JPMorgan Chase, en son çeyrekte hisse başı 0,90 dolar temettü dağıttı. 100 adet JPMorgan Chase hisseniz olsaydı, 90 dolar temettü alırdın.

👉 Temettü brüt tutarı her hisse sahibi için aynı olmakla birlikte, farklı vergi oranları sebebiyle net temettü tutarı kişiden kişiye değişebilir. Örneğin Amerikan Hisselerine ait temettülerde, Türk Vatandaşları ile Amerikan Vatandaşları aynı vergi oranına tabii değildir.

  • 💰 Midas’la bir hisse aldığında, Türk Vatandaşlarına uygulanan vergi oranına tabii olursun. Temettü işlemlerinden kazandığın gelirler için uygulanan 20% vergi oranı, Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye arasındaki ikili anlaşmalar sonucunda belirlenen bir orandır. Bu vergi senin için Midas tarafından ödenir ve net temettü tutarı hesabınıza yansıtılır. Ayrıntılı tabloyu incelemek için tıkla!

 

🤔 Detaylı Bilgiler

Temettü yatırımına nasıl başlayabilirim?

Parça hisse alımında temettü veriliyor mu?

Temettü almaya nasıl hak kazanırsın?

Temettü ödemesi hesabına ne zaman yansır?

Temettü vergi oranı nedir? Net temettü nasıl hesaplanır?

Temettü verimi nedir?

Sorununu çözemedin mi?
Destek hattından bizimle iletişime geç

Destek Hattı