Blog

Türkiye’nin Savunma Sanayii Şirketleri

August 29, 2023
Türkiye’nin Savunma Sanayii Şirketleri
Makaleyi sesli dinle
Tank

Ülkemizin bağımsızlığını sağlama ve güvenliğini koruma noktasında büyük bir rol üstlenen savunma sanayii şirketleri, Türkiye’yi dünyanın önde gelen ülkeleriyle aynı seviyeye ulaştırmak amacıyla çalışma alanlarını ve yatırımlarını her geçen yıl artırıyor. Aynı zamanda Borsa İstanbuldaki hisseleriyle potansiyel bir yatırım alternatifi de sunuyor!

Türkiye’de savunma sanayii şirketleri, ulusal güvenliğin teminatı olmasının yanı sıra vatandaşlar için potansiyel bir yatırım alanı da sunuyor. Ancak savunma sanayi şirketlerine yatırım yapmak tıpkı diğer sektörlerde olduğu gibi bazı riskleri de beraberinde getiriyor. Bu nedenle yatırım yapmadan önce savunma sanayii firmalarını incelemeli, hisse senetlerindeki yükselişleri ve düşüşlerini analiz etmelisin. Hadi, rakamlarla Türk savunma sanayisine ve Türkiye savunma sanayii şirketlerine bir göz atalım!

Savunma Sanayii Nedir?

Savunma sanayii, ülkenin ulusal güvenliğini sağlamak ve korumak amacıyla silah, askeri teçhizat, siber güvenlik, iletişim sistemleri, lojistik, askeri araştırma ve geliştirme gibi ürünlerin ve hizmetlerin üretildiği bir sektör. Aynı zamanda savunma sanayii ülke içindeki savunma şirketleri, askeri üsler, teknoloji parkları, üniversiteler ve araştırma merkezleri gibi kurumların işbirliği ve katkılarıyla gelişiyor. Günümüzde savunma sanayii istihbarat teknolojileri, dijital savaş ve uzay savunması gibi alanlarda da faaliyet gösteriyor.

Türkiye’deki Savunma Sanayii Şirketleri

ŞirketKuruluş TarihiÇalışma AlanıCiro (2022)Çalışan Sayısı
ASELSAN1975Haberleşme ve savunma teknolojileri35,3 milyar TL10.000
HAVELSAN1982Bilişim ve güvenlik teknolojileri1.222
Roketsan1988Roket ve füze üretimi22 milyar TL3.800
TUSAŞ (TAI)1973Savaş uçağı üretimi12 milyar TL13.500
BMC1964Ticari ve askeri araç üretimi12,9 milyar TL+3.500
Katmerciler1985Araç üstü ekipman üretimi411
NETAŞ1967Telekomünikasyon teknolojisi4,12 milyar TL537
Otokar1963Toplu taşıma ve savunma sanayii araçları üretimi9,6 milyon TL+3.000
Türkiye’deki Savunma Sanayii Şirketleri

Eğer daha detaylı incelemek istersen; Amerikan borsaları ve Borsa İstanbul’da listelenen, sektörünün öncü birçok şirketi uzman isimlerle birlikte yorumladığımız Midas Podcast’i takip edebilirsin.

ASELSAN

1975 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin haberleşme ihtiyaçlarını milli imkanlarla karşılamak için kurulan ASELSAN, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’na (TSKGV) bağlı anonim bir şirket. Kara, hava, deniz, uzay ve siber alanda savunma teknolojileri geliştiren ASELSAN; ulaşım, enerji, sağlık, güvenlik ve akıllı sistemler başta olmak üzere sivil teknolojiler de üretiyor.

84 ülkeye ihracat yapan ve yaklaşık 10 bin çalışanı bulunan ASELSAN’ın 2022 cirosu 35,3 milyar TL olarak açıklandı. ASELSAN hisselerinin yüzde 74,20’si TSKGV’ye aitken yüzde 25,80’lik kısmı ise Borsa İstanbul’da (BİST) işlem görüyor.

HAVELSAN

Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’nın bir şirketi olarak 1982 yılında kurulan HAVELSAN, yüksek teknoloji ve yazılımların yanı sıra savunma, güvenlik ve bilişim sektöründe de çalışmalara imza atıyor. Özgün ürün ve sistemlerden oluşan çözümlerini Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK), kamu kurumlarının, özel sektörün ve uluslararası müşterilerin hizmetine sunuyor. HAVELSAN, büyük veri analizi ve yapay zeka alanındaki ürün ve hizmetleriyle teknoloji ihtiyacını karşılamayı ve Türkiye’yi uluslararası rekabette öncü olarak konumlandırmayı hedefliyor.

Roketsan

Roketsan, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) roket ve füze ihtiyaçlarının karşılanması, Türkiye’de roket ve füze geliştirilmesi ve üretilmesi amacıyla 1988 yılında Savunma Sanayii İcra Komitesi kararıyla kuruldu. Roketsan’ın ürünleri arasında uzay projeleri, hava savunma sistemleri, kara sistemleri, deniz sistemleri, hassas güdümlü sistemler, balistik koruma sistemleri ve alt sistemler bulunuyor. 2022 cirosunu 22 milyar TL olarak açıklayan Roketsan’ın üç binin üzerinde çalışanı bulunuyor.

TUSAŞ (TAI)

Türk Uçak Sanayii Anonim Ortaklığı (TUSAŞ), 1973 yılında T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde Türkiye’nin savunma sanayinde dışa bağımlılığını azaltmak amacıyla kuruldu. TUSAŞ Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. ise 1984 yılında Türk Hava Kuvvetleri’nin savaş uçağı ihtiyacının karşılanmasına yönelik olarak F-16 uçağının üretimi, uçak üzerindeki sistemlerin entegrasyonu ve uçuş testlerini yapıp Türk Hava Kuvvetleri’ne teslim etmek üzere Türk-ABD ortak yatırım şirketi olarak 25 yıllığına kuruldu.

2005 yılında Türk hissedarlar TAI’nın yabancı hisselerini satın alarak şirketi yeniden yapılandırdı. Bu kapsamda TAI ve TUSAŞ birleşerek TUSAŞ – Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. çatısı altında faaliyetlerini genişletti. TUSAŞ’ın geliştirdiği ürünler arasında helikopter, uçak, İHA ve uzay sistemleri bulunuyor. Şirketin 2022 cirosu 12 milyar TL olarak açıklandı.

BMC

1964 yılında kurulan BMC, Türkiye’nin en büyük ticari ve askeri araç üreticilerinden biri. Yüksek kaliteli ürünleriyle geniş bir ürün yelpazesi sunan BMC, AR-GE ve üretim tesislerinde otomotiv ve savunma sanayisine özel çözümler sunuyor. Şirket otobüs, kamyon, mayına karşı korumalı zırhlı araçlar, taktik tekerlekli araçlar ve insansız kara araçları gibi birçok farklı özelliğe sahip ticari ve savunma sanayii aracı geliştiriyor. BMC’nin 2022 cirosu ise 12,9 milyar TL olarak duyuruldu.

Katmerciler

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarına uygun ürünler geliştiren Katmerciler, 1985 yılında kuruldu. Şirket x4 taktik tekerlekli zırhlı araçlar, özel ürünler, zırhlı iş makineleri, zırhlı lojistik araçlar, görev odaklı ve özel amaçlı araçlar olmak üzere savunma ürünlerini beş ana kategoride topluyor. Katmerciler hisselerinin yüzde 79,84’lük kısmıyla Borsa İstanbul’da işlem görüyor.

NETAŞ

NETAŞ, 1967 yılında Türkiye’nin iletişim altyapısını tamamıyla yerli üretimle kurmak üzere ilk adımı attı. Türkiye’nin ilk özel ve yerli telekom AR-GE’sini kurmayı hedefleyen NETAŞ büyük veri analitiği, bulut bilişim, nesnelerin interneti (IoT), VoIP, multimedya, geniş bant iletişim, GSM-R, siber güvenlik ve savunma iletişimi gibi yeni nesil teknolojiler üzerinde çalışıyor. BIST’te işlem göre NETAŞ’ın 2022 cirosu ise 4,12 milyar TL.

Otokar

Koç Topluluğu şirketlerinden biri olan Otokar, 1963 yılında toplu taşıma ve savunma sanayii araçları üretmek için kuruldu. Şirket, toplu taşımacılık alanında otobüs üretirken lojistik sektörü için hafif kamyon üretimi yapıyor. Otokar aynı zamanda savunma sanayii için tekerlekli zırhlı ve paletli zırhlı araçlar da geliştiriyor. 3.000’den fazla çalışana sahip olan Otokar’ın 2022 cirosu ise 9,6 milyon TL olarak açıklandı. 

Savunma Sanayii Hisse Senetleri

Türkiye'nin Savunma Sanayii Şirketleri

Türkiye savunma sanayi şirketlerinin bir kısmı Borsa İstanbul’da da yer alıyor. Senin için araştırdığımız savunma sanayii hisse senetlerini inceleyerek birikimlerini bu alanda şekillendirebilirsin.

ASELSAN (ASELS)

Türkiye’nin önde gelen savunma sanayii şirketlerinden Aselsan, iletişimden siber güvenliğe kadar birçok alanda ürün ve hizmet geliştiriyor. Hisselerinin yüzde 25,79’luk kısmı halka açık olan ASELSAN’ın Ağustos 2023 itibarıyla piyasa değeri 174.990.000.000,00 TL. ASELSAN hisselerinin votalitesi ise yüzde 5,98. Ayrıca Midas uygulamasıyla dilediğin zaman ASELS hisselerinin durumunu canlı olarak takip edebilirsin.

Katmerciler (KATMR)

Hisse senetlerinin yüzde 79,84’lük kısmı halka açık olan Katmerciler, araç üstü ekipman üretimleriyle tanınıyor. Ağustos 2023 itibarıyla Katmerciler’in piyasa değeri 2.217.847.500,00 TL. Ayrıca şirket yüzde 3,47’lik votaliteye sahip. KATMR hisse senetlerini Midas üzerinden canlı olarak takip ederek yatırımlarını planlayabilirsin.

NETAŞ (NETAS)

Telekomünikasyon teçhizat üretimi ve yeni nesil teknolojiler üzerinde çalışan NETAŞ’ın hisselerinin yüzde 36,92’si halka açık bulunuyor. Ağustos 2023 itibarıyla 3.528.645.120,00 TL piyasa değerine sahip olan NETAŞ’ın votalitesi de yüzde 12 bandında seyrediyor. Midas üzerinden NETAS hisselerini canlı olarak takip edebilir ve yatırımlarını şekillendirebilirsin.

Otokar (OTKAR)

Toplu taşıma ve zırhlı araç üretimi gerçekleştiren Otokar’ın Ağustos 2023 itibarıyla piyasa değeri 43.164.000.000,00 TL olarak biliniyor. Hisse senetlerinin yüzde 27,51’lik kısmı halka açık olan Otokar, yüzde 2,86 oranında votaliteye sahip. OTKAR hisselerini canlı olarak takip etmek istersen Midas uygulaması hemen elinin altında.


Türk savunma sanayisinin lider isimleriyle birikimlerini değerlendirmek için App Store ve Play Store üzerinden Midas uygulamasını hemen indir! Canın ne zaman isterse hisse senetlerini ve canlı borsayı takip et, yatırımlarını planla!

Türkiye'nin Savunma Sanayii Şirketleri

Hisse senetleri riskli yatırım ürünleridir. Şirketlere ortaklık, hem kârlarına hemde zararlarına ortaklık anlamına gelir. Ana paranızdan kâr etme ihtimaliniz olduğu gibi, zarar etme ihtimalinizde bulunmaktadır.

Benzer İçerikler