Blog

Yatırım Fonu Nedir? Nasıl Alınır?

March 28, 2023
Yatırım Fonu Nedir? Nasıl Alınır?
Makaleyi sesli dinle
Yatırım Fonu Nedir

Düşük risk oranıyla kazanç elde etmeyi mümkün kılan yatırım fonları, cazip kazanç yöntemlerinden biri olarak kabul ediliyor. Peki, birikimlerini doğru yöntemlerle değerlendirebilmek için yatırım fonlarını tüm detaylarıyla öğrenmeye ne dersin?

Dünya üzerinde hemen herkes hayallerini kurduğu hayata ulaşmak ve hedeflerini gerçekleştirebilmek için birikim yapmaya ve bu birikimi en iyi şekilde değerlendirmeye çalışıyor. Bununla birlikte insanlar birikimlerini minimum riskle maksimum seviyede yükseltmek istiyor. Hiçbir yatırım yöntemi bunun garantisini veremese de doğru şekilde planlanmış bir yatırım fonuyla beklentilerin ötesinde kazançlar elde etmek mümkün!

Birikimini doğru şekilde değerlendirmek ve yatırımlarından kazanç elde etmek istiyorsan, göze alabileceğin riske ve getiri beklentine göre kendine en uygun fonları bulabilirsin. Üstelik günümüzün teknolojik dünyasında fon alıp satma işlemlerini dakikalar içinde gerçekleştirmek çok kolay!

Yatırım Fonu Nedir?

Yatırım Fonu

Yatırım fonu, çeşitli yatırımcıların birikimlerini ortak bir havuzda birleştirdiği portföyleri ifade ediyor. Profesyonel bir fon yöneticisi tarafından minimum risk ve maksimum kazanç ilkesine göre değerlendirilen bu portföyler yatırım fonu olarak adlandırılıyor. Yatırımcılar belli bir katılma payı ödeyerek çeşitli fonlara dahil olabiliyor. Piyasaları takip eden fon yöneticileri birikimleri kâr oranı yüksek yatırım araçlarına yönlendiriyor. Bu sayede düşük risk ile getiriyi korumak ve artırmak mümkün oluyor. 

Yatırım Fonu Mantığı Nedir?

Dünyanın dört bir yanında meydana gelen savaşlar, ekonomik krizler, salgın hastalıklar, protestolar vs. her geçen dakika finans piyasalarını etkileyecek sonuçlar doğuruyor. Her gün değişen küresel finans koşullarını takip etmek ve yatırımı buna göre yönetmek ise profesyonellik istiyor. Yatırım fonları profesyonel fon yöneticileri tarafından yönetildiği için finans piyasalarında yaşanan değişimler birikiminizi bireysel yatırımlar kadar olumsuz yönde etkilemiyor. 

Yatırım Fonu Nasıl Seçilir?

 • Fonun türünü, kurucusunu ve sınıfını öğrenmelisin.
 • Fonun hangi araçlara yatırım yaptığını araştırmalısın.
 • Fonun öngörülen vadesini ve risk düzeyini incelemelisin.
 • Fon alım satım saatlerini öğrenmelisin.
 • Elde edeceğin kazanç üzerinden ne kadar stopaj kesintisi yapılacağını sorgulamalısın.
 • Alım satım işlemlerinde ve fondan erken ayrılma durumunda komisyon ödeyip ödemeyeceğini araştırmalısın. 
 • Fonun geçmiş dönem kazancını incelemelisin. 

Yatırım Fonları Nasıl Para Kazandırıyor?

Yatırım Fonları

Yatırım fonlarından üç farklı şekilde kazanç elde edilebiliyor. İlk olarak fon kâr veya faiz getirisi kazandığında bu miktar portföy değerine yansıyor. İkinci olarak fon içeriğindeki menkul kıymetler de kâr payı veya faiz geliri elde edebiliyor. Fonda elde edilen tüm kazançlar ise yine fon portföy değerine yansıyor. Yani fonun sahip olduğu menkul kıymetlerin fiyatı yükselirse bu menkul kıymetler satılarak getiri sağlanabiliyor. 

Fonun içinde fiyatı yükselen menkul kıymetler satılmazsa elde edilen getiri katılım payına yansıyor. Yatırımcılar katılım paylarını sattığı zaman fonların portföyünde satışa kadar elde edilen artışlardan kazanç elde edebiliyor.

Yatırım Fonu Katılma Payı Nedir?

Yatırım fonu katılma payı, yatırımcının fon portföyüne hangi oranda payla ortak olduğunu ifade etmek için kullanılıyor. 

external link icon
betacontent (1)

Borsada Hisse Seçme Rehberi: Beta Katsayısı Mucizesi

Yatırım Fonu Türleri Nelerdir?

Yatırım Fonu Nedir? Nasıl Alınır?
 • Sektör Fonu: Ülke ve piyasa genelinde yüksek artış göstereceği öngörülen iş sektörlerine yapılan yatırımlar sektör fonu olarak adlandırılıyor.
 • Hisse Senedi Fonu: Anaparanın risk edildiği bir fon türünü oluşturuyor. Risk karşılığında daha fazla kazanç elde etmek isteyen yatırımcılara öneriliyor.
 • İştirak Fonu: Yakın zamanda değer kazanacağı öngörülen bir grup veya şirket iştirakı hisselerine yapılan yatırımları ifade ediyor.
 • Grup Fonu: Portföyün en az yüzde 51’lik kısmının sürekli olarak belli bir şirketler topluluğunun menkul kıymetlerine yatırılma işlemine grup fonu adı veriliyor.
 • Altın Fonu: En çok tercih edilen fonlar arasında yer alıyor. Altına yatırım yapılan bu fon çeşidi bilhassa savaş, ekonomik kriz, enflasyon ve buhran dönemlerinde önem kazanıyor. 
 • Kıymetli Madenler Fonu: Değer kazanacağı öngörülen kıymetli metaller ve madenlere yatırım yapılan bir fon türü olarak kabul ediliyor.
 • Likit Fon: Riski bulunmayan ve getirisi düşük olan likit fon, arzu edilen zamanda satılabiliyor. Özellikle kısa vadeli yatırımcılar tarafından tercih ediliyor.
 • Karma Fon: Farklı yatırım araçlarının bir araya getirilmesiyle oluşuyor. Karma fonda alınan riskler her fona eşit oranda dağıtılıyor.

Yatırım Fonu Avantajları Nelerdir?

Yatırım Fonu Nedir? Nasıl Alınır?
 • Yatırım fonları, birikimleri kârlı bir yatırıma dönüştürmenin en kolay yolları arasında yer alıyor. Fonda biriken yatırımlar profesyonel fon yöneticileri tarafından hisse senedi, tahvil, repo, kıymetli madenler, mevduat ve emtia gibi farklı araçlar üzerinden değerlendirilebiliyor.
 • Yatırım fonları, likidite ve esneklik avantajları sunuyor. Açık uçlu fonlar, yüksek likidite sunarak nakite çevrilebiliyor. Kapalı uçlu fonlar ise gerçek zamanlı fiyatlar üzerinden yatırımcıya esneklik avantajı sağlıyor.
 • Yatırımlar, profesyonel fon yöneticileri tarafından yönetildiği için portföyü yönetmek için endişelenmeye ve zaman harcamaya gerek kalmıyor.
 • Fon yöneticileri yatırımları farklı alanlara dağıtarak pay sahipleri için bir sepet hazırlayabiliyor. Bu sayede herhangi bir fondan zarar etsen dahi tüm birikimin yitip gitmiyor.
 • Yatırım fonları sayesinde elde edilen kâr, ekstra bir ücret ödenmeden yeniden yatırıma dönüşebiliyor.  
 • 3321 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile değişken, karma, eurobond, dış borçlanma, yabancı, serbest fonlar ile unvanında “döviz” ifadesi geçen yatırım fonları hariç olmak üzere yatırım fonundan elde edilen kazançlar yüzde 0 stopaja tabi tutuluyor.

Yatırım Fonu Nasıl Alınır?

Yatırım Fonu Nasıl Alınır

Yatırım fonu satın alırken güvenilir kişi ve kuruluşlarla çalışmak büyük önem taşıyor. Midas ile App Store ve Play Store üzerinden Midas uygulamasını indirerek Midas yatırım hesabı ile yatırım fonu satın alabilirsin. Birikimlerini Midas uygulaması üzerinden değerlendirerek, yatırım fonu kazançlarına ve risklerine katılım payı ölçüsünde sen de ortak olabilirsin!

Ayrıca bakınız; Yatırım Nedir?

Yatırım Fonu Nedir? Nasıl Alınır?

Hisse senetleri riskli yatırım ürünleridir. Şirketlere ortaklık, hem kârlarına hemde zararlarına ortaklık anlamına gelir. Ana paranızdan kâr etme ihtimaliniz olduğu gibi, zarar etme ihtimalinizde bulunmaktadır.

Benzer İçerikler