Blog

TEFAS Nedir? Tefas Fonu Nasıl Alınır?

April 25, 2024
TEFAS Nedir? Tefas Fonu Nasıl Alınır?
Makaleyi sesli dinle
TEFAS Nedir? Tefas Fonu Nasıl Alınır?

TEFAS’ı daha yakından tanımaya hazır mısın? Bu yazıda TEFAS’ın ne olduğunu, sana neler sunduğunu ve yatırım fonlarına nasıl kolayca yatırım yapabileceğini adım adım anlatacağız. Hazırsan okumaya devam et! 

Yatırım dünyasında yeni misin? Fonlara yatırım yapmak istiyorsun ama nereden başlayacağını bilmiyor musun? O zaman TEFAS hakkında bilgi edinme zamanı! Bu platform sayesinde Türkiye’deki tüm yatırım fonlarına tek bir yerden ulaşabilir, karşılaştırma yapabilir ve kolayca yatırım yapabilirsin. Hadi, sen de Midas ile yatırım dünyasının kapılarını arala!

TEFAS Nedir?

TEFAS kavramı aslında Türkiye Elektronik Fon Dağıtım Platformunun kısaltması. Bu platform, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından lisanslandırılmış ve Türkiye’de faaliyette olan tüm yatırım fonlarına tek noktadan erişim imkanı sunan elektronik bir yapılanma. TEFAS’ın temel amacı ise yatırım fonlarına yatırımı kolaylaştırmak ve yatırımcıların bu fonlara ilişkin bilgi edinmesini sağlamak.

TEFAS Fonları Nelerdir?

TEFAS platformunda işlem gören yatırım fonlarını ifade eden TEFAS fonları hisse senedi, tahvil ve döviz gibi çeşitli varlık sınıflarına yatırım yapan farklı risk ve getiri profillerine sahip yüzlerce fonu kapsıyor. TEFAS platformu, çeşitli fonları bir araya getirerek yatırımcılara geniş bir yelpazede seçenek sunuyor. TEFAS bünyesinde yer alan bazı fon türleri ise şu şekilde:

 • Hissedarlık fonları: Bu fonlar, hisse senedi piyasalarına yatırım yaparak getiri elde etmeyi amaçlıyor.
 • Borçlanma fonları: Tahvil ve diğer borçlanma araçlarına yatırım yaparak getiri elde etmeyi amaçlıyor.
 • Karma fonlar: Hem hisse senedi hem de borçlanma araçlarına yatırım yaparak getiri elde etmeyi amaçlıyor.
 • Sermaye koruma fonları: Yatırımcıların anaparasını korumayı ön planda tutarak yatırım yapmayı amaçlıyor.
 • Gayrimenkul yatırım fonları: Gayrimenkule yatırım yaparak getiri elde etmeyi amaçlıyor.

Sen de kendi risk toleransına ve finansal hedeflerine uygun olan fonları Midas yatırım hesabın ile seçerek portföyünü çeşitlendirebilirsin.

TEFAS Serbest Fonu Ne Demektir?

Esnek yatırım stratejilerine ve çeşitli varlık sınıflarına yatırım yapma yetkisine sahip olan TEFAS serbest fonu hisse senetleri, tahviller ve döviz gibi farklı varlık sınıflarına dağılmış bir portföy oluşturma esnekliği ve geniş bir çeşitlilik sunuyor. Bu özelliği sayesinde fonun yöneticileri, piyasa koşullarına hızlı bir şekilde adapte olabiliyor ve farklı pazar koşullarında etkin bir performans sergileyebiliyor. TEFAS serbest fonu aracılığıyla daha geniş bir yatırım perspektifiyle portföyünü çeşitlendirerek sen de sermaye getirisi elde etme imkanına sahip olabilirsin!

TEFAS Altın Fonu Nedir?

Altın fiyatlarındaki değişimlerden faydalanmak isteyen yatırımcılar için hayata geçirilen TEFAS altın fonu, altın varlıklarına yatırım yaparak getiri elde etme amacı güdüyor. Portföyünü genellikle fiziki altın, altın vadeli işlemler ve altına dayalı finansal araçlara yatırım yaparak oluşturan bu fon, aynı zamanda yatırımcılara düşük bir maliyetle altın piyasasına erişim sağlıyor. Altın fiyatlarındaki dalgalanmalardan etkilenmek istemeyen ya da portföylerini çeşitlendirmeyi hedefleyen birey ve kurumsal yatırımcılar için çekici bir seçenek olan bu fon, altın fiyatlarının performansına göre değer kazanma potansiyeli sunuyor.

TEFAS Fonları Nereden Alınır?

Yatırım fonlarına Midas ile erişebilirsin. İlgilendiğin yatırım fonlarına dair bilmen gereken her şey tek platformda. Midas yatırım hesabın ile yatırıma hemen başla, fon yatırım sürecini adım adım takip et. TEFAS fonu alım-satım işlemlerini komisyonsuz yap; hesap işletim ve saklama ücreti gibi hiçbir masraf ödeme.

TEFAS Fonu Nasıl Alınır?

TEFAS’ta yatırım yapma işlemi oldukça basit. Midas üzerinden yatırım yapmak istediğin fonu seçip yatırım tutarını girerek alım emri verebilirsin. Alım emri onaylandıktan sonra yatırım fon tarafından değerlendirilerek yatırım tamamlanıyor olacak. İşte TEFAS Fonu almak için adım adım izlenmesi gereken genel süreç:

 • Aracı kurumu seç.
 • Yatırım hesabı aç.
 • TEFAS fonlarını incele.
 • Fon alım emri ver.
 • Ödemeni gerçekleştir.
 • Portföyünü izle.

TEFAS fonu alım süreci genelde Midas gibi uygulamalar üzerinden kolaylıkla gerçekleştirilebiliyor. Ancak yatırım yapmadan önce dikkatlice araştırma yapmak ve riskleri anlamak çok önemli! Sen de TEFAS platformu üzerinden yatırımlarını takip edebilir, alım satım işlemleri gerçekleştirebilir ve fonların getirilerinden faydalanabilirsin.

TEFAS Fonu Ne Zaman Hesaba Geçer?

TEFAS fonundan satılan payların hesaba geçme süresi işlemin gerçekleştirildiği zamana ve fonun türüne göre değişiyor. Örneğin; TEFAS kaynaklı bir sorun veya fonun işlem hacminin yüksek olması gibi durumlarda hesaplara geçme süresi uzayabiliyor. Bu nedenle işlemlerini fonun satış işlem saatleri ve hesaplara geçme sürelerini dikkate alarak planlamanda fayda var.

TEFAS Fonu Ne Zaman Satılır?

TEFAS fonları yatırımcılar tarafından istendiği zaman satılabiliyor. Satış işlemleri, TEFAS platformuna üye olan tüm bankalardan ve aracı kurumlardan online olarak gerçekleştirilebiliyor. Genel olarak 12:00’den önce yapılan satış işlemleri aynı gün fon tarafından değerlendiriliyor ve bundan iki iş günü sonra sabah açıklanacak pay fiyatından satılmış oluyor. 12:00’den sonra yapılan satış işlemleri ise fon tarafından bir sonraki iş gününde değerlendiriliyor ve değerlendirmeye alındıktan iki iş günü sonra sabah açıklanacak pay fiyatından satılmış oluyor. 

TEFAS Blokesi Nedir?

TEFAS blokesi, TEFAS platformunda işlem gören fonlardaki yatırımcılara ait payların geçici olarak bloke edilmesi anlamına geliyor. Bu durum çeşitli nedenlerden dolayı gerçekleşebiliyor. TEFAS blokesinin nedenleri arasında çoğunlukla kurumsal işlemler ve Takasbank kaynaklı sorunlar ile fon alım ve satım işlemleri bulunuyor. Detaylara gelecek olursak;

 • Fon alım işlemi blokesi: Bir fon alım işlemi gerçekleştiğinde fonun payları yatırımcının hesabına geçmeden önce bloke ediliyor.
 • Fon satım işlemi blokesi: Bir fon satım işlemi gerçekleştiğinde fonun payları satış işlemi tamamlanana kadar bloke ediliyor.
 • Kurumsal işlemlerden kaynaklı blokeler: Fon birleşmesi, bölünmesi veya tasfiyesi gibi kurumsal işlemler gerçekleştiğinde fonun payları bloke ediliyor.
 • Takasbank kaynaklı sorunlar nedeniyle oluşan blokeler: Fon alım ve satım işlemlerinde bloke süresi genellikle bir iş günü olmakla birlikte kurumsal işlemlerde bu süre daha uzun olabiliyor. Takasbank kaynaklı sorunlardan kaynaklı blokelerde ise süre, sorunun çözümüne kadar devam edebiliyor.

Midas uygulamasının kolay arayüzü ve uzman ekibinin desteğiyle TEFAS’ın sunduğu tüm avantajlardan yararlanabilir ve yatırımlarını güvenle yönetebilirsin. Hemen şimdi Play Store veya App Store üzerinden Midas uygulamasını indir, sen de finansal stratejilerini güçlendir!

TEFAS Nedir? Tefas Fonu Nasıl Alınır?

Hisse senetleri riskli yatırım ürünleridir. Şirketlere ortaklık, hem kârlarına hemde zararlarına ortaklık anlamına gelir. Ana paranızdan kâr etme ihtimaliniz olduğu gibi, zarar etme ihtimalinizde bulunmaktadır.

Benzer İçerikler