Borsa İstanbul

Piyasa Haberleri: HALKB, ALFAS, TURSG, SOKE ve KFEİN

November 21, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Piyasa Haberleri: HALKB, ALFAS, TURSG, SOKE ve KFEİN

🚀 Borsa İstanbul’da Bugün: Şirket Haberleri

 • Halk Bankası (HALKB), İçişleri Bakanlığı’nın suç örgütü lideri olmakla suçladığı ve tutuklu bulunan şahsa veya ortağı olduğu şirketlere 700 milyon TL kredi kullandırdığı haberinin gerçeği yansıtmadığını açıkladı.
 • Alfa Solar Enerji (ALFAS), enerji sektöründe faaliyet gösteren bir yazılım şirketi ile paylarının bir kısmının 12,5 milyon dolar bedelle alınması kapsamında görüşmelere başladı.
 • Alfa Solar Enerji (ALFAS), Alfa Kazan Enerji tarafından 11.039.999 adet payın borsada işlem görebilmesi için MKK’ya kaydileştirme başvurusu ve Alfa Kazan Enerji tarafından aktarılacak olan fonların tamamının şirket menfaatlerinde kullanılacağını açıkladı.
 • Türkiye Sigorta (TURSG), Ocak–Ekim döneminde prim üretimi 149% artışla 44,2 milyon TL’ye yükseldi.
 • Söke Değirmencilik (SOKE), Rudi’s Organic and Gluten Free Brands’e 4,3 milyon TL olarak belirlenen ödemenin tamamının gerçekleştiğini açıkladı.
 • Kafein Yazılım (KFEIN), Ziraat Bankası ile arasında şirketin veri güvenliği ve yönetişimi ürün ve hizmetlerine ilişkin satın alma sözleşmesinin imzalandığını açıkladı.

🔎 Borsadaki Gelişmeleri Dinleyerek Öğren!

Eğer Spotify, Apple Podcast veya Google Podcast kullanıyorsan, ister borsa kapanışı sonrasında yayınladığımız Akşam Bülteni ile istersen de gün içinde çıkan BIST Bülten ile borsadaki son gelişmeleri bu linkten takip edebilirsin: Midas Podcast

🌎 Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

 • Küresel piyasalar, ABD’de enflasyon endişelerinin güç kaybetmeye devam etmesi ve ABD Merkez Bankası’nın (FED) ekonomide yumuşak inişi sağlayabileceğine yönelik beklentilerle pozitif seyrini sürdürüyor.
 • ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, enflasyonunun düşürülmesinde önemli bir ilerleme kaydettiklerini, bunu ekonomi ile iş gücü piyasasının gücünü korurken yaptıklarını ifade etti. Kaynak
 • Dünyanın en büyük kripto borsası Binance’a, ABD’deki soruşturmada 4 milyar dolarlık fatura kesildi. Bu ödeme Binance’ın faaliyetlerine devamını sağlayacak. Kaynak

📈 Zarardan Kâra Geçen, Dönüş Hikayesi Olan Şirketler: 3Ç23 Dönemi Kantitatif Analiz

Bu çalışmada amaç geçtiğimiz yılın 9 aylık döneminde zarar açıklamışken, 2023 yılı 9 aylık sonuçlarda kâra geçen şirketleri tespit etmek ve dönüş hikâyesi olan şirket hisselerine ulaşmaya çalışmaktır.

Haberin devamını detaylıca incelemek için buraya tıkla!

🇹🇷 Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

 • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,60% yükselişle 7.993,89 puandan başladı.
 • Merkezi yönetim brüt borç stoku, ekim sonu itibarıyla 6 trilyon 276,8 milyar lira olarak belirlendi. Kaynak
 • Elektrikli otomobil satan markaların yöneticileri, özel tüketim vergisinde yapılan matrah güncellemesini genel olarak olumlu karşılarken, düzenleme ile markaların, fiyatlandırmalar konusundaki pozisyonlarını yeniden belirleyeceğini belirtiyor. Kaynak

👉 Bilmende Fayda Var: Ne Oldu? Ne Olacak?

Dün hangi şirketler pay geri alım kararı aldı? Bugün hangi şirketler temettü dağıtacak? Ekonomik takvimde hangi önemli gelişmeler var? Buna benzer tüm soruların cevabını aşağıda bulabilirsin!

Kimler Ne Kadar Pay Geri Aldı?

 • AGESA, paylarının geri alınması kapsamında 35.000 adet payı 58,00 – 59,15 TL fiyat aralığından geri aldı.
 • MPARK, paylarının geri alınması kapsamında 27.500 adet payı 168,20 – 171,90 TL fiyat aralığından geri aldı.

Kimler Temettü Ödüyor?

Bugün temettü dağıtacak bir şirket bulunuyor.

DURDO pay başına 0,144 TL net temettü dağıtacak.

Ekonomik Takvimde Bizi Ne Bekliyor?

Bugün ekonomik takvimde iki kritik gelişme bulunuyor:

Euro Bölgesi – ECB Başkanı Lagarde’ın Konuşması / (TSİ) 19.00

ABD – FOMC Toplantı Tutanakları / (TSİ) 22.00

Piyasa Haberleri: HALKB, ALFAS, TURSG, SOKE ve KFEİN

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik 21 Kasım 2023 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu‘nda yer alan bildirimlere göre hazırlanmıştır.