BIST Şirket Haberleri

Zarardan Kâra Geçen, Dönüş Hikayesi Olan Şirketler: 3Ç23 Dönemi Kantitatif Analiz

November 17, 2023 • 5 dakika okuma süresi
Zarardan Kâra Geçen, Dönüş Hikayesi Olan Şirketler: 3Ç23 Dönemi Kantitatif Analiz

İsrail–Filistin savaşı gölgesinde gerçekleşen 2023 3. çeyrek bilanço dönemi 9 Kasım tarihinde tamamlandı. BISTTUM endeksinde toplam 492 şirketten 479 şirket, finansallarını açıkladı. Açıklanan bilançolarda; otomotiv, ulaşım, çimento, perakende, gıda-içecek, aracı kurum ve finansal faktöring sektörlerinin, genel tüm sektörlere görece pozitif ayrıştığı izlendi.

Büyük resimde, şirketlerde büyüme ivmesinin korunduğu ve ağırlıkla piyasa beklentileri üzerinde kâr rakamları açıklandığı izlendi. Buna karşın fiyatlama tarafında; endekste yatay, kararsız ve hacimsiz bir seyrin izlendiğine tanık olundu. Oluşan fiyatlamada jeopolitik belirsizlik ve siyasi gelişmelerin piyasalar üzerinde yarattığı baskının etkili olduğu söylenebilir.

Borsada yeniden yukarı yönlü fiyatlamalardan bahsedebilmek için; teknik tarafta BIST100’de önemli bir seviye olan 8.000 seviyesinin üzerinde kalıcılık, jeopolitik risklerin azalması ve küresel piyasalarda yönün yeniden pozitife dönmesinin etkili olabileceği düşünülebilir.

Diğer yandan ekonomi yönetiminin, normlara dönüş adımlarında kararlılıkla ilerlediği görülüyor. Merkez bankası rezervlerinde izlenen iyileşme, KKM’den çıkış hızında tam anlamıyla yeterli olmasa da ivme sağlanması ve sıkılaşma adımları kararlılığı destekler nitelikte.

Borsa İstanbul’da coşkunun azalması ile yatırımcılarda genel algı negatife yaklaşıyor. Fakat normlara dönüş senaryosu yatırımcıların algısında; “orta ve uzun vadede borsamız adına pozitif karşılanacak” ve “piyasalarda yeniden güven ortamı sağlanmasına destek olabilir” nitelikte.

“Testere piyasası” olarak adlandırılan fiyat hareketlerinde hisse bazlı hareketlerin daha ön planda olabileceği ve konjonktüre uygun iyi şirketlerin pozitif ayrışabileceği düşünülebilir.

ABD tarafında ise gelen güncel enflasyon verileri üzerine piyasada yeni faiz artışlarına gerek kalmadığı algısı ABD endekslerinde pozitif karşılandı. Enflasyon yönünün dünya genelinde tersine dönmesi ile hisse piyasalarının canlanabileceği ve Borsa İstanbul’a pozitif etki yaratabileceği düşünülebilir.

Neye Ulaşacağız?

Bu çalışmada amaç geçtiğimiz yılın 9 aylık döneminde zarar açıklamışken, 2023 yılı 9 aylık sonuçlarda kâra geçen şirketleri tespit etmek ve dönüş hikâyesi olan şirket hisselerine ulaşmaya çalışmaktır.

Peki, Dönüş Hikayesi Nedir?

Dönüş sözcüğü süregelenin aksine olan anlamı taşır. Şirketlerde önceki yıl süregelen kâr/zarar eğilimi, zarar oluşması iken; 2023 yılında süregelenin aksine kâr oluşmaya başlanması bir dönüş hikayesidir.

İyi şirketler de bazı dönemlerde;

  • Piyasa koşulları
  • Mevsimsellik
  • Döngüsellik
  • Diğer vb. sebeplerden ötürü geçici süre zarar edebilirler. 

Şirketin zarar açıklaması kötü bir şirket olduğu veya bundan sonra da zarar edeceği anlamını taşımaz.

Ancak zarar edilen süreçte genellikle piyasa fiyatlaması olumsuz yönde olur ve bazen bu durum önemli fırsatlar barındırır. Yüksek kâr edebilme yetisi ve potansiyeli unutularak olumsuz fiyatlamaya maruz kalan şirket hisseleri, potansiyeline görece oldukça makul fiyatlara kadar düşüş yaşar.

Şirketlerin; piyasa şartlarının düzeldiği ve sağlıklı koşulların yeniden sağlanarak kâr elde etmeye başlandığı zaman, dönüş sürecine girdiği anlamı taşır ve önemli bir hikâye oluşturur.

Bu kapsamda şirketlerden sağlaması beklenen kriterler aşağıda sıralanmıştır.

1-    Yıldız Pazar’a dahil olması

2–    Piyasa değerinin 5 milyar TL üzerinde olması

3-    2022 yılı 9 aylık dönemde zarar etmiş olması

4-    2023 yılı 9 aylık dönemde kâr etmiş olması

(GMYO ve Aracı Kurum sektörleri çalışmaya dahil edilmemiştir.)

2023 3. çeyrek finansallarını yayınlayan 479 BISTTUM şirketleri içerisinden bahsedilen kriterleri sağlayan şirket sayısı 4 olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu şirketler gerçekleşen rakamlar ile aşağıdaki tabloda listelenmiştir:

Zarardan Kâra Geçen, Dönüş Hikayesi Olan Şirketler: 3Ç23 Dönemi Kantitatif Analiz

Buradan yola çıkarak elde edilen kazanım, bir önceki yılda zarar ediyorken 2023 yılında kâr etmeye başlayan şirketleri “Yıldız Pazar ve 5 Milyar TL üzeri Piyasa Değeri” kıstaslarından geçmesi kaydı ile filtrelemek ve dönüş hikayesi tespit etmeye çalışmaktır. Ancak hatırlatmak gerekir ki yalnızca bu kriterler baz alınarak şirketler hakkında ucuz ya da pahalı veya pozitif sürecin mutlaka devam edeceği çıkarımı yapılmamalıdır. Şirketler üzerinde daha detaylı ve kapsamlı araştırmalar yapılarak incelenmeye alınmalıdır.

Midas+ ve Midas Podcast ile içeriği dilediğin formatlarda takip edebilirsin!

Gelecek araştırma yazısında, çalışma sonucunda karşımıza çıkan 4 şirketi daha yakından inceleyeceğiz, kaçırmak istemiyorsan Midas’ı takip etmeyi unutma! 🙂

Zarardan Kâra Geçen, Dönüş Hikayesi Olan Şirketler: 3Ç23 Dönemi Kantitatif Analiz

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP