Borsa İstanbul

Günün Öne Çıkan Gelişmeleri: THYAO, EUREN, CWENE, ESCOM ve ECZYT

September 4, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Günün Öne Çıkan Gelişmeleri: THYAO, EUREN, CWENE, ESCOM ve ECZYT

🚀 Borsa İstanbul’da Bugün: Şirket Haberleri

 • Türk Hava Yolları (THYAO); 2025, 2026 ve 2027 yıllarında teslim alınmak üzere 10 adet A350-900 tipi yolcu uçağın Airbus’tan satın alınmasına karar verdi.
 • Europen (EUREN), CW Enerji ile yıllık 4 milyon metrekare GES paneli camı satışı için niyet mektubu imzaladı.
 • Escort Teknoloji (ESCOM) bağlı ortaklığı Alesta Elektronik üzerinden, One Human Yazılım’a 8% iştirak edecek.
 • Eczacıbaşı Yatırım Holding (ECZYT), E-Kart Elektronik Kart Sistemleri Sanayi’deki paylarının tamamının Giesecke+Devrient’e 1,4 milyon avroya satıldığını ve satış sonucunda 33,9 milyon TL kâr elde edildiğini açıkladı.
 • Tarkim Bitki Koruma (TARKM) halka arz talep toplama başvuruları 5 Eylül Salı günü başlıyor.

🔎 Analistlerin Eylül Ayı Favorileri

Ağustos ayı, piyasalardaki kısa süreli ralliye rağmen dalgalı bir ay oldu. Tarihsel olarak fırtınalı bir ay olan eylülde de benzer bir performans görülebilir. Ancak Wall Street’ten bazı analistler, S&P 500’ün yıl sonuna kadar daha da yükseleceğine inanıyor.

Bu noktada yatırımcıların göz önünde bulundurması gereken birkaç faktör var: FED’in faiz oranlarını artırmaya ne kadar devam edeceği, enflasyonun ne kadar yapışkan olacağı ve istihdam ve konut gibi alanlarda önemli ekonomik veriler vb.

Bu görünümle eylül ayının ilk günlerinde uzmanlar, yatırımcıların önümüzdeki ay nasıl işlem yapabileceklerine dair beklentilerini ve ipuçlarını paylaşıyor.

Haberin devamını detaylıca incelemek için buraya tıkla!

Günün Öne Çıkan Gelişmeleri: THYAO, EUREN, CWENE, ESCOM ve ECZYT

🌎 Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

 • Küresel piyasalarda, FED’in yılın geri kalanında faiz artırımına gitmeyeceğine ilişkin beklentilerin güçlenmesi ve Çin’in ekonomiyi destekleyici adımlarıyla pozitif bir seyir izlenirken, yurt içinde gözler enflasyon verilerine çevrildi.
 • ABD tarım dışı istihdamının cuma günü FED sıkılaşma döngüsünün başından bu yana ilk kez zayıflama işareti vermesi, sıkılaşma döngüsünün sonuna gelindiği tezini güçlendirdi. Kaynak
 • Suudi Arabistan’ın varlık fonu PIF, petro-kimya devi Saudi Basic Industries Corp.’un (Sabic) metal birimini 12,5 milyar riyal (3,3 milyar dolar) işletme değeri karşılığında satın alarak yeni bir çelik devi yaratmaya hazırlanıyor. Kaynak

🇹🇷 Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

 • BIST 100 endeksi, güne 1,06% artışla 8.141,33  puandan başladı.
 • İstanbul ve Gaziantep’te yapılacak enerji projeleri için bazı taşınmazların acele kamulaştırılmasına karar verildi. Kaynak
 • Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD) verilerine göre otomobil ve hafif ticari araç pazarı ağustosta 78,9% büyüyerek 86.454 adet oldu. Kaynak
 • Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen), memurlara yapılacak zamla, en düşük memur maaşının 1 Ocak 2024’teki 46,81%’lik artışla 32 bin 297 lira 40 kuruşa yükseleceğini bildirdi. Kaynak
 • 2023 yılı ağustos ayında, geçen yılın aynı ayına göre; ihracat 1,6% oranında artışla 21 milyar 619 milyon dolar, ithalat 6,3% oranında azalış ile 30 milyar 494 milyon dolar oldu. 2023 yılı ocak-ağustos döneminde ise ihracat 0,4% oranında azalışla 164 milyar 907 milyon dolar, ithalat 3,5% oranında artışla 247 milyar 321 milyon dolar olarak gerçekleşti.

👉 Bilmende Fayda Var: Ne Oldu? Ne Olacak?

Dün hangi şirketler pay geri alım kararı aldı? Bugün hangi şirketler temettü dağıtacak? Ekonomik takvimde hangi önemli gelişmeler var? Buna benzer tüm soruların cevabını aşağıda bulabilirsin!

Kimler Ne Kadar Pay Geri Aldı?

 • DGNMO, paylarının geri alınması kapsamında 15.000 adet payı 11,14 – 11,19 TL fiyat aralığından geri aldı.
 • MPARK, paylarının geri alınması kapsamında 20.000 adet payı 127,30 – 129,40 TL fiyat aralığından geri aldı.

Kimler Temettü Ödüyor?

Bugün temettü dağıtacak bir şirket bulunuyor.

Türkiye Sigorta (TURSG) 0,1205 temettü dağıtacak.

Ekonomik Takvimde Bizi Ne Bekliyor?

Bugün ekonomik takvimde iki kritik gelişme var:

Türkiye – Ağustos Ayı TÜFE / (TSİ) 10:00
Türkiye – Ağustos Ayı ÜFE / (TSİ) 10:00

Günün Öne Çıkan Gelişmeleri: THYAO, EUREN, CWENE, ESCOM ve ECZYT

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik 4 Eylül 2023 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu‘nda yer alan bildirimlere göre hazırlanmıştır.