Borsa Yorumları

Analistlerin Eylül Ayı Favorileri

Analistlerin Eylül Ayı Favorileri
Google News Icon Takip Et

Ağustos ayı, piaysalardaki kısa süreli ralliye rağmen dalgalı bir ay oldu.

Tarihsel olarak fırtınalı bir ay olan eylülde de benzer bir performans görülebilir. Ancak Wall Street’ten bazı analistler, S&P 500’ün yıl sonuna kadar daha da yükseleceğine inanıyor.

Bu noktada yatırımcıların göz önünde bulundurması gereken birkaç faktör var: FED’in faiz oranlarını ne kadar artırmaya devam edeceği, enflasyonun ne kadar yapışkan olacağı ve istihdam ve konut gibi alanlarda önemli ekonomik veriler gibi…

Bu görünümle eylül ayının ilk gününde uzmanlar, yatırımcıların önümüzdeki ay nasıl işlem yapabileceklerine dair beklentilerini ve ipuçlarını paylaşıyor.

Yatırım şirketi Treasury Partners’ın baş yatırım yetkilisi Richard Saperstein, agresif FED politikasının daha fazla oynaklığa yol açabileceğini söylüyor:

Ağustos ayı boyunca görülen borsa oynaklığı sona ermedi ve piyasa, FED’in geçmiş faiz artışlarının gecikme etkisinden kaynaklanan ekonomik faaliyetteki yavaşlamayı fiyatlamaya başladıkça eylül ayında oynaklığın devam etmesini bekliyoruz.” diyen Saperstein, konut piyasasının ipotek oranlarındaki yeni yüksek seviyeler nedeniyle baskı altında kalacağını da sözlerine ekledi.

Thornburg Investment Management portföy yöneticisi Ben Kirby, yatırımcıları “Şimdi risk alma zamanı değil.” diye uyardı.

Kirby “Şu anda biraz temkinli bir duruş sergilemek muhtemelen mantıklı.” diyor. Bunun nedeni, risk varlıklarının “nispeten pahalı bir şekilde değerlenmiş” olması ve bazı yavaşlama işaretlerinin görülmesi.

BMO Family Office’in baş yatırım yetkilisi Carol Schleif de ekonomik verilere bağlı olarak daha fazla faiz artışının hala masada olduğu konusunda uyardı.

Schleif, FED’in ılımlı enflasyon, ılımlı imalat faaliyeti, Çin’den gelen yavaşlayan büyüme ve zayıf Avrupa imalat ve ekonomik verileri ışığında faiz artırımlarını ertelemesinin muhtemel olduğunu söyledi. Ancak yakın vadede faiz indirimi beklemediğini de belirtti.

Sanders Morris Harris’in Yönetim Kurulu Başkanı George Ball ise iyimserliğiyle dikkat çekti.

Ball “Eylül ayı, yazın sona ermesi nedeniyle hisseler için tarihsel olarak yılın en fırtınalı ayıdır. Bu yıl durumun böyle olacağını sanmıyorum. İç ekonominin dayanıklılığı ve bununla birlikte gelen kazanç görünümü aksini savunuyor.” yorumunu yaptı.

👀 Peki, Hangi Hisseler?

Bu isimler, Apple (AAPL), Amazon (AMZN), Alphabet (GOOGL), Meta Platforms (META), Microsoft (MSFT), Nvidia (NVDA) ve Tesla’dan (TSLA) oluşan “Muhteşem Yedili” teknoloji hisselerinden uzak durulması gerektiğini belirtiyor. 

Schleif, “Büyük teknoloji hisseleri yükselişe geçti ve değerlemeler olduğundan daha zengin. Eğer bir portföyde pozisyonlar fazla ağırlıklı hale geldiyse, sağlıklı kârları kilitleyerek en büyük teknoloji isimlerinin ağırlığını azaltmanın zamanı gelmiş olabilir.” diyor. 

Ancak teknolojiden umut tamamen kesilmiş değil. Morningstar stratejisti Dave Sekera, Uber (UBER), Autodesk (ADSK) ve Check Point Software’in (CHKP) hisselerinde bazı fırsatlar olduğuna inanıyor. 

Ball da MercadoLibre (MELI), Trade Desk (TTD) ve Teladoc Health’i (TDOC) beğeniyor. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC