Bültenler

Günün Öne Çıkan Gelişmeleri: PGSUS, DOAS, CVKMD, MAGEN ve CELHA

September 13, 2023 • 5 dakika okuma süresi
Günün Öne Çıkan Gelişmeleri: PGSUS, DOAS, CVKMD, MAGEN ve CELHA

🚀 Borsa İstanbul’da Bugün: Şirket Haberleri

 • Pegasus (PGSUS): Şirket, ağustos ayında yıllık bazda 13%’lük bir artışla toplam 3,35 milyon yolcu taşıdı. Yılın ilk sekiz ayını kapsayan Ocak – Ağustos döneminde de PGSUS olumlu bir tablo çizdi. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre 20%’lik bir artışla toplamda 20,73 milyon yolcu taşındı. 
 • Doğuş Otomotiv (DOAS): Son günlerde bazı basın yayın organlarında Doğuş Otomotiv’in otomotiv sektöründen çıkacağına dair asılsız haberlerin yer aldığına dikkat çekildi. Şirket, bu iddiaları kesin bir dille reddetti. 28 yılı aşkın süredir Volkswagen Grubu markalarının Türkiye distribütörlüğünü üstlenen şirket, sektörde ve sektör dışında standartları belirleyecek işlere imza atmaya devam ettiğini söyledi.
 • CVK Maden İşletmeleri (CVKMD): Şirket, yurt dışında faaliyet gösteren bir şirketle maden cevheri satışı konusunda anlaşma imzaladı. Anlaşmanın toplam değeri, 87.934.000 TL (3.276.250 Amerikan Doları) olarak belirlendi. Bu rakam, şirketin yıllık satışlarının yaklaşık 9,2%’sine denk geliyor.
 • Margün Enerji (MAGEN): Şirketin 1 Temmuz 2021’de, T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı – Enerji İşleri Genel Müdürlüğü (“İdare”) ile imzaladığı toplamda 105 MWe (157,50 MWp) kapasite tahsisine ilişkin, YEKA Kullanım Hakkı Sözleşmeleri’nin neticesinde her bir bağlantı bölgesi için önerilen Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanlarından Burdur-2-1 (15 MWe), Osmaniye-2-4 (15 MWe), Aksaray-2-8 (10 MWe), Antalya-3-19 (10 MWe) ve Batman-2-6 (15 MWe)’nın uygun olduğu bildirilmiştir.
 • Saray Matbaacılık Kağıtçılık Kırtasiyecilik (SAMAT): 1,5 milyon dolar değerinde önemli bir kitap-basım işi siparişi aldığını duyurdu. Aldığı bu büyük siparişi 30 gün içerisinde tamamlamayı planlıyor. 
 • Çelik Halat (CELHA): Şirket, güneş enerjisi santrali kurulumu amacıyla Malatya Yazıhan Bölgesi’nde büyük bir arazi alımı gerçekleştirdi. Bu alım, şirketin sürdürülebilir enerjiye olan yatırımını pekiştiren bir adım olarak görülüyor. Rakamlarla arazi alımları ise şu şekilde: 194.029,43 m2 – 11.127.570 TL (ilk alım) ve 34.424,47 m2 – 1.962.194,79 TL (ikinci alım). Toplam alınan arazi ise 228.453,90 m2.
 • Margün Enerji (MAGEN): Anatolia Yenilenebilir Enerji’nin, Osmaniye’de 102 ada – 39 parsel sınırları içerisinde kurmayı planladığı yeni güneş enerji santrali projesine “ÇED Olumlu” kararı geldi. Planlanan santralin toplam alanı 29,93 hektar olup, enerji üretim kapasitesi 22,5 MWm/15 MWe olarak belirlenmiştir.

🔎 Borsadaki Gelişmeleri Dinleyerek Öğren!

Eğer Spotify, Apple Podcast veya Google Podcast kullanıyorsan, ister borsa kapanışı sonrasında yayınladığımız Akşam Bülteni ile istersen de gün içinde çıkan BIST Bülten ile borsadaki son gelişmeleri bu linkten takip edebilirsin: Midas Podcast

🌎 Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

 • Pazartesi gününe yükselişle başlayan ABD borsaları bugün açıklanacak enflasyon verisinin getirdiği stres ile salı gününü düşüşle tamamladı. Bugünkü enflasyon verisine yönelik Cleveland FED – Bloomberg tahminleri 3,8% – 3,9% aralığında bulunuyor. 
 • Enflasyon rakamı öncesi tahvil faizlerindeki yukarı yönlü ivmelenme ise faiz getirisi bulunmayan değerli madenleri -özellikle altını- baskılıyor gözüküyor. Enflasyon verilerinde açıklanan yukarı yönlü ivmelenmeler değerli madenleri daha fazla baskılayabilir.
 • Geçtiğimiz günlerde Çinli devlet yetkililerinin telefonlarını kullanmaları yasaklanan Apple, dün tanıttığı iPhone 15 modelinin Çin satış fiyatlarında indirime gitti. (Midas ile Apple hissesi alabileceğini biliyor muydun?)
 • Dünyada yapay zeka yarışı hızlanırken Çinli dev Alibaba da kendi yapay zekâ modeli Tongyi Qianwen’in geniş çaplı pazarlama aktiviteleri için düzenleyicilerden onay aldığını duyurdu. (Midas ile Alibaba hissesi alabileceğini biliyor muydun?)
 • Elektrikli araç adaptasyonu yüksek bir ivmeyle artış göstermeye devam ederken, araç devi Ford Motor, 2024 yılında hibrid F-150 kamyonet üretimini iki katına çıkarmayı planladığını duyurdu. (Midas ile Ford Motor hissesi alabileceğini biliyor muydun?)

🇹🇷 Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

 • MKK verilerine göre, Türkiye’deki borsa yatırımcı sayısı tarihi bir rekor kırdı. Borsada yatırımcı sayısı, 7 milyon barajını aşarak 7 milyon 140 bin 215’e ulaştı. Bu yeni rakamla birlikte, Türkiye’deki borsa yatırımcı sayısı, 6,5 milyon nüfusa sahip olan Bulgaristan’ın toplam nüfusunu geride bıraktı. Kaynak
 • Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, reeskont kredilerinin limitinin 3 milyar liraya yükseltilmesi kararını sosyal medya üzerinden duyurdu. Bu kararın alınmasının ardında yatan sebep olarak ihracatın önceliklendirilmesi gösterildi. Bakan, “Bu, ihracatı önceliklendirme konusunda ne kadar ciddi olduğumuzu gösteriyor” ifadelerini kullandı. Kaynak
 • Uluslararası piyasalardaki fiyat artışları, Türkiye’deki akaryakıt fiyatlarına da yansıdı. Motorinin litre fiyatına yapılan son zammın miktarı tam olarak 2,06 TL. İstanbul Avrupa Yakası’nda motorinin litresi 39,98 TL oldu. Ankara’da motorinin litresi 40,52 TL, İzmir’de ise motorinin litresi 40,71 TL. Kaynak

👉 Bilmende Fayda Var: Ne Oldu? Ne Olacak?

Dün hangi şirketler pay geri alım kararı aldı? Bugün hangi şirketler temettü dağıtacak? Ekonomik takvimde hangi önemli gelişmeler var? Buna benzer tüm soruların cevabını aşağıda bulabilirsin!

Kimler Ne Kadar Pay Geri Aldı?

 • MPARK, paylarının geri alınması kapsamında 20.000 adet payı 140,39 TL fiyattan geri aldı.
 • SISE, paylarının geri alınması kapsamında 1.222.000 adet payı 54,02 TL fiyattan geri aldı.

Kimler Temettü Ödüyor?

Bugün temettü dağıtacak şirket bulunmuyor.

Ekonomik Takvimde Bizi Ne Bekliyor?

Bugün ekonomik takvimde tek bir kritik gelişme var:

ABD – Ağustos Ayı Enflasyon Verisi (TÜFE) / (TSİ) 15.30

Günün Öne Çıkan Gelişmeleri: PGSUS, DOAS, CVKMD, MAGEN ve CELHA

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik 13 Eylül 2023 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu‘nda yer alan bildirimlere göre hazırlanmıştır.