Bültenler

Akşam Bülteni: Twitter, Tesla, Netgear, Stellantis

April 19, 2022 • 4 dakika okuma süresi
Akşam Bülteni: Twitter, Tesla, Netgear, Stellantis

Gün içerisinde ABD piyasalarında yaşanan önemli gelişmeleri her akşam, Akşam Bülteni’nde öğrenebilirsin. 

İşte, 19 Nisan 2022 tarihinde öne çıkan gelişmeler!

Akşam Bülteni: Twitter, Tesla, Netgear, Stellantis

🐦 Jack Dorsey: Twitter Yönetim Kurulu Şirkete Zarar Veriyor

Twitter’ın (TWTR) eski CEO’su Jack Dorsey, şirketin yönetim kurulunu eleştirdi. Diğer taraftan, Elon Musk’ın şirket için teklifini incelemekle görevli grubun yakında bir araya gelmesi bekleniyor.

Dorsey paylaşımlarından birinde, şirketin yönetim kurulunun işlevsizliğini ele aldı.  Twitter’ın tarihi boyunca meydana gelen çeşitli darbe ve komploların şirketin işlevsizliğinin sonucu olduğunu kaydetti. 

Ayrıca ünlü yönetici, bir Silikon Vadisi atasözüne atıfta bulundu: “İyi kurullar iyi şirketler yaratmaz, ancak kötü bir kurul her zaman bir şirketi öldürür.”

Dorsey yönetim kuruluna yönelik eleştirilerine rağmen, hala Twitter’ın direktörü olarak görev alıyor. Görev süresi 2022’de sona erdiğinde şirketten ayrılmayı planlıyor.

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

Tesla Şanghay

🇨🇳 Tesla, Çin’de Zor Günler Geçiriyor

Tesla (TSLA) çalışanları, COVID-19’un patlak vermesi nedeniyle üç hafta geçici olarak kapatıldıktan sonra şirketin Şanghay tesisine geri dönmeye hazırlanıyor. Ancak bölgede devam eden karantina nedeniyle işe geri dönme sürekli erteleniyor.

Geçen ay, Şanghay’da Covid-19’a yakalanan insan sayısı arttı. Durumla mücadele etmek için yetkililer çeşitli karantina önlemleri aldı.

Tedbirler, Tesla’nın Şanghay’daki tesisi de dahil olmak üzere bölgedeki çeşitli işletmeleri etkiledi. Şirket, işçileri korumak için 28 Mart’ta fabrikasını geçici olarak kapatmak zorunda kaldı.

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

Cathie Wood

📈 Ark Invest CEO’su Cathie Wood: Tesla Hisseleri 4 Kart Artacak

İnovasyon ve yatırım şirketi Ark Invest’in kurucusu Cathie Wood, geçen haftaki bir blog yazısında, Tesla (TSLA)’nın hisse senetlerinin dört kat artacağını söyledi.

Ünlü yatırımcı, şirketin hisselerinin 2026 yılına kadar 4.000 dolara ulaşabileceğine inandığını ve bunun mevcut seviyenin 3500% katını temsil ettiğini belirtti.

Wood’a göre, Tesla’nın hissesi, şirketin otomatik sürüşlü bir taksi ağı geliştirme potansiyeli nedeniyle daha fazla yükselmek için mümkün olan en iyi konumda olabilir. Bu hizmetlerin araç paylaşım şirketi Uber (UBER)’e rakip olması bekleniyor. 

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

Netgear

📶 Netgear Hisseleri Neden Düşüyor?

Pazartesi günü mesai sonrası işlemlerde, ağ ekipmanı üreticisi Netgear (NTGR)‘ın hisseleri, şirketin Çin’deki Covid karantinasının neden olduğu tedarik sorunları sebebiyle piyasa öncesi borsada 10%’dan fazla düşüş yaşadı.

Pazartesi günkü kapanış itibarıyla, hisse senedi S&P 500’ün 4.9%’luk kazancına kıyasla, son 12 ayda 40%’ın üzerinde düşüş yaşadı.

Şirket, mali yılın ilk çeyreği için gelir hedefini 200 milyon ile 212 milyon dolar arasına düşürdüğünü duyurdu. Bu hedef, önceden 220 milyon ila 240 milyon dolar aralığında bulunuyordu. 

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

Stellantis

🚘 Stellantis, Rusya’daki Faaliyetlerini Durdurdu

Hollanda menşeli Avrupalı otomobil devi ve aynı zamanda Tofaş (TOASO)’ın ortaklarından Stellantis (STLA), lojistik sıkıntılar ve Rusya’ya karşı uygulanan yaptırımlar nedeni ile Kaluga tesisindeki üretim faaliyetlerini durdurduğunu açıkladı.

2021’in Ocak ayında Fransız Groupe PSA ile İtalyan-Amerikan Fiat Chrysler Automobiles’in birleşmesiyle kurulan şirket, uluslararası alandaki en büyük dördüncü otomobil üreticisi olarak öne çıkıyor. 

Peugeot, Citroёn, Opel, Jeep ve Fiat markalarının Rusya’daki üretiminden ve satışından sorumlu olan Stellantis, ülkedeki otomobil pazarının sadece 1%’ine sahipti. Bu fabrika, Mitsubishi ortaklığı ile yürütülüyor ve marka hafif ticari araçlar üretiyordu.

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

Akşam Bülteni: Twitter, Tesla, Netgear, Stellantis

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı