Bültenler

Jack Dorsey: Twitter Yönetim Kurulu Şirkete Zarar Veriyor

April 19, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Jack Dorsey: Twitter Yönetim Kurulu Şirkete Zarar Veriyor

Twitter’ın (TWTR) eski CEO’su Jack Dorsey, şirketin yönetim kurulunu eleştirdi. Elon Musk’ın şirket için teklifini incelemekle görevli grubun yakında bir araya gelmesi bekleniyor.

Dorsey paylaşımlarından birinde, şirketin yönetim kurulunun işlevsizliğini ele aldı.  Twitter’ın tarihi boyunca meydana gelen çeşitli darbe ve komploların şirketin işlevsizliğinin sonucu olduğunu kaydetti. Ayrıca ünlü yönetici, bir Silikon Vadisi atasözüne atıfta bulundu: “İyi kurullar iyi şirketler yaratmaz, ancak kötü bir kurul her zaman bir şirketi öldürür.”

Dorsey yönetim kuruluna yönelik eleştirilerine rağmen, hala Twitter’ın direktörü olarak görev alıyor. Görev süresi 2022’de sona erdiğinde şirketten ayrılmayı planlıyor.

Yönetim kurulu şu anda Musk’ın şirketi yaklaşık 42 milyar dolara satın alma teklifini inceliyor. Ayrıca yönetim kurulunun başka devralma teklifleri de aldığı bildiriliyor. Kurul cuma günü indirimli oranda hisse satın almaya olanak tanıyan “Poison Pill” (Zehirli Hap) taktiğini kabul etti.

Yönetim kurulu, “Zehirli Hap”ın tek bir kişi veya grubun şirkette önemli bir pay alma olasılığını azaltacağını söyledi

Ayrıca planın yönetim kuruluna hissedarlarının çıkarlarını en iyi şekilde değerlendirip harekete geçmesi için yeterli zaman vereceğini söyledi.

Aynı zamanda şirketin kurucu ortağı olan Dorsey, 2008’de kovulmadan önce şirketin CEO’su olarak görev yapıyordu. 2015’te şirketin yeni CEO’su olarak liderlik etmek için geri döndü.

Elon Musk cumartesi günü, Dorsey’in yönetim kurulundan ayrılacağını açıklamasının ardından şirketin yönetim kurulunu eleştirdi. Yönetim kurulunun ekonomik çıkarlarının şirketin hissedarlarıyla uyumlu olmadığını kaydetti.

Dorsey’in 2008’de kovulduktan sonra şirketin yalnızca küçük bir kısmına sahip olduğu biliniyor. FactSet’e (FDS) göre şirkette 2,25% hissesi var.

Jack Dorsey: Twitter Yönetim Kurulu Şirkete Zarar Veriyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı