Bültenler

Stellantis, Rusya’daki Faaliyetlerini Durdurdu

April 19, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Stellantis, Rusya’daki Faaliyetlerini Durdurdu

Hollanda menşeli Avrupalı otomobil devi ve aynı zamanda Tofaş (TOASO)’ın ortaklarından Stellantis (STLA), lojistik sıkıntılar ve Rusya’ya karşı uygulanan yaptırımlar nedeni ile Kaluga tesisindeki üretim faaliyetlerini durdurduğunu açıkladı.

2021’in Ocak ayında Fransız Groupe PSA ile İtalyan-Amerikan Fiat Chrysler Automobiles’in birleşmesiyle kurulan şirket, uluslararası alandaki en büyük dördüncü otomobil üreticisi olarak öne çıkıyor. 

Peugeot, Citroёn, Opel, Jeep ve Fiat markalarının Rusya’daki üretiminden ve satışından sorumlu olan Stellantis, ülkedeki otomobil pazarının sadece 1%’ine sahipti. Bu fabrika, Mitsubishi ortaklığı ile yürütülüyor ve marka hafif ticari araçlar üretiyordu.

Stellantis tarafından yapılan açıklamada ise Rusya’ya karşı uygulanan yaptırımların günden güne artmasına ve lojistik sıkıntıların baş göstermesine vurgu yapılıyor. Kulislerde tedarik zincirinde yaşanan sorunlar nedeniyle üretimin durduğu ve Kaluga’nın kapatıldığı da konuşuluyor.

24 Şubat tarihinden bu yana Rusya’nın Ukrayna’ya karşı askeri müdahaleleri, birçok yabancı şirketin faaliyetlerini durdurmasına veya geçiçi olarak askıya almasına yol açmıştı. Stellantis de bu kervana katılanlar arasında yer aldı.

Kaluga’daki fabrikanın kapatılması aslında firmanın ilk hamlesi değildi. Stellantis işgal sonrası Rusya’ya karşı bir yaptırım uygulamış, araç ithalatını ve ihracatını durdurmuştu. Şirket, Moskova’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından üretimi Batı Avrupa’ya kaydırmıştı. 

Stellantis ilerleyen günlerde Fransa’nın kuzeyinde bulunan Hordain tesisindeki üretime hız vererek Kaluga’nın eksikliğini dolduracak gibi görünüyor.