Borsa Haberleri

Tesla, Çin’de Zor Günler Geçiriyor

April 19, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Tesla, Çin’de Zor Günler Geçiriyor

Tesla (TSLA) çalışanları, COVID-19’un patlak vermesi nedeniyle üç hafta geçici olarak kapatıldıktan sonra şirketin Şanghay tesisine geri dönmeye başlıyor. Ancak bölgede devam eden karantina nedeniyle işe geri dönme sürekli erteleniyor.

Geçen ay, Şanghay’da Covid-19’a yakalanan insan sayısı arttı. Durumla mücadele etmek için yetkililer çeşitli karantina önlemleri aldı.

Tedbirler, Tesla’nın Şanghay’daki tesisi de dahil olmak üzere bölgedeki çeşitli işletmeleri etkiledi. Şirket, işçileri korumak için 28 Mart’ta fabrikasını geçici olarak kapatmak zorunda kaldı.

Tesla’nın önümüzdeki hafta üretime devam etmesi gerekiyordu, ancak şirket bunu gerçekleştiremedi. Şanghay’daki şehir karantinasının ikinci aşamasının 7 Nisan’da sona ermesi bekleniyordu, hastalığın devam etmesi nedeniyle bu süre uzatıldı.

Geçen hafta Tesla’nın 18 Nisan’da Şanghay’daki tesisini yeniden açmayı planladığı bildirilmişti. Şirket şimdi ise üretime devam etme planlarını erteledi.

Kaynaklar, şirketin hala bugün vardiyayı yeniden başlatmayı planladığını açıklasa da bu durumun lojistik bir sorun nedeniyle ertelendiği söyleniyor.

Tesla ve tedarikçileri üretimi artırmaya başladıkça, şirketin Şanghay tesisinin önümüzdeki haftalarda daha fazla sorunla karşılaşması bekleniyor.

Şanghay’daki yetkililerin, halkın gıda ve diğer malzemelerin eksikliğiyle ilgili şikayetlerini takiben şehir karantinasını gevşetmeyi düşündükleri bildiriliyor.

Tesla ve tedarikçilerinin şu anda karşı karşıya olduğu üretim sorunları nedeniyle, şirketin mevcut çeyrekte üretimden geri kalması bekleniyor.

Tesla, Çin'de Zor Günler Geçiriyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı