Bültenler

Akşam Bülteni: Sony, Netflix,Target, Disney, Boeing

May 18, 2022 • 4 dakika okuma süresi
Akşam Bülteni: Sony, Netflix,Target, Disney, Boeing

Gün içerisinde ABD piyasalarında yaşanan önemli gelişmeleri her akşam, Akşam Bülteni’nde öğrenebilirsin. 

İşte, 17 Mayıs 2022 tarihinde öne çıkan gelişmeler!

🪐 Sony, “Metaverse Devrimi”ne Hazırlanıyor

Japonya merkezli uluslararası bir şirket olan Sony (SONY), teknoloji endüstrisinde çığır açacağı ve yeni güç merkezleri oluşturacağı tahmin edilen “metaverse”’de lider bir rol oynamak için hazır olduğunu açıkladı.

  • Metaverse, her ne kadar çok popüler olsa da  tüketicilerin sanal ortamda daha fazla zaman harcaması savına dayanan ve tanımı henüz belirsiz olan bir terim olarak kullanılıyor. Konsept henüz gelişim aşamasındayken bile trend bir kelime hâline gelerek teknoloji endüstrisi şekillendirmeye başladı.

Sony İcra Kurulu Başkanı Kenichiro Yoshida, çarşamba günü bir strateji brifinginde, ücretsiz oynanabilen bir hayatta kalma oyununa işaret ederek, “metaverse”in aynı zamanda; oyunların, müziğin, filmlerin ve animenin kesiştiği bir sosyal alan olacağını da belirtti.

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

🔴 Netflix 150 Çalışanı İşten Çıkardı

CNBC’de yer alan bir habere göre, Netflix (NFLX)’in şirket genelinde yaklaşık 150 çalışanını işten çıkardı.

İşten çıkarılan çalışanların sayısı, şirketin 11.000 çalışanının 2%’sinden daha azını temsil ediyor. Ayrıca işten çıkarılmanın çoğu ABD’de gerçekleşti.

Netflix temsilcilerinin CNBC’ye verdiği demece göre, işten çıkarmaların temel nedeni Netflix’in ilk çeyreği kötü kapatması oldu. Şirketin hisseleri ocak ayından bu yana yaklaşık 70% oranında değer kaybetti.

Bu sebeple Netflix’in maliyet azaltma stratejilerini uygulamaya geçirerek çalışanlarının sayısında azalmaya gitmesi alınması beklenen bir karardı. 

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

🎯 Target Hisseleri Neden 20%’den Fazla Düştü?

Target (TGT)’ın hisseleri çarşamba günü, üç aylık kârın, tedarik zinciri sorunlarından, yüksek yakıt maliyetlerinden ve beklenenden düşük seyreden satışlardan etkilendiğini açıklamasının ardından keskin bir düşüş yaşadı. Hisseler, piyasa öncesi işlemlerde yaklaşık olarak 22% oranında düştü.  

Ucuz giyim, ev dekorasyonu ve daha pek çok ürünü ile bilinen ulusal perakendeci, yüksek satış dönemini geride bıraktı. T

Target’ın bilanço sonuçları, Walmart (WMT)’ın üç aylık kazanç performansını da yansıttı. Walmart salı günü yaptığı açıklamada, daha yüksek envanter ve çok sayıda maliyet baskısına atıfta bulunarak kazançlarının düştüğünü bildirdi. Walmart’ın hisseleri salı günü 11%’den fazla düştü ve 52 haftanın en düşük seviyesine ulaştı.

Target’ın çeyrekteki net geliri, bir yıl önce 2,1 milyar dolar ve hisse başına 4,17 dolardan, 1,01 milyar dolara ve hisse başına 2,16 dolara düştü. 

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

🏈 Disney ve XFL, Küresel Yayın Anlaşması Yapıyorı

XFL salı günü yaptığı açıklamada, Walt Disney (DIS) ve ESPN ile, 2023 ile 2027 arasında başlayacak maç sezonu için, çok yıllı yeni bir anlaşma yapmaya hazırlandığını açıkladı.

Anlaşma, tüm maç günü içeriğini, destek amaçlı etkinlikleri ve daha fazlasını içeren özel yayın haklarını da içerisinde barındırıyor. XFL, her sezon 43 maçın tümünün ABC, ESPN ağları ve FX’in bir kombinasyonunda gösterileceğini de aynı açıklamasında belirtti.

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

✈️ “China Eastern”ın Kasıtlı Düşüşü Boeing Hisselerini Yükseltti

Wall Street Journal’ın salı günkü haberinde, bu yılın başlarında kokpitten birinin kasıtlı olarak China Eastern uçağını düşürdüğü belirtildi. Haberin yayınlamasının ardından Boeing (BA) hisseleri günün en yüksek seviyelerine yükseldi.

ABD’li yetkililerin kazaya neyin yol açtığına ilişkin ön değerlendirmelerinin bulunduğu rapora göre, kazada kurtarılan bir kara kutudan alınan veriler bulunuyor. Bu verilere göre uçağın ölümcül dalışa itildiği öne sürülüyor.

Soruşturmayı yürüten Çin yetkilileri, 21 Mart’taki kazaya karışan uçakla ilgili herhangi bir mekanik veya uçuş kontrolü sorunu da tespit etmediler.

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

Akşam Bülteni: Sony, Netflix,Target, Disney, Boeing

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı