Borsa Haberleri

Sony, “Metaverse Devrimi”ne Hazırlanıyor

May 18, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Sony, “Metaverse Devrimi”ne Hazırlanıyor

Japonya merkezli uluslararası bir şirket olan Sony (SONY), teknoloji endüstrisinde çığır açacağı ve yeni güç merkezleri oluşturacağı tahmin edilen “metaverse”’de lider bir rol oynamak için hazır olduğunu açıkladı.

  • Metaverse tüketicilerin sanal ortamda daha fazla zaman harcaması savına dayanan ve tanımı henüz belirsiz olan bir terim. Konsept henüz gelişim aşamasındayken, brifinglerde trend bir kelime hâline gelerek teknoloji endüstrisi anlaşmalarında popüler olmaya başladı.

Sony İcra Kurulu Başkanı Kenichiro Yoshida, çarşamba günü bir strateji brifinginde, ücretsiz oynanabilen bir hayatta kalma oyununa işaret ederek, “metaverse”in aynı zamanda; oyunların, müziğin, filmlerin ve animenin kesiştiği bir sosyal alan olacağını da belirtti.

Sony’nin oyun, müzik ve film birimleri, martta sona eren mali yılda işletme gelirinin üçte ikisine katkıda bulundu. “Metaverse” de Sony’nin bu birimlerini daha eğlenceli hale getirmek için karşı konulamaz bir güce dönüştü.

Öte yandan Sony’i bekleyen tehlikeler de bulunuyor. Uzmanlar “metaverse”ün tescilli platformların etkisini azaltma potansiyellerini işaret ediyor. Fakat Sony’nin bu tehlikeleri göz önünde bulundurduğu düşünülüyor. 

Şirketin şu an oyun devi Epic Games ile metaverse için büyük işbirlikleri bulunuyor.

Sony tüm bunların yanı sıra, “Destiny”nin geliştiricisi Bungie’yi satın almak için ocak ayında bir anlaşma duyurdu. Anlaşmayla “Spider-Man: Miles Morales” gibi tek oyunculu oyunlara odaklanmanın ötesine geçmek için adımlar da atmaya başladı. 

Bu adımlar Sony’nin çoklu platform oyunlarda kendini geliştirmesi adına oldukça büyük bir önem arz ediyor.

Sony, "Metaverse Devrimi"ne Hazırlanıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı